Deformarea fetei din cauza hipersensibilitatii la lumina

30-06-2009
Katibogar
Nu este medic/terapeut
Katibogar
Buna Am ambliopie la ochiul stang din nastere ochiul respectiv fiind mult mai sensibil la lumina decat celalat. Cu ochiul drept vad aproape perfect dar ma deranjeaza sa port ochelari de soare. Din cauza sensibilitatii excesive la lumina a ochiului stang la lumina soarelui imi tin aproape inchis acest ochi ceea ce in timp a dus la deformarea fetei adica in continuu imi stramb fata pentru a proteja ochiul stang. Intrebarea mea este: cum s-ar putea rezolva aceasta situatie ciudata Ar fi o solutie ochelarii cu lentile heliomate Chiar daca am senzatia ca cu ochiul drept nu as reusi sa ma obisnuiesc cu astfel de ochelari Merci pentru raspuns.
3 comentarii
0
01-07-2009, ora 08:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Lentilele heliomate nu au tratamente pentru UVA si UVB iti recomand o pereche de ochelari de soare buni, eventual, cu lentila polarizata de exemplu, Polaroid numai bine
0
01-07-2009, ora 08:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Lentilele heliomate nu au tratamente pentru UVA si UVB iti recomand o pereche de ochelari de soare buni, eventual, cu lentila polarizata de exemplu, Polaroid numai bine
0
01-07-2009, ora 17:50
Katibogar
Nu este medic/terapeut
Katibogar
VA multumesc pentru sfat, sper sa gasesc ochelari de soare corespunzatori si aici, in Montreal nu stiu daca aici se gaseste Polaroid .
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.