Daca puteti sa-mi explicati acest rezultat

09-04-2009
adriankorg
Nu este medic/terapeut
adriankorg
Buna ziua.
Ieri mi-am facut analize (UROGRAFIE) si am primit urmatorul verdict:
- Pe renala simpla se evindetiaza o opacitate calcara milimetrica in dreptul apofizei transverse al lui L4, pe stinga.
- La 10 min. rinichii secreta si se opacefiaza bilateral, normal pe dreapta, la nivelul calicelor pe stinga, (calice rotunjita si usor dilatata), normal situati.
- Pe dreapta sistem pielo-caliceal spastic, cu uterul de aceasi parte opacefiat intermitent cu traiect si calibru normal.
- Pe stinga la 30 min. se opaceefiaza si bazinetul, usor ddilatat, bifid, si ureterul, usor dilatat pina la nivelul opacitatii calcare descrise pe renala simpla(hidronefroza fradul I)
- Vezica urinara se opacefiaza neomogen prin suprapuneri e structuri anatomice, contur net, regulat.
DACA PUTETI SA MA AJUTATI SA-MI EXPLICATI CE INSEAMNA ACEST LUCRU.
VA MULTUMESC
1 comentarii
0
11-04-2009, ora 08:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai o hidronefroza litiazica prin obstructia incompleta cu un calcul pielo- caliceal renal stang.Sistemul pielo -caliceal, o structura din alcatuirea rinichiului este dilatata din cau litiazei renale stangi.Hidronefroza poate fi secundara litiazei, adica sa fi aparut ca urmate a obstructiei creeate de piatra, dar se poate ca hidronefroza sa fi avut-o dintotdeauna, adica o hidronefroza congenitala care sa fi determinat aparitia litiazei la rinichi.Este important ca urologul sa faca aceasta distinctie.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.