Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

Dantura copilului

25-04-2012, ora 08:13
Autor: alina23mai
Buna ziua! Baietelul meu de 1 an si aproape 8 luni are doar 4 dinti. Al 5-lea se vede de 2 luni cred, dar nu-i sparge gingia. Este normal asa ceva? Doar 4 dinti la varsta lui? Cand intreb medicul de familie despre asta, mereu zambeste si spune ca nu e nimic anormal in acest caz, sa nu-mi fac griji... Mentionez ca s-a nascut la 36 sapt. cu o greutate de 2600g, iar acum are 10, 5 kg. Nu a fost niciodata grasut, in schimb, fooooaaarte vioi (a mers singur de la 9 luni jumate). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc!
9 comentarii
05-05-2012, ora 23:53
i`ati administrat picaturile lunare de vigantol? poate are o lipsa de calciu (Fe). cereti si parerea unui doctor stomatolog, eventual si unui alt medic pediatru. sanatate !
01-07-2012, ora 15:39
Autor: nimela
Buna, si la baietelul meu i-au iesit greu dintii, primul la 9 luni, acum are 2 ani si o luna si are 11 dintisori (incl. 4 masele) si iese al 12-lea. Din cate am citit eu, cauzele pot fi si lipsa de vit. D sau Ca, dar cel mai adesea e perfect normal si e genetic.Am intrebat si mama mi-a spus ca si mie tot la 9 luni mi-a aparut primul dintisor. Nici nu stia ca e neobisnuit. Cred ca pe vremea aia nu isi faceau atatea probleme.:)

Al meu la 1 an 8 luni avea 6 dintisori si chiar atunci i-au mai iesit 2, cu chiu cu vai...

Eu zic ca nu e cazul sa ne ingrijoram, daca ei sunt sanatosi, voiosi, cresc bine si au o dezvoltare normala.
:)
02-07-2012, ora 14:46
Autor: alina23mai
multumesc pentru sfat. nu stiu ce sa spun, multe persoane imi spun ca nu e anormal asa ceva, dar baietelul meu are deja 1 an si 10 luni si abia incearca al 8-lea dinte sa iasa. il vad in gingie de vreo 2 luni cred, dar inca nu a spart. in rest, el e foaaarte energic si nu are probleme de sanatate.
02-07-2012, ora 15:29
Autor: nimela
Si baietelului meu ii ies greu, acum de vreo luna, o luna jumate, vad si eu un dintisor acolo si care nu a spart gingia... Cred ca o sa ii iasa in curand, pt ca de cateva zile nu prea mananca si cam asta a fost simptomul.

Este incisivul lateral de jos, si ciudat e ca incisivul lateral de pe partea cealalta i-a iesit demult, de atunci i-au iesit inca 4 masele, si dintisorul asta e inca in gingie.. Incisivi laterali, dupa carte, scrie ca ar iesi pe la 11 luni, al meu a trecut de 2 ani!

Eu cred ca este determinat genetic, pentru ca la mine a fost la fel cand eram bebe, cu dintii. De fapt, dupa cum am spus, asta am si citit, ca cel mai probabil e genetic.

cateva comentarii de pe alt forum:

"cunosc un caz care datorita unui surplus de calciu la 2 luni a aparut primul dinte si la un an avea deja toti dintii. lui david i-a aparut primul dinte la 1 an si o luna:) asa ca nu e regula.depinde de organismul fiecarui bebelus."

"Da stitit si voi ca sunt copii de 8 luni fara nici un dintisor, si, rare cazuri, nou nascut cu dintisori. "

"Iulia la aproape un an are doar 3 dinti, doi jos si unul sus! "

"Fetita prietenei mele face luna viitoare pe 9 aprilie mai exact, un an si nu are nici un dintisor."

"i s-a intamplat si nepotelului meu, la 1 an si 2 luni i-a dat primul dintisor. Sa nu se impacienteze mamica, nu este nicio problema, unora la dau mai greu primii dinti. "

"Buna, Monica!Baietelul meu are 11 luni jumate, va face 1 an pe 10 aprilie si inca nu are nici un dintisor, dar nu m-am speriat deloc, ba chiar ma bucur, doctorita noastra a zis ca o sa aiba o dantura sanatoasa daca ies mai tarziu.Roade si el tot ce prinde de la 3 luni si ii curge gurita, dar asteptam."

"Cosmin are doar 2 dinti la 11 luni si aia au iesit greu! "

Multa bucurie si dintisori sanatosi!
26-03-2013, ora 16:18
Autor: gazamik
eu am un baietel de un an si 8 luni, si nu are nici un dinte! cand avea 2 luni s-a declansat o alergie foarte severa, dermatita atopica, si i s-a dat tratament cu cortizon si o doctorita a zis ca poate de la ala :| si are si parul ft rar si e si foarte pal la culoare. va rog eu sa imi spune-ti daca sufera de vreun sindrom sau e se intimpla cu el de nu e un copil normal... in rest are o atitudine de invidiat, ft vioi, istet, cuminte si haios :) ast rasp
27-03-2013, ora 12:28
Buna ziua...sunt noua aici, este prima data cand scriu si eu pe un forum.Vreau sa cer o parere celorlalte mamici...fetita mea are 1 an si 8 luni si are doar 4 dintisori(2 sus 2 jos)si doar acum cateva zile I-au iesit 2 coltisori de la 2 maselute.ati mai auzit de cazuri cand dintii ies atat atat de greu???va multumesc si astept raspunsuri!!!Sanatate multa
30-04-2013, ora 06:33
Autor: maraanton
baietelului meu i-au dintisorii la 8 luni si jumatate, poate ar trebui sa discutati cu medicul copilului. sanatate multa!
29-10-2013, ora 13:52
fetita mea are 1 an si 3luni.are 6 dinti, iar primii dinti i-au iesit dupa un an.o sa-i iasa si ceilalti dinti.nu va faceti griji
23-01-2014, ora 08:13
Autor: gazamik
baietelul meu are deja 2 ani si jumatate si nu are i-a crescut nici un dintisor... ;( este cv genetic... am mers la Facultatea de stomatologie si mi-a zis, o doamna mai in varsta care l-a consultat ca este riscul sa nu ii creasca niciodata, singura solutie fiind proteza pe parcursul copilariei si cand termina adolescenta, implant, sunt ft trista, e un copil atat de bun...:(
Adaugă un comentariu / răspuns

17-05-2013, ora 10:25
Iti imaginezi un fond de ten de care sa te indragostesti ? Daca nu ai incercat niciodata machiajul mineral e momentul sa incepi chiar azi. Daca iti este cunoscut, Glamy are pentru tine o supriza : anotimpul rece iti aduce in plus 20% reducere pentru produsele compacte Bellapierre.
Te asteptam in magazinul nostru online cu un cadou de 25 RON la inscrierea pe site si transport gratuit la toate comenzile tale prin curier rapid.

Vezi cosmeticele minerale de pe Glamy
Medical Black Friday Medical Black Friday