De ce se intorc parteneri in vechile relati ?

18-02-2015
FreeD
Nu este medic/terapeut
FreeD
De ce se intorc parteneri in vechile relati?
Dupa o despartire dintr-o relatie stabila dupa un timp majoritatea persoanelor reiau relatia cu vechi parteneri desi ei sunt acea care au pus capat. As vrea sa inteleg putin efectul acesta de bumerang
4 comentarii
0
18-02-2015, ora 08:25
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Motivatia care se afla in spatele acestei alegeri este diferita pentru fiecare persoana in parte. Uneori, o despartire ii ajuta pe ambii parteneri sa iasa din propriile scenarii si sa priveasca relatia mai obiectiv, sa reuseasca sa isi priveasca partenerul/ partenera mai clar. Alt motiv ar fi si lipsa de incredere in propriile forte in a incepe o noua relatie, in a avea incredere in alta persoana.Eu v-am expus doar doua scenarii posibile, dar mai sunt si altele. Cel mai bine este sa vedeti ce v-a determinat pe dvs sa faceti aceasta alegere, sau pe partenera/ partenerul dvs.
0
18-02-2015, ora 10:49
FreeD
Nu este medic/terapeut
FreeD
Despartirea a venit din partea ei ca si motiv lipsa sentimentelor pentru mine ca urmare a unor certuri si dupa acea am stat de vorba cu ea in incercarea de a o recastiga in finalul discutie a fost urmatorul dialog
Eu- Ok m-am impacat cu gandul si stiu ca nu o sa mai vrei sa te impaci cu mine
Ea- De unde sti tu ca nu o sa vreau sa ma impac cu tine
Asta incerc sa imi explic ce vrea defapt
0
19-02-2015, ora 11:08
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
@FreeD,
De cele mai multe ori, atunci cind ne punem intrebari despre ce simt/cred/gindesc ceilalti, e semn ca nu avem raspuns pentru intrebarile astea in ceea ce ne priveste pe noi insine.
Prin urmare iti sugerez un exercitiu simplu. Acum, in timp ce citesti rindurile astea, intreaba-te ce anume doresti tu, ce gindesti si ce simti in toata povestea ta. Raspunde-ti tie in cel mai onest mod cu putinta.
Succes!
0
19-02-2015, ora 16:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ FreeD

Uneori partenerii realizeaza ca lucrurile pentru care s-au certat au fost lucruri nesemnificative de moment si ca sentimentele dintre ei totusi sunt mai puternice. Despartirea in sine i-a facut sa le fie dor unul de altul si sa constieze aceste lucruri si atunci e bine sa se impace. Pot ajunge sa se respecte mai mult pe viitor si relatia chiar sa se consolideze.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul