Dependenta picaturi de nas | Forumul Medical ROmedic

Dependenta picaturi de nas

06-01-2009
Ioana221
Nu este medic/terapeut
Ioana221
Buna ziua! Am 20 de ani si sunt dependenta de picaturile de nas ( rhinxyl, olynth). Am incercat sa renunt la ele, dar pur si simplu nu pot sa respir. Inainte acest lucru se intampla doar cand ma intindeam, seara, de obicei. Dar acum trebuie sa imi pun picaturi pe tot parcursul zilei. Am fost la un medic O.R.L., care, dupa o consultatie care nu a durat mai mult de 1 minut, mi-a spus ca as putea avea deviatie de sept, dar nu a vorbit nimic despre o operatie. In schimb, am urmat un tratament timp de o luna cu Diclofenac Duo si Nasonex, tratament care nu a avut niciun rezultat. Imi doresc foarte mult sa scap de aceasta dependenta. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti exact unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac. Am uitat sa precizez ca mama mea are astm bronsic, care, din cate stiu, se poate transmite ereditar. Va multumesc
7 comentarii
0
06-01-2009, ora 23:20
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Nu atit astmul se transmite ereditar cit terenul atopic, mai exact spus predispozitia catre diverse afectiuni alergice.Rinita alergica ar fi una din acestea(desigur si astmul intra in aceeasi categorie).E important ce fel de secretii iti curg din nas.Daca sint limpezi si apoase ca si consistenta e posibila rinita alergica.Daca sint galbene si groase, poate intra in discutie inclusiv o sinuzita, care se poate corela cu deviatia de sept.Oricum nu cred ca scapi de un cnou onsult ORL.Incearca la alt medic decit cel care te-a consultat initial
0
06-01-2009, ora 23:33
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ioana cu aceasta problema m-am confruntat si eu acum cateva luni, dar cu ajutorul dlui dr Valeriu Flueraru m-am vindecat.Da un click pe id-ul meu si vezi subiectul postat de mine catre dl dr fvaleriu!!Merita!!
Numai bine
0
06-01-2009, ora 23:40
dantuzela
Nu este medic/terapeut
dantuzela
Aceeasi problema am avut si eu, am fost dependenta peste 6 ani de picaturi si de un an de zile am scapat, am fost la un medic in Bucuresti si mi-a dat Aerius timp de 3 luni o pastila pe zi si nasonex ca inlocuitor pt celalalte picaturi, la inceput iti mai pui d'alea dar pe urma inlocuieste-le cu nasonex si pe urma renunti si la alea in scurt timp...la mine a dat rezultate foarte bune, iar acum dupa un an vreau sa spun ca si daca mi se mai infunda nasul(care nu mai e asa rau) nu imi mai pun nimic, dar absolut nimic.Multa sanatate!!!
0
07-01-2009, ora 21:53
Ioana221
Nu este medic/terapeut
Ioana221
va multumesc mult! Jaquelinne, ms mult de sfat, o sa apelez si eu la acest medic, sper sa ma ajute si pe mine :)
0
07-01-2009, ora 22:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pt putin Ioana!!Cu siguranta te va ajuta pt ca este un medic deosebit care nu cere nimic in schimb!!Ajuta pe oricine din suflet!!Toata stima si respectul pt dansul!!
LA MULTI ANI Ioana!!
Vezi cand postezi mesajul sa te adresezi personal dlui dr V.Flueraru!!
Numai bine
0
17-01-2010, ora 22:59
nino30
Nu este medic/terapeut
nino30
si eu am de 2 ani si jumatate dependeta de picaturi de nas.mai intai olint dupa care bvixtonim si acum biorinil de cam un an.pelanga faptul ca sunt toto timpul infundat cand uit picvaturile si sunt plecat intru pur si simplu in panica sinu pot sa respir.help plese.v as fi recunoscator daca mi ati da un sfat ca nu pot sa mai traiesc asa ca un drogat
0
27-04-2016, ora 13:01
Jasmine6
Nu este medic/terapeut
Jasmine6
Buna! Si eu am fost dependenta de picaturi timp de 2ani..am incercat sa aflu care-i faza cu ele si singura concluzie la care am ajuns este ca cele in genul olynth..usuca grav mucoasa.Asa ca m-am gandit ca am nevoie de ceva care s-o umezeasca..am intrebat la farmacie si am incercat Rinopanteina, care m-a ajutat enorm.Imi amintesc ca primele 2-3 zile au fost groaznice, combinam Rinopanteina cu olynth ul..plus ca e mentolata si-mi dadeau lacrimile de la ea, stranutam..si dupa cateva zile am folosit doar Rinopanteina..pentru inca cateva zile! Si abia atunci am realizat ca eu nici nu imi suflam nasul cand foloseam olynth..iti dai seama in ce hal usuca mucoasa..si dupa rinopanteina imi suflam nasul foarte mult.Cam intr-o saptamana am ajuns sa nu mai folosesc nimic. Ca aveam deja mucoasa hidratata si n-aveam nevoie..iar acum mai folosesc produsul sporadic...poate nici macar o data pe saptamana..sunt fumatoare oricum si stiu ca si asta imi usuca mucoasa. Oricum, ideea este ca nu fac reclama produsului sau stiu eu ce..dar asta a functionat pe cazul meu. Probabil merge orice produs care iti hidrateaza bine mucoasa distrusa de picaturi. Dar tre sa ai vointa ca primele 2-3 zile sunt intr-adevar un chin, mai ales noptile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: