Dependenta de picaturi nazale

16-12-2010
Alarisa
Nu este medic/terapeut
Alarisa
Buna ziua,

Baiatul meu, in varsta de 22 ani, foloseste zilnic, de aprox. 2 ani picaturi nazale, gen Olynth sau Bixtonim. Totul a inceput dupa ce a avut un accident rutier, cu fractura de coloana in zona cervicala, rezultand si mari probleme respiratorii. Dupa ce si-a revenit, a ramas cu senzatia ca nu poate respira bine (chiar daca saturatia in oxigen era f. buna) si ca are nasul infundat. Asa ca a apelat la picaturi si de atunci nu a mai putut renunta la ele.
Intrebarea mea se refera la modalitatile prin care ar putea scapa de aceasta dependenta. Stiu ca trebuie sa apeleze la ajutor specializat dar, in principiu, cum ar trebui sa procedeze?
Multumesc.
5 comentarii
0
16-12-2010, ora 13:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Numai cu vointa si inlocuirea picaturilor cu unele inofensive gen picaturi cu apa de mare sau ceva naturist. Fratele meu a avut aceasta dependenta multi ani si i-au trebuit niste saptamani bune sa scape de falsa senzatie de nas infundat si durere de cap. Sa mearga si la un ORL-ist sa vada daca local sunt sau nu probleme. Explicati-i ca aceste picaturi fac foarte rau in organism si cu timpul afecteaza inima si asta nu-i o gluma! Succes!
0
18-12-2010, ora 20:40
cipolin
Nu este medic/terapeut
cipolin
Si eu am sinuzita, si in fiecare dimineatza ma trezesc cu nasu infundat si abia respir, a si mama spune noaptea ca sforai dar nu e adevarat, nu e sforatul e problema respiratiei care e destul de serioasa
am luat o perioada bixtonim ma simteam bine de cand nu mai am a inceput vechea problema
-
-*


(*modificat de administrator)
0
03-01-2011, ora 16:21
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Buna ziua! Pt. a scapa de dependenta de picaturi trebuie ca 1 luna sa foloseasca picaturi doar pt. o nara si in acest interval se va reface mucoasa nazala a narii in care nu a pus picaturi si va disparea senzatia de nara infundata. Apoi, renunta la picaturi si in nara cealalta si scapa de probleme. Picaturile, scrie si in prospect, se folosesc timp limitat, altfel dau dependenta prin modificarile locale.
Succes!
0
05-02-2011, ora 15:54
MihaelaViziteu
Nu este medic/terapeut
MihaelaViziteu
am si eu o problema am fost operata de deviatie de sept in anul 2000 timp de 2 ani nu am mai avut probleme pana cand am racit ff tare si am inceput sa folosesc bixtonim si acum am devenit dependenta de el si nu stiu cum sa scap am deja cativa ani de cand il folosesc.am fost la medicul orelist care m-a operat si a zis ca septul este curat si nu sunt complicatii de sept dar acum nu stiu cum sa fac sa nu mai folosesc bixtonimul...cred ca este si ceva psihic pt ca mi se infunda nasul de abia mai pot vorbi am incercat sa imi pun apa cu sare am incercat si o crema pe care mi-a dat-o medicul orl-ist dar degeaba mi se infunda atat de tare incat parca ma strange cineva tare de nas si imediat imi pun picaturi si ma simt bine dar doar pt cateva ore ce ma sfatuiti sa fac?poate e problema psihica dependenta dar medical ce tratament as putea sa fac?chiar nu exista oare?va multumesc
0
23-02-2011, ora 15:18
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Aplicati metoda de mai sus! E testata si de alti fosti dependenti de bixtonim
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  • Rolul vitaminei D în infecțiile acute ale tractului respirator la copii
  •