De 2 luni si jumatate am senzatia de gat uscat

19-08-2013
ClaraM
Nu este medic/terapeut
ClaraM
Buna ziua, d-le doctor! V-as fi recunoascatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat. De vreo 2 luni si jumatate am senzatia de gat uscat. de o saptamana insa, senzatia este permanenta, cu saliva lipicioasa. Mentionez ca sunt fumatoare, in jur de 3 tigari zilnic. Acum 2 luni am efectuat o tomografie la cap si gat, pentru prezenata unei amorteli pe partea stanga. Nu au gasit nimic relevant. Pentru problema gatului uscat am fost la ORL, dar mi s-a spus ca nu este nimic in neregula cu gatul si ca s-ar parea ca am reflux gastric. Mi-au dat ceva asemanator omezului de la noi. Ce tratament credeti dvs ca ar trebui sa urmez? credeti ca poate fi vorba de altceva, mult mai grav, precum cancer esofagian sau faringian? nu s-ar fi vazut la tomografia efectuata?Ce investigatii ar trebui sa fac? Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
20-08-2013, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este doar o faringita cu mucoasa atrofica sau uscata.. din cauza refluxului gastric
am scris mii de sfaturi la acest subiect pe forum..
0
23-08-2013, ora 14:56
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Intradevar, daca suferi de boala de reflux este foarte posibil, iar daca ai si arsuri sau dureri in gat diagnosticul nupoate fi mai clar.Mergi la un gastroenterolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: