Dependenta de benzodiazepine. Si acestea sunt sau pot deveni un drog.

19-02-2015
olimpia.o
Nu este medic/terapeut
olimpia.o
Buna seara. In urma cu aproximativ 10 ani am inceput sa folosesc benzodiazepine. Initial prescrise de medici psihiatri. Am folosit de la Alprazolam(Xanax) la Diazepam, Clonazepam, Nitrazepam si toata familia de benzo. In primii ani foloseam doze mici, Xanax de exemplu in doze de 0, 5 mg-1 gr. La inceput aveam perioade on/off. Am avut o perioada chiar de un an in care nu am folosit deloc. Dar cand mi se intampla ceva rau in viata incepeam sa iau din nou. Corpul a inceput sa dezvolte toleranta fata de medicamente, aveam nevoie de doze din ce in ce mai mari ca sa le simt. De 4 ani situatia s-a agravat. Iau zi de zi de 4 ani xanax sau alt medicament din aceeasi clasa, am incercat diverse sedative, opioide sau nu, stillnox de exemplu.Cel mai bine ma inteleg cu xanax. De acesti 4 ani incoace dozele mele variaza intre 3 si 6 gr de xanax. 6 gr inseamna o folie de xanax de 0, 5 plus inca 2 pastile de 0, 5. Daca nu iau nu pot sa dorm, dorm o ora sau doua, si alea chinuite, am atacuri severe de panica, ma simt oribil, am senzatia ca o sa mor la fiecare secunda. Am incercat sa ma las singura. Si treptat, prin scaderea dozei si brusc. Am rezistat o saptamana fara nicio pastila. O saptamana de cosmar, cu anxietate cumplita, stari de paranoia, transpiratii continue, stari de voma, am stat o saptamana in casa si m-am chinuit, zgariind peretii, dand cu pumnii in ei. Dupa o saptamana nu am mai suportat starile de rau si am inceput sa iau din nou. In prezent sunt o leguma. Nu pot sa muncesc, am o permanenta stare de letargie, sunt deprimata.Pana acum cateva luni dimineata ma 'dregeam' cu beta-adrenergice, de ex efedrina si aveam energie, puteam munci, face sport. De cateva luni de cand nu mai folosesc niciun stimulent dimineata pt a putea functiona, viata mi-a devenit insuportabila. Stau in casa si zac. As dori sa stiu daca exista clinici unde se face si dezintoxicare de benzodiazepine.
Multumesc.
4 comentarii
0
20-02-2015, ora 17:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu exista clinici particulare de dezintoxicare de benzodiazepine la noi in tara.
Benzodiazepinele se dau doar maxim 2-3 luni de la debutul anxietatii. Doctorii se feresc foarte tare de ele.
Nu stiu cum de ati ajuns la asa ceva si de ce nu ati acceptat ulterior tratament cu antidepresive de la psihiatru.

Trebuie sa constientizati si sa acceptati ca Anxietatea e o boala pe termen lung care necesita tratament pe termen lung. Nu tine nici un an, nici 10 ani. In cele mai multe cazuri tine toata viata si trebuie sa ii multumiti lui Dumnezeu daca aveti remisii. Perioade in care sunteti stabila fara nici un fel de tratament.
Asta e viata. Mergeti inainte cu boala si cu tratamentul pt ea, ca la diabet.

Probabil aveti si o componenta ereditara.

Cautati pe net adresa si telefonul Spitalului de Psihiatrie din orasul in care locuiti, sunati-i si internati-va cat mai degraba.
0
20-02-2015, ora 17:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
"Dependenta de benzodiazepine. Si acestea sunt sau pot deveni un drog."

Ati lasat dv. ca Benzodiazepinele sa se transforme in droguri. Nu stiu de unde ati avut atatea retete pentru ele. Ele nu sunt droguri daca sunt utilizate corect.

Dv. aveti anxietate si probabil si depresie. Trebuie imediat sa va internati si sa acceptati inlocuirea lor cu antidepresivele, substante care nu dau dependenta, dar care trebuie luate ca sa va tratati sindrumul de care suferiti.
0
11-03-2015, ora 20:11
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna Olimpia! Exista clinici de stat care te pot ajuta in privinta dependentei de benzodiazepine. Una dintre ele se afla la Cluj, iar compartimentul de toxicomanii este condus de Prof.Dr.Cosman Doina. Pe langa un tratament adecvat medicamentos, vei avea nevoie si de psihoterapie.
0
16-04-2015, ora 10:35
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Dependenta de benzodiazepine nu necesita neaparat o clinica specializata ci mai degraba un medic psihiatru experimentat in utilizarea substantelor medicamentoase (ce nu dau dependenta) ce vor inlocui benzodiazepinele pana la scoaterea lor completa si un psihoterapeut care sa inteleaga bine situatia prin care treci. Succes!

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: