Dureri pelvis, oase iliace

25-01-2009
mcquin
Nu este medic/terapeut
mcquin
Buna ziua, sint barbat si am 55 ani.De cca 1 saptamina am dureri mari in zona oaselor iliace, in deosebi dreapta cu ramificatii in zona de jos a abdomenului, la orice miscare, la stranut, la sculat din pat, de pe scaun etc.Intrucit cindva am avut o problema trecatoare cu un puseu de lombago dorm pe;scindura; De 1 zi dupa 7 zile de la debutul durerilor am inlaturat scindura, in aceasta perioada am luat movalis 1/zi si frectii cu Diclosal gel.Ce ma sfatuiti sa iau ca medicatie si scindura e buna sau nu.
Va multumesc pentru ajutorul acordat.Cu toata stima si consideratia.
5 comentarii
0
25-01-2009, ora 12:39
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
buna ziua, nu sunt medic dar va pot spune cate ceva pentru ca am trecut si eu prin astea.Durerile acelea cu ramificatii si dureri la stranut si miscari chir si controlate sigur sunt de la coloana.L5-S1asa doare ca nu stii cateodata unde nu te doare, s-ar putea acolo sa aveti o spondiloza sau chiar o herniuta mica, iar movalis trebuie sa luati minim 5 zile ca sa isi faca cat de cat efectul.repaus la pat stat la caldura iar de scandura nu stiu ce sa va spun mie nu mi-a spus nici un medic ca ar trebuii sa dorm pe scandura si va rog sa ma credeti ca am fost la o gramada am crezut ca o sa scap de operatie dar nu am scapat.Mai puteti lua si piafen pentru durere dar trebuie luat si antiinflamator adica movalis sau altceva ce va suporta stomacul.Multa sanatate va doresc!
0
25-01-2009, ora 13:19
adz
Nu este medic/terapeut
adz
Eu va sfatuiesc sa mergeti la un medic, care cu siguranta va sti ce sa va raspunda.Tineti seama de faptul ca un medicament care pe mine ma poate vindeca, dumneavoastra va poate agrava starea, ceea ce inseamna ca totul depinde de la pacient la pacient.Asadar, mergeti si faceti niste investigatii si, cu ajutorul medicului, stabiliti ce sa faceti in continuare.
Multa sanatate!
0
25-01-2009, ora 18:34
mcquin
Nu este medic/terapeut
mcquin
Multumesc mary44 esti f amabila si cred ca ai dreptate in ce spui, azi dupa 6 zile am inceput sa ma simpt mai bine, ce parere ai s-ar putea sa vina acest puseu de la faptul ca stau cam 6-8 ore pe scaun in fata calculatorului?
Deasemeni multumesc si lui adz si intradevar are dreptate dar asa e omul.
0
26-01-2009, ora 20:22
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Statul pe scaun cauzeaza la coloana si mie mi-a spus medicul sa satu cat mai putin pe scaun sa ma plimb, sa stau intinsa in pat si pe scaun mai putin dar ce sa-i faci asa suntem noi nu vine medicul si acasa sa ne urmareasca si sa stai numai in pat nu poti iar adz are dreptate mare mergeti totusi la medic si vedeti ce spune el pentru ca eu m-am dus la reumatolog prima data si mi-a dat sa fac radiografie pe langa medicatie iar apoi medicul de fam m-a trimis la neurochirurg si el a zis ca e hernie si trebuie operata dar eu am plecat acasa cu bilet de internare cu tot. Am facut fizioterapie infiltratii si alte alea ca pana la urma cand am vazut ca nu mai pot si m-am dus sa ma operez au spus ca e cam tarziu si sa nu ma astept la minuni mari.Am mers la buc si tot ce era sa patesc am patit nu doresc la nimeni si acum pot sa spun ca atunci cand un neurochirurg spune ca e de operat ala nu se joaca sau te taie ca asa vrea el.
Multa sanatate.
0
27-03-2009, ora 13:36
al3xandra ioana
Nu este medic/terapeut
al3xandra ioana
Buna ziua! Mama mea in urma cu cateva luni a fost in china si acolo a fost la masaj..dupa ceva timp a inceput sa o doara in zona coastei iliace. Acum i sa umflat si este fierbinte in acea zona.A fost la medic si i sa spus k acre ceva crescut acolo in pe coasta iliaca dar nu se vede ce si trebuie sa isi faca o tomografie. Atunci cand este soare si frumos afara sau sta la caldura sau in apa calda nu o doare si se simte bine. Ce credeti ca ar pute fi? Va rog sa imi raspunde-ti daca stie cineva sau a trecut prin asa ceva. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: