De ce nu mai scap de depresie?

20-08-2015
bigud
Nu este medic/terapeut
bigud
Buna ziua,
Totul a inceput acum circa 10ani si am urmat tratament aproape incontinuu, deoarece atunci cand il intrerupeam la indicatia medicului dupa circa 5-6 luni starile apareau la fel de rau ca la inceput.Acum 5luni am fost din nou la medic si mi s-a spus ca o depresie nu poate sa dureze atatia ani si sa intrerup tratamnetul cu xeroxat si rivotril pe care il luam in doza f.mica, adica jumate de xeroxat dimineata si un sfert de rivotril seara.Ca de fapt imi este acum rau de la xeroxat.Nu mai inteleg nimic.O depresie nu poate sa dureze atatia ani si totusi starile de depresie, atacuri de panica, tremur apar mereu dupa 5 maxim 6luni de la intreruperea tratamentului.Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata.Va rog din suflet sa-mi spuneti, o sa trebuiasca toata viata sa fac tratament, nu exista nici un remediu?
4 comentarii
0
20-08-2015, ora 19:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acum trebuie sa continuati tratamentul deoarece va simtiti rau. In cele 5-6 luni in care nu ati luat tratament ati avut remisii ale bolii. Depresia vine si pleaca in episoade. Uneori remisiile pot dura si cativa ani dar in general depresia e o boala pe termen lung. Am intalnit in spital si femei de 70 de ani care se tratau.
0
20-08-2015, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va mai pot furniza o informatie. Sotul meu care este spaniol ia antidepresive de 17 ani. Medicii psihiatrii spanioli care l-au tratat de-a lungul timpul i-au spus sa ia pe viata ad-uri intr-o cantitate mai mica, sa previna recidivele.
El ia jumatate de pastila de fluoxetina si daca se simte trist creste la una intreaga pentru o perioada.
0
21-08-2015, ora 09:01
bigud
Nu este medic/terapeut
bigud
Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
01-09-2015, ora 18:10
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@ bigud - Ar fi folositor ca in perioadele de remisiune sa explorezi si gandurile ce stau la baza depresiei tale, in cadru unor sesiuni de psihoterapie. Ar putea sa te ajute pentru a nu mai exista recaderi atunci cand intrerupi terapia.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •