Depresie, ganduri sinucigase

28-12-2012
andreea_cris
Nu este medic/terapeut
andreea_cris
Buna! Numele meu e Andreea si cred ca sufar de depresie. interpretez cuvintele tuturor (prieteni, sefi) si am impresia ca nimeni nu ma intelege si nimanui nu-i pasa de mine si plang foarte repede si uneori am dureri mari de cap.Din acest motiv, la un moment dat simt ca explodez si imi doresc sa mor si imi e din ce in ce mai frica ca intr-o buna zi sa nu ma pot controla. nici nu stiu de ce am nevoie, de un psiholog sau un psihiatru?mi-e si frica de medicatia pe care mi-ar indica-o deoarece sunt medicamente care se dau doar pe baza de reteta in acest caz si unele dau si dependenta.si nu as vrea sa fiu dependenta de medicamente.va rog sa imi raspundeti la acest mesaj, pentru ca nu pot vorbi deschis despre asta cu nimeni si am nevoie de un sfat.multumesc!
7 comentarii
0
28-12-2012, ora 19:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna Andreea!
ca sa poata sa-ti raspunda un medic,
detaliaza putin starea ta., situatia in care te aflii:
- zici:"am impresia ca nimeni nu ma intelege si nimanui nu-i pasa de mine si plang foarte repede"...
- plangi de ciuda ca NU te intelege nimeni?
- CE ar trebui sa inteleaga si Nu vor sau...se fac, ca NU inteleg?
- esti suparata pe cineva sau pe toti?
- te-ai certat cu yubi? cu sefu? cu parintii?
- probleme financiare ?
etc...care, poate NU le-am enumerat.
- zici:"uneori am dureri mari de cap"
- mananci putin si des?..sau faci foame sa slabesti sau ca Nu esti inteleasa?
- bei apa, lichide suficiente/zi?
- dormi cam 6-7 ore/noapte?
- stai muuuuult pe net????
- asculti muzica la maxim??
- care sunt valorile tensiunii arteriale?
- te stii cu probleme de sanatate neenumerate-aici?
Iti doresc Un Nou AN.ASA cum ti-l doresti!
0
28-12-2012, ora 19:29
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Eu cred ca si un homeopat bun te-ar putea ajuta iar medicamentele pe baza de plante sunt mai putin puternice. Iti doresc sanatate multa. Te sfatuiesti sa vorbesti depsre problema ta... nu are de ce sa-ti fie rusine oricare dintre noi poate ajunge in situatia asta. Vorbind te limpezesti gandurile
0
28-12-2012, ora 20:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Colega mea de serviciu a luat 4 ani medicamente pe baza de plante-homeopate
si
rezultatul= 0 (zero).
Inca NU am auzit pe cineva sa SE fii vindecat asa...
poate, preventiv...da...
dar, odata cineva bolnav..
scz.eu n-am auzit..
cele bune,
0
28-12-2012, ora 21:21
ispasescu
Nu este medic/terapeut
ispasescu
Andreea, chiar daca nu te grabesti sa iei pastile, cred ca e nevoie de o evaluare a situatiei. Un pshiholog cred ca te poate lumina unde te afli, poate si de ce si ce variante ai pentru depasi momentul. Pe langa pastile ( alopate sau homeopate ) cred ca te-ar ajuta niste tehnici de relaxare si de control al respiratiei. Oricum, o evaluare este cu siguranta primul pas de facut.
0
28-12-2012, ora 23:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
Andreea a "lansat" o intrebare si
noi ii dam sfaturi fara ca ea,
macar sa raspunda.
parere:
CAUZA celor intamplate e fffffffffff importanta
si
apoi tratamentul..
sa ELIMINE cauza.!!!
noapte buna,
0
29-12-2012, ora 10:07
andreea_cris
Nu este medic/terapeut
andreea_cris
durerile de cap au inceput acum 4 ani, cand a decedat tatal meu. de atunci, m-am schimbat foarte mult. inainte nu mi-era frica de nimic, acum imi e frica sa merg ziua, singura pe strada.acum mama mea a plecat in italia si ma simt foarte singura. desi sunt casatorita de 3 luni, tot imi lipseste ea si nu sunt in stare de nimic. ii simt lipsa foarte mult. ma enervez din motive banale, de cele mai multe ori si reactionez foarte urat, incep sa tip la persoanele din jur, le jignesc, lucrul pe care il urasc, dar cand sunt nervoasa nu pot sa ma controlez. intr-un astfel de moment, simt ca nimeni nu ma intelege si toti imi vor raul si chiar imi doersc sa mor. orice mi s-ar spune, eu nu cred nimic. in mintea mea, fac tot felul de scenarii, presupuneri, tensiunea arteriala e normala, uneori crescuta, dar nu cu mult. as vrea sa-mi pot controla nervii pana nu e prea tarziu, desi sotul meu e alaturi de mine, oricand se poate satura.dupa ce trec de o criza de nervi, imi dau seama ca nu am procedat cum trebuie, cad in depresie, plang foarte mult. de multe ori sunt absenta, asta se intampla, in cursul saptamanii la faculatate, nu prea vorbesc cu colegii, desi toata ziua ma intreaba daca mi s-a intamplat ceva. mi-e foarte greu sa vorbesc despre situatia mea, sunt multe lucruri de spus, poate mai importante, cred ca as putea scrie un roman.cred ca o sa radeti de mine...mi-am gasit foarte greu cuvintele
0
29-12-2012, ora 15:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andreea_cris

Mergi direct la medicul de familie si ia trimitere catre medicul psihiatru.

In cazul tau o iti prescrie un tratament care nu va da dependenta.
Stai linistita.
Tratamentul trebuie urmat minim 6 luni, apoi, dupa o schema pe care o da tot doctorul vei reduce, pina il vei elimina complet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul