Dependenta de picaturi de 7 ani

20-12-2008
cristinutzay
Nu este medic/terapeut
cristinutzay
Buna ziua. Am 15 ani si sunt dependenta de picaturi de 7 ani.la inceput, aveam nasul nfundat, si am fost la doctor. urmand a fi operata de polipi.Dupa acea operatie nu s-a schimbat nimic, nasul imi era tot infundat, mi s-au recomandat picaturi de nas :rhinxyl, olynth, afrin...si am devenit dependenta,... nu ma pot lasa de ele...am consumat sute d cutii d picaturi...partea proasta e ca am fost la mai multi doctori si nu stie nimeni ce se intampla.
Imi doresc din suflet sa scap d aceste picaturi deoarece imi afecteaza grav copilaria, trebuie tot timpul sa le am la indemana, imi produc somnolenta, nervozitate.va rog sa ma ajutati pt ca vreau neaparat sa scap de ele, parintii nu ma inteleg, ma acuza de ce le iau, banii pe care mi dau ei sa imi cumpar de mancare la scoala ii adun ca sa pot sa imi cumpar picaturi.va rog sa ma ajutati.multumesc.
2 comentarii
0
20-12-2008, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buan Alexandra !
Cred ca pot sa te ajut,
din ce localitate esti ?
Cant ai fost la ORL.. sa vorbit ceva de deviatie de sept sau rinita cronica hipertrofica?
Ai facut o radiografie SAF. acolo se vede dac nu ai o sinuzita si deasemenea se vede cat de, deviat este septul nazal..
Ca si tratament .. pentru inceput.. iti recomand sa cauti o farmacie cu laborator.. unde se prepara medicamente si intrebi daca prepara COLARGOL.. sau PROTARGOL de 1%, sunt picatri cu efect de cauteriizare chimica a mucoasei.. care reduc inflamatia si volumul cornetelor nazale. Se administreaza cate 3-4 pic in fiecare fosa nazala.. in pozitie culcat pe spate. NU au efect de desfundare imediata a nasului. dar in timp.. o sa respiri mai bine.
pentru inceput o sa mai folosesti.. Nostamin.. la nevoie cateva picaturi,. care o sa te ajute sa respiri pe nas, ,... dupa care o sa pui Colargol. de 3-4 ori pe zi.
peste 5-7 zile o sa fie tot mai putin nevoie de nostamin si o sa ramai numai cu colargolul.
dupa sarbatori.. imi trimiti -
rezultatul radiografiei SAF. si rezultatul de la controlul ORL..
0
27-04-2016, ora 12:59
Jasmine6
Nu este medic/terapeut
Jasmine6
Buna! Si eu am fost dependenta de picaturi timp de 2ani..am incercat sa aflu care-i faza cu ele si singura concluzie la care am ajuns este ca cele in genul olynth..usuca grav mucoasa.Asa ca m-am gandit ca am nevoie de ceva care s-o umezeasca..am intrebat la farmacie si am incercat Rinopanteina, care m-a ajutat enorm.Imi amintesc ca primele 2-3 zile au fost groaznice, combinam Rinopanteina cu olynth ul..plus ca e mentolata si-mi dadeau lacrimile de la ea, stranutam..si dupa cateva zile am folosit doar Rinopanteina..pentru inca cateva zile! Si abia atunci am realizat ca eu nici nu imi suflam nasul cand foloseam olynth..iti dai seama in ce hal usuca mucoasa..si dupa rinopanteina imi suflam nasul foarte mult.Cam intr-o saptamana am ajuns sa nu mai folosesc nimic. Ca aveam deja mucoasa hidratata si n-aveam nevoie..iar acum mai folosesc produsul sporadic...poate nici macar o data pe saptamana..sunt fumatoare oricum si stiu ca si asta imi usuca mucoasa. Oricum, ideea este ca nu fac reclama produsului sau stiu eu ce..dar asta a functionat pe cazul meu. Probabil merge orice produs care iti hidrateaza bine mucoasa distrusa de picaturi. Dar tre sa ai vointa ca primele 2-3 zile sunt intr-adevar un chin, mai ales noptile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.