Daca si în ce conditii trebuie sa iau -Controloc 40mg-

27-01-2009
adriana44
Nu este medic/terapeut
adriana44
In anul 2003 am facut osteodensitometria si scorul DXA a fost -3, 2. Ca urmare am fost diagnosticata cu osteoporoza.
De atunci am facut tratament cu Fosamax + Ca cu mici intreruperi, cand in loc de Fosamax mi s-a dat Alfa D3
La ultimele analize DXA a fost -2, 4 diagnosticul fiind osteopenie.
Problema este ca mi-a afectat stomacul si in urma endoscopiei am fost diagnosticata cu esofagita cu reflux. Cred ca aceasta se datoreste fosamaxului, pe care l-am luat timp indelungat. Am intrerupt tratamentul pentru osteopenie si am luat Nexium pentru stomac, unde aveam o gastrita.
La analizele făcute în vederea reluarii tratamentului pentru osteopenie s-a constatat ca am transaminazele mari (91, 54) si colesterolul marit (244.12).
Rezultatul testului pentru hepatita (B si C) si a iesit negativ.
Deoarece nu s-a rezolvat cu gastrita si esofagita, (tusesc zilnic fara sa am alte afectiuni), am mers la gastroenterologie si medicul mi-a prescris Controloc 40mg, o tableta /zi, fara sa mi se recomande ceva de protejat ficatul.
Am cumparat medicamentul dar am constatat ca în prospect între alte reactii adverse este cresterea transaminazelor.
Am serioase dubii daca sa iau totusi Controloc 40mg de teama sa nu dreg una dar sa stric ficatul... Ma puteti ajuta?
2 comentarii
0
14-02-2009, ora 06:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna dimineata!

Va inteleg ingrijorarea, ma bucur ca va ganditi foarte bine inainte de a lua un medicament.
Controlocul (pantoprazol), este un produs foarte bun, insa, are unele reactii adverse si de aceea nu prea vi-l recomand, dar daca este neaparat nevoie, atunci puteti lua Controloc impreuna cu Silimarina si Essentiale Forte, ultimele doua produse fiind foarte bune pentru protejarea ficatului (le administrati conform prospectului din cutia medicamentului).

Numai Bine si insanatosire grabnica!
0
02-04-2009, ora 17:39
stedob
Nu este medic/terapeut
stedob
Buna seara,
Sunt stefan si am 29 de ani. Am fost ieri la medic (nu stunt in Rom) si din cazua limbii sau nu?...nu prea m-am inteles cu doamna. Adica am facut o endoscopie si mi'a gasit o varianta "foarte usoara" de gastrita.ok, am inteles ca trebuie tinut regim, si totodata uramt un tratament cu Cotrolloc...dar 2x40mgx14zile dupa care 2x20mgx14 zile dupa care 1x20mgx4saptamani. acum eu am cumparat pastilele dar containdicatiile sunt in croata si sarba... Din cate vad sunt si contaraindicatii la acest medicament.iar faptul ca pentru 2 luni trebuie sa iau un tratament se contazice un pic cu ceea ce a zis dna doctor "simpla gastrita"...
Aveti vre'o opinie?
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.