De jumatate de an de zile mi se umfla permanent amigdalele

30-04-2011
Bogdan G
Nu este medic/terapeut
Bogdan G
Buna ziua, ma numesc Bogdan si am 15 ani, si am o problema cu amigdalitele. Cand eram mic, la nastere am luat un streptococ din spital, si din cate stiu a fost tratat. Aproape in fiecare an cam in aceiasi perioada, raceam foarte des, si stateam acasa cam timp de 1 saptamana. Anul acesta am racit foarte tare, si mi sa umflat gatul foarte tare.Am fost la analize pentru ASLO si exodat varingian.Prima data ASlo mi-a iesit 3500, si exodat am avut pozitiv, dar nu s-a localizat.Dupa 1, 2 luni am repetat analizele, Aslo iesind 1850, iar exodat-ul la fel.Acum 1 saptamana jumatate am fost la Cluj cu analizele si mi-a dat un tratament cu vitamina C cu zinc si echinacee, un spray si ibrupofen.(amigdalitele au ramas umflate de cand am racit prima data ). De fiecare data cand mi se umfla amigdalitele si racesc si fac febra destul de mare. Acum cateva zile mi s-au umflat iarasi amigdalitele si ma dor foarte tare, simt de parca am o taietura pe cea din stanga, si am facut febra. De la inceputul anului raman umflate, constant, si cam odata pe 1 luna jumatate mi se umfla foarte tare. Ce sa fac ? (am facut gentamicina, penicilina, si acum fac moldamin pentru 1 an )
11 comentarii
0
01-05-2011, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa asa o anamneza.. unica solutie corecta este sa scoti cat mai repede amigdalele ( ai sanse mari sa faci un reumatizm, endocardita sau pielonefrita )
0
07-05-2011, ora 23:20
Bogdan G
Nu este medic/terapeut
Bogdan G
Multumesc mult. Sunt din Targu-Neamt nu stiti unde as putea sa merg pentru operatie ? Acum mi-a trecut nu ma mai dor deloc si s-au dezumflat. Cat timp au fost umflate, si am fost racit, m-a durut si intr-o parte, unde cred ca se afla un rinichi
0
08-05-2011, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti veni Luni9.05 sau marti 10.05 la Pascani sa te vad (de pe 11 merg la Congresul ORL la Arad)
sau dupa 16.05.. in orice zi
daca amigdalele sau micsorat ai sansa sa poti face numai o interventie de reducere a amigdalelor in volum cu Radiofrecventa si sa NU mai fie cazul de operatie clasica.
Iti explic dupa ce vad amigdalele, ce e mai bine pentru Tine
0
14-06-2011, ora 08:31
DUCA PAUL
Nu este medic/terapeut
DUCA PAUL
Am si eu aceeasi problema, am facut acum 3 ani 14 peniciline si un moldamin si nu am mai avut probleme, dar acum a aparut din nou aceeasi problema.Am o intrebare, acum 4 ani am avut un accident de masina si m i s a scos splina, ce as putea face din cate stiu splina si amigdalitele au cam aceelasi rol ? CU STIMA !! MULTUMESC !!
0
14-06-2011, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele pot fi micsorate in volum cu radiofrecventa.
nu este obligatoriu sa le scoti clasic
0
17-06-2011, ora 16:21
Bogdan G
Nu este medic/terapeut
Bogdan G
Buna ziua. Dupa ce am facut acel tratament nu mi s-au mai umflat amigdalele timp de vreo luna si cand am fost la medic a spus ca s-au dezumflat foarte tare si nu mai trebuie scoase. Acum cateva zile iarasi mi s-au umflat foarte foarte tare si nu mai stiu ce sa fac o sa trebuiasca sa le scot ?
0
18-06-2011, ora 16:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poti sa le scoti clasic sau sa le micsorezi cu radiofrecventa
0
18-06-2011, ora 21:50
Bogdan G
Nu este medic/terapeut
Bogdan G
Multumesc pentru raspuns. Dar acum m-am uitat mult mai atent si am vazut ca doar pe una este un puroi foarte mare.Daca fac radiofrecventa este mai bine decat sa le scot ?
0
26-06-2011, ora 21:29
Alezuza
Nu este medic/terapeut
Alezuza
Eu din luna decembrie 2010 am amigdalele in permanenta umflate...Dar am facut decat 2 puseuri si decat la primul am facut temperatura, refuzand sa beau antibiotic. La 3 zile dupa primul puseu am facut un exudat farinigian si a iesit ok, fara stafilococ si streptococ. La al doi-lea puseu am baut fromilid de 250 mg timp de 7 zile/ 1 pastila la 8 ore, la recomandarea medicului. Am incercat si cu Tonsilotren dar fara nici un rezultat. La urmatorul set de analize, cand imunitatea mea era foarte mica, mi-a iesit ASLO 203 si am continuat cu fromilid. In final am ajuns la ORL, unde mi s-a spus ca nu sunt de scos, ca nu am infectie si arata bine doar ca sunt inflamate. Mi s-a dat de la medicul de familie propolis+laptisor de matca, iar de la ORL rihnoil si o solutie preparata din nizoral pastile+ vitamina A+ glicerina boraxata. Nu am mai avut probleme, adica pusee de amigdalita ci doar au ramas inflamate, iar cate o data simt gatul foarte uscat si iritat. De asemenea mi s-a recomandat la ORL sa fac o luna de zile moldamin pe care nu l-am facut nici pana astazi. Ultimul set de analize a iesit ok, ASLO scazuse la 150, iar la exudat nu a aparut nimic. Prin aprilie am incercat si 15 sedinte de salina, unde dupa 2 zile am contactat o viroza ceea ce a dus iar la acutizarea amigdalelor. Am facut la salina aerolosi cu uleiuri de eucalipt si ceai verde si mi s-a spus acolo ca nu o sa treaca amigdalita dar o pot tine sub control cu aerosoli. Am mers din nou la control la ORL si mi s-a dat din nou moldamin o luna si solutia aceea cu nizoral. Insa cam de 1 saptamana (din cauza unui pahar cu suc rece neacidulat) in fiecare dimineata ma trezesc cu durere de gat care dispare dupa o ceasca de ceai cald, e foarte iritat si ieri am expectorat putin.Mentionez ca ma trezesc in fiecare dimineata cu nasul infundat. Ce altceva ar mai trebui sa incerc? Si as vrea sa stiu daca exista vre'o alta medota de a afla daca e de vina vre'un streptococ sau stafilococ? Exista vre'o posibilitate sa imi treaca?
0
26-06-2011, ora 21:31
Alezuza
Nu este medic/terapeut
Alezuza
Credeti ca radiofrecventa mi-ar putea fi de ajutor? Daca da, se face in cabinete de orl?
0
27-06-2011, ora 07:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. amigdalele pot fi micsorate in volum cu ajutorul aparatului cu Radiofrecventa.
pentru nas trebuie sa faceti o radiografie SAF. sa vedeti daca nu este si o sinuzita
pentru a evita iritatia mucoasei faringiene si respectiv a amigdalelor trebuie renuntat la acru, acidulate si fructe citrice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: