Dependenta de masturbare (la femei si barbati) - evaluare

26-07-2015
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Dependenta de masturbare se refera la situatia in care o persoana ajunge sa se masturbeze excesiv: de mai multe ori pe zi, in fiecare zi, perioade indelungate de timp).
Iata cateva caracteristici care pot ajuta la o evaluare a situatiei:
- nevoia imperioasa (la care nu poate rezista, nu se poate opune) de a practica masturbarea, in multe cazuri indiferent de situatie/mediu
- dificultatea/imposibilitatea persoanei in cauza de a renunta la masturbare, situatie care ii provoaca o stare accentuata de tensiune, de nervozitate, chiar dupa o perioada scurta de la renuntare (stare comparativa cu sevrajul)
- masturbarea ajunge sa inlocuiasca efectiv actul sexual cu partenera/ul sau:
- poate avea loc chiar dupa un act sexual cu un partener
Cu alte cuvinte masturbarea devine un scop in sine, mare parte din gandurile si actiunile persoanei fiind indreptate, centrate pe aceasta activitate, iar alte activitati/interese devin secundare sau lipsesc cu desavarsire

Valentin PESCARU
Psiholog-psihoterapeut-sexolog
1 comentarii
0
26-07-2015, ora 22:25
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, este corect ce ati spus, iar pentru cei ce sunt dependenti nu este okey mai ales daca au partaneri, in mod normal daca ai partener renunti la masturbare.
De exemplu eu nu ma consider dependent din mai multe motive, daca nu am pofta, pot sta si o saptamana doua fara sa ma masturbez, nu am nervi si nici iritare deci nu apare sevrajul deloc, daca am, fac dar nu stau cu gandul doar acolo, fac multe altele, am mai zis si la topicul celalalt cu fantezia la care ati raspuns.
Cine are simptome de dependent, mda, e o problema.
Asa putem spune ca multi barbati sunt dependenti de sex ca se gandesc acolo mai mereu ! Daca nu deranjeaza si nu interfera negativ cu viata, nu e rau deloc zic eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: