Daca ai TGP si TGO marite ai hepatita?!

27-10-2009
rocsana23
Nu este medic/terapeut
rocsana23
Buna ziua!
Ma numesc Roxana si am 24 de ani.
Sper sa ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
Mi-am facut de curand analizele medicale shi am valori marite la TGP -108, 90 limitele de referinta fiind intre 7 si 40 si la TGO am 61, 40 (limite referinta 9 - 48).
In afara de acestea mai sunt in afara valorilor VSH-ul care este 14 ( limite referinta 2 - 12) si faptul ca Proteina C reactiva apare ca fiind "pozitiv".
O sa merg si la medicul de familie sa vada aceste analize dar pana atunci as dori o parere de la dumneavoastra. Tot ce sper este ca nu am hepatita. Am avut si in luna februarie TGP si TGO marite dar fara a avea vre-un virus hepatic. Atunci medicul mi-a spus ca este din cauza anticonceptionalelor pe care le-am schimbat cu unele mai slabe dar vad ca problema persista. Trebuie sa tin regim alimentar?! Sa urmes un tratament medicamentos?!
Va multumesc anticipat pentru raspunsul pe care sper sa il primesc de la dumneavoastra!
2 comentarii
0
28-10-2009, ora 06:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai hepatita, este din cauza contraceptivelor.La cele luate anterior aveai valori ale transaminazelor mai mari sau tot asa ? De cat timp iei contraceptive ? Ceea ce este sigur este ca nu ai hepatita; in hepatita valorile TGO si TGP cresc de zeci de ori peste valorile normale. Ia doua trei luni si un protector hepatic gen Lagosa sau schimba metoda de contraceptie ; utilizezi prezervativ, si mai rarut in perioada fertila.vezi ce spune si medicul tau de familie.
0
16-07-2014, ora 13:13
diana13moldovan
Nu este medic/terapeut
diana13moldovan
Buna ziua am avut analizele TGP;ALT 400-500 iar dupa 4 zile in care am luat vit B si aspatofort am refacut analizele si mi-au iesit: TGO AST 56 U/Isi TGP ALT 219 U/I la iesire am fos diiagnosticata cu hepatita reactiva, enteroviroza, si tulburari de alimentatie.As dori sa im imi spuneti daca se poate sa imi spuneti totusi ce inseamna hepatita reactiva ca nu am inteles.Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.