de aprox 10-12 zile, am dureri de cap... dar nu foarte puternice

02-12-2012
laura ca zapada
Nu este medic/terapeut
laura ca zapada
Buna ziua, ma confrunt cu o problema de aprox 10-12 zile, si anume dureri de cap nu foarte puternice, la modul ca le poti rezista si fara vreo pilula. Vreau sa va povestesc despre debutul acestor dureri si anume: in urma cu aprox. 12 zile am simtit pe jumatate de cap o durere mica si ganglion dreapta umflat, ochi lacrimat dreapta. Am zis gata e clar curentul. Am luat ospen vreo 2-3 zile insa am cam sarit peste orele de administrare. S-a desumflat ganglionul si m-a apucat durerea de ureche...tot dreapa, zic iau amoxiciclina durerea de ureche a disparut intr-o zi. La o zi dupa aceste prime simptome au inceput durerile de cap care aveau un interval orar destul de ciudat adica ma trezeam la 06'30 si durerea debuta pe la orele 08'00 si tinea cam pana pe la ora 12.00-13.00. Bun, ma duc si zic iau augumentin si ma tin de el.azi, dupa 4 zile de augumentin luat la 12 ore pot spune ca tot mai am dureri, surde, sau care au un soi de arsura ( asta e ceea ce simt).Apropo, au fost situate aceste dureri prima oara tot pe partea dreapta sus undeva intr-un colt, acum s-au mutat catrea ceafa.Nu am greata, ameteli, insa sunt uneori moale...in timpul durerii. Unde sa ma duc sa fac investigatii? Nu mai suport sa ma duc la medicul de familie care este un 'caz' aparte, vine intotdeauna la diferenta de 2-3 ore fata de ora de program si sta cu fiecare pacient aproape o ora in cabinet...deci unde sa ma duc sa nu ma trimita in alta parte si iar in alta parte.va rog din suflet.
6 comentarii
0
02-12-2012, ora 19:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
iarta-ma Laura,
ma minunez CATE medicamente poti lua.../ "metru patrat"...?!?
-CUM? sa iei trat..dupa ureche? cum crezi?
- problema e BUNA.ca primele 2 simptome ti-au trecut!!!
- sa inteleg ca, AI MAI AVUT ASA CEVA si iata stiai CE trebuie?

propunere:
-cauta CAUZELE durerii de cap:
fie tensiune mare sau mica?
fie glicemie mare sau mica?
fie ca ai mancat "ceva"(fasole, sarmale, la taiat de porci.e perioada etc..) si fierea (colecistul)iti face "figuri"?
fie ai fost undeva (la frig)si n-ai avut capul acoperit c-o caciulita?
etc.
poate raspunzi si mai vb
0
02-12-2012, ora 20:20
laura ca zapada
Nu este medic/terapeut
laura ca zapada
Iti raspund, cum sa nu... augumentinul era prescris de faimoasa doctorita de familie, celelalte doua au fost indicatii de-ale unei amice farmaciste si am mai zis nu au fost decat 5 zile la un loc primele doua antibiotice, cat despre sarmale si etc., nu este cazul..., la tensiune m-am gandit si eu sa stii... altceva ce sa zic? asta am si cerut sa stiu unde sa ma duc la ORL, la Neurologie...etc?
0
03-12-2012, ora 18:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!
0
03-12-2012, ora 20:00
laura ca zapada
Nu este medic/terapeut
laura ca zapada
Nu beau destule(apa), si stiu ca nu fac bine, cat despre tensiune sa-ti spun un lucru:de fel am avut o tensiune maricica, 13.7 si in jurul acestei valori, dar azi de exemplu mi-am luat tensiunea exact cand ma durea capul, ce crezi? 14.7 si pe urma 15.2, dar repet tensiunea mare este totusi individuala adica daca eu de fel o aveam mare si nu manifestam absolut nici un simptom deranjant nu cred ca este valoarea de azi atat de alarmanta.nu stiu ce sa zik, pana la urma ma duc sa-mi iau niste trimiteri ptr analize si te mai tin la curent daca iti face placere.
0
03-12-2012, ora 22:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
cu drag,
vom mai vb..
cele bune,
0
05-12-2012, ora 19:19
laura ca zapada
Nu este medic/terapeut
laura ca zapada
Am primit azi de la medicul de familie o trimitere la spitalul Fundeni-Cardiologie, pentru diverse investigatii deoarece s-a convins si ea ca am tensiune de granita... O sa stiu mai multe in curand, sper. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •