fetita 11 ani cu defect septal inter atrial

04-11-2007
Camelia Elena
Nu este medic/terapeut
Camelia Elena
Fetita mea are 11 ani si are un defect septal inter atrial de 3mm care a fost descoperit acum 2 ani.
Ce recomandati pentru a se inchide acea gaura din inima? Desi analizele la sange i-au iesit bune ea totusi nu ia in greutate si nu creste in inaltime.
Are 1, 28m si 21kg.

Spuneti-mi ce pot sa fac?
15 comentarii
0
05-11-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
In primul rand trebuie trebuie sa existe un diagnostic ecografic complet si sa se excluda prezenta altor defecte cardiace.
Daca exista doar defectul septal va sfatuiesc sa o operati inante de a apare complicatiile pentru ca desi acum fetita dumneavoastra este bine, partea dreapta a muschiului inimii va obosi in timp si atunci va fi prea tarziu.
Stiu ca este greu de acceptat o interventie chirurgicala pe cord la un copil insa ea trebuie facuta.
Interventia chirurgicala ca atare are riscuri mici intr-un centru cu experienta. (Bucuresti, Cluj, Targu Mures, Iasi, Timisoara)
Deasemeni exista si alte optiuni terapeutice si anume inchiderea percutana a defectului fara operatie. Din pacate aceasta procedura este scumpa si este la inceput in Romania.
Oricum defectul trebuie inchis fie chirurgical, fie interventional.
0
05-11-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
As dori sa mai adaug o situatie:
daca ecografic debitul in circulatia pulmonara comparativ cu cel din circulatia sistemic este mai mic de 1, 5 - 2 Qp / Qs <1, 5 - 2 atunci defectul septal nu are indicatie de inchidere si trebuie doar urmarit.
De aceea va accentuez faptul ca e foarte important sa aveti un diagnostic ecografic complet si corect.
0
30-08-2009, ora 17:42
Camelia Elena
Nu este medic/terapeut
Camelia Elena
Au trecut 2 ani si vreau sa adaug ca acum fetita mea s-a facut bine.Fara operatie ci cu ajutorul multi vitaminelor si a bananelor. La ultimul control chiar si doctorul a ramas surprins cand a vazut ca este sanatoasa. A crescut in inaltime cu 15 cm.Va multumesc.
0
14-12-2009, ora 13:35
aura.19
Nu este medic/terapeut
aura.19
pentru Camelia Elena

Te rog daca vrei sa-mi scrii si mie ce vitamine sau medicatie a urmat fetita ta pentru ca sunt in situatia in care ai fost si tu cu fetita ta. Are 9 ani si dsa 5mm descoperit intamplator.
MULTUMESC.
0
29-12-2009, ora 00:33
danac
Nu este medic/terapeut
danac
Am un baietel de 6 ani si 10 luni si a fost diagnosticat la varsta de 1 an, cu defect septal interatrial mic.Am mers la control in urmatorul an si mi s-a spus ca s-a inchis, dar i s-a pus un diagnostic cu semnul intrebarii de stenoza aortica larga spunand ca nu mai este nici o problema. A trecut prin doua operatii(coborare de testicul la Grigore Alexandrescu unde i s-a mai facut un ekg si de extirpare polipi unde i s-a facut o ecografie 4D cord la dr Camen din Craiova in care scrie -cavitati cardiace, pereti cu dimensiuni normale; valvule suple, cu deschidere normala; nu se constata regurgitare valvulara sau defecte septale la ex.DOPPLER color; nu se vizualizeaza lichid pericardic ). Vreau sa stiu daca mai trebuie sa merg la contol si unde sa merg, toti medicii m-au sfatuit ca nu este nevoie. Sunt insarcinata in 32 saptamani si as dori sa stiu daca mai exsta pericolul sa aiba aceiasi poblema si ce ecografie ma sfatuiti sa fac in trmestrul 3 ca sa descopar, am inteles ca la 3D DOPPLER, se descopera ceva ?. MULTUMESC ANTICIPAT DIN TOT SUFLTUL
0
16-07-2014, ora 10:02
CatalinaVas
Nu este medic/terapeut
CatalinaVas
Buna ziua,
Acum 3 ani am nascut o fetita minunata. Inca de la nastere s-a vazut ca are un DSA de 5.7 mm insa domnul doctor mi-a explicat ca ar fi bine sa asteptam ca acesta e posibil sa se inchida de la sine. Am fost regulat la control, dar din pacate acest defect nu s-a inchis. Acum el spune ca tb sa o operez pentru a nu ajunge cu ea la complicatii mai tarziu. Am auzit de tehnica cu umbreluta. Imi poate da detalii cineva care a trecut prin asta si eventual un nume de doctor ft bun care realizeaza aceasta operatie. Cu siguranta nu vreau sa se intample acest lucru prin interventie clasica.
0
23-07-2014, ora 13:12
Iuliucaa
Nu este medic/terapeut
Iuliucaa
Buna, fetita mea nu se simte bine. Are 4 ani, de o luna incoace am observat ca se joaca si apoi oboseste, Dupa ce plange mai mult, se invineteste pe la gurita.
Am mers la pediatra noastra, a ascultat-o cu stetoscopul si a zis ca aude un suflu la inimioara dar ca nu e nimic, ca il au toti copiii. Eu am incredere in doamna doctor, dar de data asta am senzatia ca e ceva ce nu stim, si mi-e frica sa nu aibe vreo boala mai grava. La ce fel de doctor sa merg cu ea? Voi credeti ca e normal? Am citit putin pe internet si mai mult am innebunit decat m-am linistit; in unele articole se vorbeste de malformatii ale inimii si de operatie.
0
25-07-2014, ora 16:01
soniaKali
Nu este medic/terapeut
soniaKali
Eu am avut un caz in familie iar rezolvarea a fost mai usoara decat se astepta cineva vreodata. Dupa toate sfaturile doctorilor de a opera copilul pe cord deschis am gasit o echipa de oameni care trateaza problemele de malformatii congenitale prin interventie minim invaziva! Este cea mai revolutionare metoda si din fericire si cea mai lipsita de riscuri. Pentru inceput Dna. Dr. Silvia Iancovici a facut ecografiile necesare, masuratorile si le-a explicat parintilor de ce sufera copilul lor. Apoi a urmat interventia realizata de dl dr Dan Deleanu si inca un doctor din Grecia. Totul a durat 2 ore, iar la 24 de ore copilul mergea pe picioarele lui.
A urmat un tratament medicamentos si controalele aferente, in rest viata copilului revenind la normal si fiind capabil sa faca tot ce fac ceilalti copii de varsta lui.
Eu am fost uimita si bucuroasa in acelasi timp sa vad copilul sanatos in atat de putin timp! Nu ne ramane decat sa felicitam echipa si sa incurajam pacientii sa aleaga aceasta metoda.
0
28-07-2014, ora 13:19
Antonyaa
Nu este medic/terapeut
Antonyaa
Copilul meu are 3 anisori. Am observat k nu mai creste in inaltime si nici in greutate, credeti ca e vorba de o problema la inima?
0
31-07-2014, ora 10:55
Moaa
Nu este medic/terapeut
Moaa
Buna Antonia,
Cauzele eu cred ca pot fi multiple, dar cel mai bine ar fi sa mergi la un pediatru bun sa ii faca cateva investigatii sa stii dupa pe ce drum o iei... multa bafta!
0
08-08-2014, ora 12:58
Antonyaa
Nu este medic/terapeut
Antonyaa
Cunosti cardiologi pediatrii foarte priceputi in Bucuresti?
0
29-08-2014, ora 15:15
SilviCos
Nu este medic/terapeut
SilviCos
Buna Antonnya,
Medici cardiologi pediatrii sunt putini si cu atat mai putini cu cat doresti si un dr. bun. E foarte greu sa pui un diagnostic pe un organism care este in crestere, insa in acest sens eu am auzit din cazuri reale de o doctorita foarte bun care face ecografii foarte bune bebeilor sau copilasilor, lucru primordial in a stii cu ce va confruntati.
In concluzie, ar trebui sa ajungi la dna. dr. Silvia Iancovici sa vedeti ce probleme sunt si cum se pot ele trata. Multa sanatate!
0
24-09-2014, ora 16:41
Antonyaa
Nu este medic/terapeut
Antonyaa
Buna, am gasit o greu pe dna dr Silvia deoarece e foarte ocupata, insa am reusit sa fim consultati de dansa. S-au gasit modificari structurale insa asteotam si parerea dl dr Thanopoulos deoarece se pare ca nu e un caz clasic. Ma simt in siguranta de cand am ajuns in cadrul acestei echipe medicale, voi urma intr -u totu sfaturile dansilor.
0
24-06-2015, ora 15:14
Marinela1982
Nu este medic/terapeut
Marinela1982
Buna ziua, da, am reusit sa ajungem la consultatie la dna doctor Silvia. Este, intr-adevar, un om si un doctor extraordinar de bun. Ne-a ajutat foarte mult sa rezolvam cazul lui Alinus. Am apelat la interventia nechirurgicala, cea care consta in dispozitivul de tipul "umbreluta". A durat foarte putin, cca 20 de minute si gata. Recomand cu mare caldura si respect si multumesc celor care ne-au indrumat spre doamna doctor. Multa sanatate tuturor.
0
22-09-2015, ora 15:28
IrinaBarbulescu
Nu este medic/terapeut
IrinaBarbulescu
Din pacate, DSA mai mare de 5mm la nastere nu se va mai inchide singur vreodata. Baietelul nostru are 4 ani si o luna si a fost depistat cu un DSA despre care mi-a spus initial Dr. Dumbrava ca e mic si sa il lasam in pace, ca se va inchide. Am fost bineinteles si la tg. Mures unde nu era chiar asa de mic - avea 13 mm (Dr. Gozar). Ni s-a spus ca intr-un fel sau altul trebuie intervenit pentru ca inima lui este marita si sufera, adica se chinuie sa pompeze. Prin acest forum, am aflat de centrul pentru copiii congenitali din Bucuresti. La ecografia lor a iesit exact cat a zis dr. Gozar la Tg. Mures, iar in timpul interventiei, la 14mm. au inchis cu dispozitiv un pic mai mare decat orificiul iar acum, Matei e foarte bine, la trei luni de la interventie, se vedea cum camerele inimii incep sa isi revina la dimensiunile normale. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •