Defectiune Valva Mitrala

19-06-2010
lid088
Nu este medic/terapeut
lid088
Buna ziua,

va contactez si eu pentru o parere. Nu de mult am fost la cardiolog pentru o ecografie, deoarece simteam tot mai des intepaturi in zona inimii, a pieptului si in partea stanga a coastei stangi. Am fost diacnosticat cu "defectiune la valca mitrala" si "suflu sistolic". Mai exact mi s-a spus ca valva mitrala nu se inchide de tot si mai scapa cate putin sange, ceea ce duce la aparitia acelor intepaturi. Am primit ca medicament un pachet de Aspacardin... dar totusi intepaturile persista. Mi s-a mai spus ca nu este o problema grava si ca nu necesita un tratament special. Tin sa precizez ca fac mult sport (circa 2-3 meciuri de fotbal pe saptamana a cate 1 ora - 1 ora jumate / meci) si pot alerga fara probleme. In tot acest timp cat fac efort nu apar aceste intepaturi.

Totusi sunt cam dezamagit de acest diacnostic si de raspunsul "nu este un remediu, trebuie sa induri" si apelez la dvs. pentru un eventual sfat sau o parere. Credeti ca ar trebui sa consult un al 2-lea cardiolog ? sau intradevar acest diacnostic primit este corect si va trebui sa indur ?

Multumesc anticipat :)
2 comentarii
0
19-06-2010, ora 19:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sa inteleg ca ai un anumit grad de insuficienta mitrala.trebuie sa te adresezi unui alt cardiolog cu experienta, sa faci din nou ecocardiografie si sa stii exact ce ai [ tremenul " defectiune " nu spune mai nimic ] si, mai ales, foarte important este sa-i comunici ca faci sport destul de mult.daca acum, dupa efort nu ai nimic, nu se stie daca pe viitor, asocierea afectiune cardiaca - efort fizic prelungit nu-ti va creea probleme.
0
19-06-2010, ora 20:00
lid088
Nu este medic/terapeut
lid088
Multumesc pentru raspuns. Asa am sa fac ! luni ma si programez la o clinica mai pretentioasa. Inca o intrebare as avea. Intepaturile care le acuz, sunt specifice insuficientei mitrale ? sau apar in urma altei probleme ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.