Dependenta sau altceva??

19-04-2011
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
Buna ziua! Acum cativa ani cand am venit in Italia, i-am povestit doctorei de familie despre o problema de deglutitie pe care o aveam inca din tara si m-a intrebat daca am avut ceva stresant in viata si i-am povestit ca avusesem, printre care si ca facusem atacuri de panica de care am reusit sa ma vindec. Desi ma vazusera cativa doctori in tara, printre care si psihiatru si fara rezultat pt problemele mele de deglutitie, decide sa ma trimita sa vorbesc si cu un psihiatru aici, in Italia. Psihiatra a fost foarte clara cand a scris concluziile vizitei: ca nu am nevoie de tratament medicamentos si ca starea pe care o am la momentul vizitei poate fi cel mult o usoara despresie datorata schimbarii. Doctora de familie decide oricum sa-mi prescrie Alprazolam "ca o sa dorm mai bine"?! Am intrebat-o in nestire daca acest medicament da dependenta si mi-a raspuns mereu ca la doza pe care o luam eu, nu! Si m-a lasat asa vreo 2 ani. Pana cand am schimbat orasul si am schimbat si doctora. Actuala doctora imi prescria la fel, in mod mecanic acest Alprazolam, fara sa ma intrebe macar o data pt ce-l iau. Pana la urma am intrebat-o eu cat trebuie sa-l iau. Moment in care mi-a spus ca. de fapt ar trebui scos ca da dependenta! Am inceput sa-l reduc cu picatura si cand am ajuns la ultima am inceput sa am o durere de stern atat de puternica, cu senzatii de voma si mai grav, nu stia nimeni ce se intampla, am ajuns de 2 ori la camera de garda, am facut 2 tratamente pt reflux gastroesofagian, am facut control la cardiologie de urgenta, incepusem sa am o tahicardie pe care nici doctorul n-a stiut s-o explice, incepusem sa am emotii fara motiv, pur si simplu nu mai puteam sa-mi controlez corpul! Si cum am mai spus, nu stia nimeni ce se intampla! Pana cand o prietena de-a mea asistenta medicala, m-a sfatuit sa cer un consult psihiatric. Am cerut consultul respectiv si surprize, surprize, doctora imi spune ca din ce-i descriu eu sunt simptome de.. abstinenta de medicament! Sau, incearca sa dreaga putin busuiocul, "poate ai avut o recadere de la atacurile de panica dinainte". Ii explic frumos ca eu cu atacurile am terminat in 2006, m-am plimbat prin avion, masina, etc, conduc, deci... o persoana care ar fi avut o recadere nu prea cred ca s-ar fi comportat asa! Imi da dreptate si imi prescrie cipralex pt 6 luni sa ma scoata din starea aia. Iau cipralexul, imi revin, termin tratamentul dupa 6 luni, il scot in mod corespunzator si acum dupa 1 luna si 10 zile vad ca incet, apare din nou durerea de stern, sau in termeni medicali, toracoalgie - cum i-au zis la camera de garda. Nu este la fel de violenta ca prima data si o am de 5 zile, apare cu intermintenta, am vazut ca sunt momente cand nu ma doare, dar totusi... este prezenta. Nu stiu ce se intampla si nu stiu ce sa fac? Trece?? Este tot o reactie de dependenta si trece cand se va curata oranismul complet si de acest... cipralex?? Trebuie sa ma pun iar pe tratament??? Va disprea vreodata, etc??? Pur si simplu nu inteleg! Vreau sa fiu la fel ca inainte, fara medicamente!
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul