Daca un psihoteraput este online | Forumul Medical ROmedic

Daca un psihoteraput este online

26-01-2014
Maldina
Nu este medic/terapeut
Maldina
Daca un psihoterapeut este online, sa ma poata indruma care-s pasii? Mi-am luat medical ca am cazut in casa in urma unui soc. Nici pomeneala de costuri pt psihoterapie, desi cred ca as fi de internat. Sapt asta, m-am dus la seif sa iau o suma din incasarile firmei la care lucrez sa depun suma si nu mai era nimic. Unicul care stia era sotul. L-am sunat. Da, ii luase. Si-i jucase. Pe toti. 6 salarii medii pe tara. N-am 1 ban. I-am spus sa nu mai vina ac. Nu lucreaza de 6 luni. S-a dus la mama sa. Am sunat-o sa ma ajute; raspunsul ei: tu esti de vina, ca ai lasat sa stie el unde-s banii firmei... asta, , mama, ,. N-am cum sa mai dorm, sa mai mananc...is 3 zile de cand plang si ma gandesc cum sa ies din asta. Ai mei nu au cum sa ma ajute. Sa-l denunt la politie? Problema mea e urgenta pt ca nu raspund la tel la firma ca mi-e rusine. N-am raspunsuri. Voi fi trasa la raspundere pt animalismul lui. Nici daca strang 6 luni salariul meu, nu acopar. Mi-e atat de mare rusinea ca nu am voce sa zic ceva cuiva. In urma socului observ cum dau kg jos, nu pot apuca obiecte, nu ma concentrez la nimic. Nimic. Si ce va face politia? Imi vor lua ei suma de la jocurile de noroc? Cum sa spun prietenelor asa ceva, cand pana acum a pozat in fata tuturor ca, , om de treaba, ,. Habar n-am pe cale s-o apuc. Nu am crezut ca un om curat, cu responsabilitati, care-si vede serios de viata, ajunge sa se confrunte cu un asa sot. Nu gasesc terapeut online gratuit niciunde. Caut de 3 zile. Caut pasii logici ce ar trebui sa fac. Unde sa apelez. Care-s lucrurile ce trebuie sa le evit? De ce nu-mi revin? Si organismul meu somatizeaza: tremur, mi-e frig, mi-e frica. Doar intrebari ca: sa platesc eu? nevinovata? daca mama lui mi-a zis clar ca nu ma ajuta, ca nu vrea. E treaba mea. Mor. De fapt in 3 zile tot ce-a fost frumos si bun in mine au murit. Doamne!! Timpul e medicamentul forte. Dar in cateva zile va trebui sa spal pacatele lui. Sa dau explicatii. Probabil vor chema ei politia. Il vor cauta. Si, aa, da: a zis ca ma va scuti.nemernicul. se va.. sin...ide. Am mai auzit ca astia, cand incoltiti si cautati asa fac. Nici un semn n-am avut. Nicio banuiala. Un actor. Dar a jucat viata mea. Munca mea de atatia ani. Ce sa fac, oameni buni? Multumesc pt orice ajutor
18 comentarii
0
26-01-2014, ora 13:18
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Va recomand, cu toate ca va este teama, sa vorbiti cu sefii dvs, sa le explicati care este situatia si sa incercati cu dansii sa gasiti o solutie. Imi dau seama ca ceea ce va spun va sperie cel mai tare, dar pana la urma tot va trebui sa va confruntati cu aceasta situatie si cu cat veti amana cu atat va chinuiti dvs mai tare.
0
26-01-2014, ora 13:40
Maldina
Nu este medic/terapeut
Maldina
Multumesc mult. Le voi spune. Habar n-am cum. Pt ca asa ceva nu vedeam decat la stirile de la ora 5 la Tv. Plus ca si ei il stiu de om. De omenie. Starea mea se agraveaza cu vocea. Nu articulez sunete. Dar banii ii voi pune eu. Tot eu. Rugaciunea mea e sa-mi revin sa merg la treaba sa adun macar in rate suma. Cumva. Emotional nu-mi voi reveni din asta. Ce karma sa ai, sa aduni o bruma de bani sa platesti supravietuirea, iar apoi sa nu mai mergi la job decat sa platesti pacatele unui nemernic? Cum, prin ce proceduri legale, il poate determina un negociator sau notar sa plateasca gafa? Eu ma voi nenoroci sa trag dublu sa depun ceva ce n-am luat eu. E inuman ce-a putut sa faca unul care pana acum o sapt pretindea ca ma iubeste. Un om intreg la cap nu actioneaza in toata viata lui asa! Iar mama lui??? Halal. Tot eu is de vina ca am lasat sa afle el unde-mi tin incasarile. Si mi-a inchis tel in nas, zicandu-mi sa n-o mai deranjez, ca-s, , problemele noastre, , . Auzi: ale noastre!! Ale lui fiu-su. Iar ea banuia, daca sustine asa ceva. Crestinismul sustine sa iertam! Cum? Cat de retard sa fii sa ierti pe cineva ce-ti face rau voit? Cu premeditare. Ma gandesc ca o exista o lege undeva sa-l determine sa plateasca. Vina mea? Da, daca a fi naiv ca ai incredere in sotul tau. Daca erau urme de banuiala, stiam sa previn asta. Dar acum traiesc un soc. Parintii mei n-au nici de unde imprumuta sa nu ma fac de, , cacao, , la job. Cum voi continua sa merg in acelasi loc, unde am datorii. Ce vina am avut? Cum sa ridic ochii sus? Cum sa-mi revin sa ies ? Mi-e enorm de greu. Mai ales ca m-a impovarat si ma-sa ca eu is de vina. Stiu ca nu-s. Dar trag oamenii buni pt altii rai, ca lasa sufletul larg deschis. Cica:, , la bine si la greu, , Dar greu facut doar de unul si celalalt sa-ndrepte. Cu pretul sanatatii mentale
0
26-01-2014, ora 14:12
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Doamna sotul dvs este dependent de jocuri de noroc, nu stiati ?! S-a intamplat si la case mai mari cu sume mari si foarte mari, un director de sucursala bancara a luat 100 de mii de euro pe care i-a jucat si nu demult un politist a luat banii pt flagranturi ( 10 000 de euro) pe care de asemenea i-a jucat ! Le explicati sefilor dv. ca sotul sufera de aceasta boala si apoi vedeti cum il 'executati silit' :) ! Vina dvs este ca i-ati spus cifrul seifului narcomanului, era doar o chestiune de timp cand se va intampla ! Insa retineti ca asta e o boala, o dependenta, nu o rea-vointa din partea lui !

Aveti grija de Dv., luati niste extraveral sau rudotel de la farmacie, faceti o rugaciune catre Sfantul Mina si vorbiti cu sefii cum v-am spus mai sus ! Doamne-ajuta !
0
26-01-2014, ora 14:26
Maldina
Nu este medic/terapeut
Maldina
Multumesc si dvs. Nu stiam. Am lucrat 12h/zi. Nu am banuit, sau sa-l urmaresc. Nu mi-au lipsit bani nicicand. Nu l-am vazut pasionat de asta. A lucrat. Era tot in casa la locul lui. Era acasa cand veneam. Vorbea cu oameni pt angajare. N-am observat urme de dependente la el. N-are nicio vina??? Cum sa nu? Toata vina e a lui. Cand iti iubesti, ok, macar respecti sotia nu-i faci asa ceva! Trebuie sa ai minim 2 fete, sa fii cu capul, sa astepti, sa te gandesti, si-un click: hai sa-i sparg casa, sa iau incasarile si mi se rupe cum spala asta pacatele mele. De o sapt imi scapa lucrurile din mana. Doar aici m-am gandit sa caut. Poate cineva stie ce sa fac. Cred ca e o solutie buna sa-l denunt. N-am cum, e imposibil sa platesc eu. Nici in ani nu acopar. Asa sa-mi ramana pt mancare si intretinere. Nicio campanie din tara asta nu exista, asa cum scrie pe pachetele de tigari, sa scrie si in locurile astea? Jocurile-s facute sa te nenoroceasca, nu-s de, , noroc, ,. Noroc ai daca muncesti. Peste tot nu se deschid decat localuti din'astea, sau banci, sau farmacii. Presupun ca nu-s singura careia ii e afectata familia, sanatatea, viata datorita infiintarii unor astfel de locatii. Poate ca politia va face ceva. Nu am avut nicio banuiala ca va recurge la asa ceva. Dar la terapie va fi urgent sa ma duc. Ma inteapa in piept, imi amortesc mainile. In fine. trebuie sa ma adun. dar habar n-am cum
0
26-01-2014, ora 16:55
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
pt Coralor: te felicit pt primul pas facut, anume sa cauti aici un ajutor! Inteleg din ce spui ca treci prin clipe grele, insa ai incredere in tine ca poti rezolva cumva situatia, chiar daca acum nu prea vezi o cale.
Cum ti-a recomandat si colega mea psih Roxana Olaru, incepe prin a discuta cu sefii tai si chiar ar fi util sa depui si o plangere la politie. Pana la urma, asa cum ai spus si tu, nu e firesc sa platesti pt ceva ce n-ai facut.
Succes!
Psih. Cristina Stoian
0
26-01-2014, ora 17:31
magda_magduta
Nu este medic/terapeut
magda_magduta
Coralor...mai analizeaza situatia inainte de ati da sotul la politie...sigur mai exista iubire intre voi si poti face o mare greseala reclamandu l...cum a spus si Stevens, sotul tau poate fi dependent e jocurile de noroc si asta e boala curata.si sotul meu e dependent de a pleca de acasa, de stat la bere cu prietenii...si acum a plecat si l am implorat sa nu ma lase singura dar n am avut sorti de izbanda...l am luat si cu buna si cu raul dar el tre sa nu lipseasca de la bere cu amicii.In tredevar, situatia e diferita de a ta, dar repet, politia sa fie ultima solutie.
0
26-01-2014, ora 18:19
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@magda: dependenta nu trece cu iertare, iar iubirea oarba nu da tocmai rezultatele asteptate. Evident ca a-ti denunta sotul pare extrem de aiurea, insa ce crezi tu ca ar trebui sa faca? Ce inseamna "sa analizezi mai bine"? Probabil ar trebui sa astepte ca sotul sa isi ceara scuze pt ce a facut si sa spere ca el o sa-i duca pachet la inchisoare???! Sau sa spere ca patronul unde ea lucreaza nu o va da in judecata pt furt? Da, poate spera, pt ca sunt posibile ambele variante, insa ar insemna sa nu faca nimic de fapt, ci sa astepte...ce?
0
26-01-2014, ora 20:22
Maldina
Nu este medic/terapeut
Maldina
magda, nu, n-o sa-l iert. cu toate ca nici mama lui(atat mai are) nu mi-e alaturi. mi-a inchis tel, cand plangeam marti disperata ca n-am de unde sa pun suma asta astronomica. deci, da, sunt crestina, Il iubesc pe Dumnezeu mai mult decat pe sotul meu, crestineste il iert, cu sufletul. Dar penal, nu. Dumnezeu nu vrea fanatism. Si clar n-o sa stau cu mainile-n san sa ma usuc. Is destul de socata. Iubirea nu-i cu vorba, e cu fapta. Se demonstreaza. Nu doar 2 ani, 3, ci toata casnicia. E un parteneriat win-win. Gestul ala e un gest de luser. Eu nu-s Maica Teresa. Nu-s altar de scarificiu si nici calugarita. Is doar o femeie care a muncit si invatat toata tineretea sa adune un trai minim. Nu merita nimeni asa ceva. Nu ma grabesc cu politia, nu ca nu merita cei ca el sa fie intemnitati, ci ca o sa-l am pe constiinta toata viata mea.Sa-mi fie mila? Lui i-a fost? Mai ales ca job n-are acum. N-a zis doar o data ca se sinucide, ci in fiecare zi in care l-am sunat sa-l implor sa-mi dea macar o parte sa pot sa merg peste o sapt la lucru. Merita, Magda, merita toti ce-i care fac dintr-o femeie un neom. O fata e un trandafir. Daca l-ai poluat, se usuca. Pt copilul meu, nu voi sta cu mainile-n san sa ma usuc. Noroc ca sta acum la ai mei sa nu ma vada-n ce hal sunt. O sa-mi vindec ranile, cum si le linge un animal ranit, in vagauna. Dar cum bine si istet spune Cristina: cum sa platesc pt ceva ce n-am facut? Doar in comunism si-n Evul Mediu era asa ceva
0
26-01-2014, ora 20:35
magda_magduta
Nu este medic/terapeut
magda_magduta
E decizia ta..dar gandeste te ca ai si un copil.poti mere ani de zile cu pachet la inchisoare si cu regrete...poate sunt sanse sa si gaseasca un loc de munca, poate se mai poate repara ceva, nu stiu, poate,..tu hotarasti.



doamna psiholog...e bine sa fim hotarati, sa gandim cu creierul, nu cu inima..dar eu nu pot, sunt prea slaba sau prea sentimentala...
0
26-01-2014, ora 22:14
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca vreti sa va recuperati prejudiciul de la impricinat, trebuie sa va cautati mai degraba un avocat nu un psiholog ! De asemenea sa va asteptati sa fiti invinuita de complicitate la furt, chiar daca veti face dv sesizarea ! Deci va fi foarte complicat din punctul de vedere al raspunderii penale !

Va sfatuiesc sa apelati la duhul intelegerii si impacarii ! Cititi in fiecare zi acatistul Sfantului Mina ( online daca nu-l aveti tiparit) care este ocrotitorul celor pagubiti si o sa vedeti ca veti iesi in mod optim din aceasta situatie neplacuta ! De asemenea mai rugati pe cineva apropiat sa citeasca acatistul Sfantului Mina si al Sfantului Nectarie !
Va doresc rezolvare usoara si rapida !
0
26-01-2014, ora 22:25
Maldina
Nu este medic/terapeut
Maldina
off.. da, multumesc inca o data. clar am sa fac. disperarea asta. multumesc. acum am nevoie doar de somn, odihna si sa nu mai plang. sa gasesc calea buna
0
27-01-2014, ora 00:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
coralor draga,
ma voi ruga si eu pentru tine

ceva insa nu inteleg:
- tu tineai incasarile firmei LA TINE ACASA?!
ATENTIE ca cei de la firma NU te vor ierta si te vor trage la raspundere pe tine pt asta...
- daca tineai incasarile firmei la firma, cum de-a avut acces sotul la bani?

Te cred, iti sunt alaturi in rugaciuni dar,
fii atenta la CE si CUM vei raspunde la cele 2 intrebari.
Te imbratisez,
sanatate..ai mare nevoie
0
27-01-2014, ora 08:07
Maldina
Nu este medic/terapeut
Maldina
da. sunt incasari ce le fac eu le fac din munca mea pe teren. si cand se aduna o suma, le depun in cont. nu, nu avea acces. dar habar n-aveam ca stia de cutia firmei. niciodata. niciodat n-am intarziat cu 1 leu. sau sa suspectez c-ar fi ceva suspect. e o cutie cu cheie. cu depunerea in cont am intarziat. m-am rugat, cum m-a indrumat si stevens. mi-a adus jumatate din suma.nici nu stiu de unde si nici nu ma intereseaza. mai am de recuperat jumatate. acum el e la intrviu. am intors-o pe toate caile. daca nu se incadreaza pana am termenul maxi de depunere, voi apela la depunerea in rate a sumei restante. sapt asta va semna la notar ca se angajeaza sa-mi dea suma el. oricum, nu voi continua casnicia. asta e primul meu raspuns clar. mai bine pierd ani asteptand persoana potrivita, decat sa pierd o viata cu o persoana nepotrivita. m-a adus in depresie si atac de panica major, omul asta. sa ma lase. asta vreau. pace. multumiri din suflet
0
28-01-2014, ora 13:25
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@stevens: ai dreptate ca ii trebuie un avocat; asta i-am recomandat si eu in mesaj privat. Totusi, din moment ce Cora a cautat aici un minim ajutor de la un psihoterapeut, inseamna ca de asta a avut nevoie in acel moment. Altfel, ii era suficient sa nu faca nimic si sa se roage.
@cora: e dreptul tau sa alegi ce sa faci referitor la casnicie si la a-l denunta sau nu pe sot si cred ca e un moment extrem de dificil pt tine. Insa, din cata pasiune ai exprimat in cuvinte cand ai spus ca "nu merita nimeni asa ceva" si din modul in care ai descris aici cateva posibile solutii, reiese ca ai suficiente resurse pt a rezolva cu succes aceasta problema. Ai incredere in tine, ca o sa treci si peste asta! Si eu cred ca pt orice problema gasim minim 2 solutii - e nevoie doar sa le cautam si sa nu stam si sa asteptam sa ne cada din cer!
Succes in tot ce alegi Cora!
0
28-01-2014, ora 14:01
Maldina
Nu este medic/terapeut
Maldina
:) saru'mana!! multumesc. faptul ca voi continuati sa tineti legatura cu mine e o terapie benefica. clar ca fondul nu mi s-a vindecat. nu inca. pana nu se rezolva tot. si nici atunci de tot, pana trece timp. e o experienta din care am invatat multe. mai ales despre, , incredere, ,. si poate toti cei care au citit ce mi s-a intamplat. da, cristina, nu merita nimeni. cine continua sa, , ierte, , se complace. cine mai si continua, sa nu se mai planga apoi ca s-a repetat si / sau s-a intamplat mai grav. n-am ce sa iert. n-am pe cine. actiunile si comportamentul ne definesc interiorul. nu-s divinitate sa iert. rugaciunea ma ajuta. ne nastem individual, murim individual, dam socoteala pt fapte tot individual. pt el, sa se roage el. atat am avut puterea sa analizez si sa esentializez zilele astea. marele ajutor empatic l-am primit aici. terapeutic si amical. :) Dumnezeu sa gaseasca rasplata buna pt voi. :) va imbratisez
0
28-01-2014, ora 15:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sfatul meu este sa nu incepeti sa va radicalizati acum ci mai bine incercati sa intelegeti ce anume l-a determinat sa faca acel gest ! Poate a facut datorie undeva si a incercat sa foloseasca banii ca pe un "imprumut" sau poate a crezut ca poate juca si castiga si ii va pune la loc ! Vedeti ce anume a avut in minte si colaborati pt a remedia situatia ! Daca el refuza sa comunice si nu ii pare rau pt ce v-a pricinuit atunci puteti sa va ganditi la alte solutii sau abordari in relatie !

Pana atunci continuati sa citit rugaciunile in fiecare zi si aveti grija de dvs, luati niste calmante de la farmacie si odihniti-va suficient ! Cu bine !
0
25-02-2014, ora 00:02
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna seara!

Sunt psihoterapeut si va pot oferi sedinte gratuite de consiliere prin telefon.
Daca sunteti interesat, lasati-mi mesaj privat si ma puteti suna chiar maine sa programam.

psih. Ana Badita
0
05-12-2015, ora 16:18
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna ziua tuturor

In anumite situatii anxietatea este produsa de felul in care gandim, de ideile si convingerile noastre disfunctionale, de care, de multe ori, nu suntem constienti. Durerile din zonele toracica si abdominala, precum si senzatia de caldura corporala pot fi efecte ale anxietatii. Starea de tensiune psihica sau de stres poate da anumite somatizarii, adica sa genereze senzatii de durere in diverse zone corporale.
In asemenea situatii, sfaturile, pastilele, ceaiurile etc, nu modifca stilul de gandire si convingerile noastre eronate. Prin urmare, nu actioneaza asupra cauzelor ci, cel mult asupra efectelor.
Stilul de gandire si convingerile disfunctionale pot fi modificate cu ajutorul psihologului in cadrul sedintelor de psihoterapie.
Acestea se pot tine si online, efectele fiind la fel de bune.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul