De ce? Va rog, ajutati-ma!!Daca nu am giardia sau alti paraziti ce as putea sa am?

07-05-2015
Bubico 10
Nu este medic/terapeut
Bubico 10
Buna ziua!De ceva vreme ma jena ceva la buric, ma durea, ma ardea un pic, ma durea si in capu'pieptului si simteam o mica usturime la buric in interior.Am fost la doctorul de familie si a zis ca am giardia si mi-a dat pastile si un sirop.A zis ca in caz ca nu am giardia nu strica sa imi fac o deparazitare luand acele pastile.Am avut de luat 10 zile pastile cu exceptia unora care le-am avut de luat numai 5 zile.Acum mai am 4 zile de tratament dar nu o sa il mai iau ca tot ma doare.Cand iau pastilele imi trece, dar dupa 3-4 ore ma ia iar durerea, simt din nou o mica usturime si o ma arde putin.De ce nu isi fac pastilele efectul?Daca nu am giardia sau alti paraziti ce as putea sa am dupa parerea dumneavoastra?Pot sa am ulcer gastro-duodenal?Va rog sa imi spuneti!Va multumesc!
6 comentarii
0
27-06-2015, ora 14:35
lachriss
lachriss
Tratamentul pentru paraziti se da doar daca analizele (examenul coproparazitologic) indica prezenta acestora. Pentru precizarea cauzei simptomelor dv ar fi util sa faceti o ecografie abdominala si, eventual, o endoscopie digestiva superioara.
0
29-06-2015, ora 21:22
Bubico 10
Nu este medic/terapeut
Bubico 10
Am facut o ecografie si mi-a iesit buna.Ce pot sa am?
0
29-06-2015, ora 21:46
Bubico 10
Nu este medic/terapeut
Bubico 10
Am facut si examenul si mi-a iesit ca am rare chisturi giardia si rare oua Ascaris.Am avut de luat o saptamana tratament si sa tin regim.Regimul nu l-am prea tinut.Am terminat tratamentul acum 3-4 saptamani dar tot ma doare buricul.De ce ma mai doare buricul?Va multumesc!
0
30-06-2015, ora 17:33
lachriss
lachriss
Din pacate nu stiu sa raspund la aceasta intrebare fara sa pot examina zona. Nu cumva exista un proces inflamator la acel nivel?
0
30-06-2015, ora 17:57
Bubico 10
Nu este medic/terapeut
Bubico 10
Doctorita la care am fost eu(pediatru) a zis ca pot sa am inflamat nu stiu ce ca nu am inteles, dar nu mi-a dat tratament pentru asa ceva.Mi-a dat tratament numai pentru paraziti
0
30-06-2015, ora 20:28
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna seara,
Durerea in zona buricului este datorita dezechilibrului in meridian rinichi.
Organul pereche al rinichiului este vezica urinara.
Faceti investigatii renale(ecograf, ph urina, analiza urina).
In cazul in care analizele sunt in valori normale, alcalinizati organismul cu o dieta alcalina pentru a elimina rezidurile acide din fluidele organismului.

Parazitii intestinali genereaza umiditate interna.Umiditatea e un mediu favorabil parazitilor si ciupercilor.

Consumati alimente calde(crucifere, morcovi, praz, ceapa, ghimbir, usturoi, mei, hrisca.)
Consumati apa alcalina(Perla Moldovei ph 8, 8)
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.