De la o presupusa Hernie femurala... la un furung in talpa.

13-07-2009
ian
Nu este medic/terapeut
ian
Buna seara,

Acum 1 saptamana si jumatate in urma unui antrenament la sala de sport(lucram picioarele, merg la sala de 3 ani) am observat o mica umflatura pe coapsa, deasupra muschiului, nu am dat importanta dar dupa 2 zile deja de la o mica galma de maxim 1cm a ajuns la aproximativ 5 cm si incepuse sa ma doara la atingere si apoi sa ma jeneze si la mers. In a 3a zi aveam deja febra asa ca am fugit la spital. De la spital am primit o trimitere catre ecograf, mi s-a spus ca este mult prea tare pentru a fi vreun tip de hernie(cum suspectam eu). Am fost la ecograf la o clinica particulara sa nu mai astept, acolo mi s-a spus ca nu sa poate vedea clar ce e, doar ca are o forma bine delimitata, vascularizata,
presupunea ca este un hematom si m-a trimis la chirurgie. Tot fiind in clinica respectiva am prins si medicul chirurg acolo pentru consult, acesta mi-a confirmat inca odata ca nu este vorba de hernie femurala sau de alt fel dar mi-a spus ca banuieste ca nici hematom nu este si m-a trimis la rmn. La rmn nu am ajuns sincer, m-a indrumat cineva sa iau antibiotice si sa folosesc local crema Nidoflor. Dupa 2 zile mi-a scazut febra si inflamatia s-a redus, am urmat tratament 5 zile de antibiotice si crema respectiva si acum se mai simte cum era in prima zi adica mai putin de 1 cm.

Acum problema : pana sa termin antibioticele cu 2 zile a inceput sa imi apara in talpa (pe zona calcaiului) la acelasi picior un cos foarte mare (furung mai bine zis) si culmea m-am trezit si cu cateva cosulete in cap mici ( nu este vb de nici o aleergie sau intepatura pentru ca in ritmul meu de viata nu s-a schimvat nimic, iar la medicamentatia luata nu sunt alergic).

Acum ce sa fac? sa consider ca este de la aceeasi problema? Este foarte deranjant pentru ca abia mai pot sa merg.

Nu am avut probleme de sanatate iar aceste simptome nu le-am mai intalnit in viata mea.
Daca se poate un sfat, va fi binevenit.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va urez Sanatate Multa!

p.s. imi cer scuze pentru eventualele greseli de ortografie
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.