Dependenta de picaturi de nas.. cum scap?

11-08-2009
moceanalina
Nu este medic/terapeut
moceanalina
Buna. Am 14 ani, ma numesc Alina. acum 4 ani, dintr-o simpla raceala, am inceput sa folosesc picaturi de nas.Am debutat cu Bixtonim, si timp de cateva luni, fara sa imi dau seama am tot cumparat, pt ca nasul imi era tot infundat. Am fost la 2 medici Orl care mi-au spus ca nu am nimic absolut la nas, ca nu stiu ce se intampla. Mi-au prescris olynth, care de asemena creeaza dependenta, si pe care le iau in continuare pt ca altfel nu pot sa stau, simt ca ma sufoc.Deci, cred ca singura problema la mine este ca nu am stiut sa ma opresc atunci cand a trebuit, si sufar acum.Nu ma puteti ajuta intr-un fel, sa scap de aceste picaturi, pentru ca am ajuns sa dorm cu ele in mana. Ceva medicamente, sau daca nu plante, ceva?Va multumesc frumos.
5 comentarii
0
11-08-2009, ora 18:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va sfatuiesc sa consultati un medic homeopat care va poate ajuta cu mare siguranta.
O metoda ar fi a medicul sa fabrice un remediu homeopat din cele luate pana acum ca sa inlature daunele si eventuala "dependenta" de la ele sau sa va trateze in mod clasic homeopat.
0
11-08-2009, ora 21:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Si fratele meu a fost dependent de picaturi vreo cativa ani de zile. Daca ORL-istul ti-a spus ca nu ai nicio problema locala, e clar ca e dependenta care iti da starile de sufocare. Poti incepe prin a-ti cumpara picaturi care contin apa de mare si sa alternezi, pentru inceput, cu picaturile clasice. Apoi mareste frecventa de folosire a picaturilor pe baza de apa salina si treptat o sa-ti dispara si dependenta de celelalte. Altfel risti sa ajungi sa-ti arzi mucoasa nazala si din ce stiu eu, picaturile astea gen Bixtonim, iti pot afecta si inima. Deci, multa perseverenta, se poate! Sanatate!
0
12-08-2009, ora 22:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Tine cont de sfaturile Teosophiei si fa si niste spalaturi nazale cu ceai de codita soricelului...Toate cele bune!


In speranta ca ti-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
N I C K;)
0
17-08-2009, ora 16:27
moceanalina
Nu este medic/terapeut
moceanalina
Ok. multumesc tuturor pt sfaturi. Oricum, datorita "crizei", nu imi permit sa imi mai cumpar picaturi in fiecare saptamana, adica deloc. Deci de azi incepe ziua cea mare, nu imi mai pun deloc. Sa vedem daca rezist, Doamne ajuta, sa nu patesc ceva. Multumesc tuturor.
0
17-08-2009, ora 18:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sigur vei reusi! Cand simti ca nu mai poti sa-ti spui: E DOAR O SENZATIE, NU-MI TREBUIE CU ADEVARAT, VA TRECE! Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •