Deplasare rotula

08-04-2015
andaflaviu
Nu este medic/terapeut
andaflaviu
Buna ziua! Am un baiat de 12 ani care are uneori deplasari de rotula. Pana acum era doar la piciorul stang, acum a aparut si la dreptul. Cu ani in urma cand i s-a intamplat asa ceva am fost la medic si mi s-a spus ca nu este nici o problema. Si, este adevarat ca de cate ori se intampla astfel de chestie se rezolva relativ repede, dar ma deranjaza ca SE INTAMPLA! Fara o cauza aparenta! Mergand normal! Fara sa alerge! Fara sa sara!Imi puteti recomanda ceva in acest sens? Am uitat sa mentionez ca este un copil care..nu trece vara fara sa aiba ceva rupt sau spart..mana, cap, picior!..Asa ca ajungem frecvent la medic!..Aceste deplasari, sunt simptome ale unei boli? Sau neatentie in mers? Multumesc!
14 comentarii
0
08-04-2015, ora 22:17
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Cred ca e nevoie de un consult efectuat de un medic reumatolog ( incluzand,
foarte probabil, si anumite investigatii ) pentru stabilirea diagnosticului. Este
posibil sa existe o afectare a tesutului conjunctiv / a ligamentelor, care au, pro-
babil, o structura (prea) laxa, permitand miscari / deplasari anormale ale rotulei.
Ar fi necesara si o evaluare a densitatii si structurii osoase, avand in vedere
repetatele fracturi- pentru aceasta ar fi probabil nevoie si de un consult endocri-
nologic.
Deasemenea, cred ca problema fiului dumneavoastra ar putea fi cel putin amelio-
rata de un tratament homeopat; pentru prescrierea acestui tratament natural este
necesara o consultatie personala, individualizata, efectuata de un medic cu com-
petenta in homeopatie.
0
08-04-2015, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba despre o displazie femuro-patelara, cu instabilitate laterala a rotulei, ceea ce poate provoca luxatii laterale recidivante.
Ortopedul pediatru va decide daca este suficienta kineto-terapia sau se impune o interventie chirurgicala de re-axare a aparatului extensor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-02-2016, ora 18:59
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
Dmn doctor ma puteti lamuri ai pe mine acum 10 zile am ridicat piciorul drept si stangul sa sucit si mia sarit rotula de la genunchiul stang in lateral am fost la spital foisor mi a pus piciorul in gips orteza este prima luxatie ma intereseaza sa stiu dupa ce voi scoate gipsu si daca o sa port o genuchiera speciala de rotula mai poate sari poate sa sara degeaba sau doar la efort
0
16-02-2016, ora 19:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este complex si depinde nu numai de sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diferite.
Depinde si de solicitarile fizice/profesionale/sportive, dar depinde si de originea displaziei femuro-patelare (este o problema a femurului, a tibiei, a rotulei, o problema musculara, o problema neurologica, o afectiune genetica a testului conjunctiv etc etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-02-2016, ora 19:06
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
Doctorul mia zis k pot calca pe picor usor casa nu mai ajung sa imi sara iar ce ar trebui sa fac
0
16-02-2016, ora 19:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pai va precizam: exista nenumarate origini ale displaziei femuro-patelare (ce provoaca luxatia rotulei).
Atitudinea depinde de situatia personala a D-voastra, cuantificabila prin examen clinic local.
Cum s-ar putea pronunta cineva in totala necunostinta de cauza, fara sa va fi consultat?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-02-2016, ora 19:11
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
Masculin am 175 68 kg 28 de ani nu fac sport nu am mai avut probleme pana Cum deloc pe mine mar interesa sa-mi ziceti daca o sa port ceva special de genunchi mai sunt sanse de a sari rotula
0
16-02-2016, ora 19:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul depinde, evident, de originea displaziei femuro-patelare.
Pentru ca exista o infinitate de raspunsuri, raspunsul precis necesita, evident, o examinare clinica directa a genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-02-2016, ora 19:14
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
Am inteles un rmn credeti k mat ajuta ?
0
16-02-2016, ora 19:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am precizat de cateva ori, este vorba despre examinare CLINICA directa a genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-02-2016, ora 19:33
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
Imi cer scuze o intrebare si am terminat injectile fraxiparine 5700 mi sa zis sa le fac pana voi scoate gipsu e vreo problema daca le voi face
0
17-02-2016, ora 19:21
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
O intrebare am avut i luxatie de rotula am picioru in gips orteza si fac niste injecti fraxiperine 5700 trebuie sa la fac pana voi scoate piciorul din gips ? Pana acum
Am facut 10 si mai am de facut inca 7 ce ziceti
0
18-02-2016, ora 13:56
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
O intrebare am avut i luxatie de rotula am picioru in gips orteza si fac niste injecti fraxiperine 5700 trebuie sa la fac pana voi scoate piciorul din gips ? Pana acum
Am facut 10 si mai am de facut inca 7 ce ziceti sau sa le inlocuiesc cu aspenter va rog sa-mi ziceti
0
18-02-2016, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tromboprofilaxia este obligatorie pe parcursul imobilizarii gipsate.
Intrebarea este insa alta: ce utilitate ar avea imobilzarea gipsata in luxatia rotulei?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.