dureri cap, furnicaturi - nici un raspuns in USA

03-12-2013
Melly1313
Nu este medic/terapeut
Melly1313
Buna,
acuma doua luni am inceput sa am dureri ingrozitoare de cap, din senin. Nu am avut niciodata migrene inainte. Ca si cind capul ar fi fost intr-o menghina, care se strangea incontinuu si apoi se elibera si tot asa zi si noapte. Aici in USA la urgenta mi-au dat azytromicin prima data, ca erau si ganglionii umflati, a doua oara la urgenta nu mi-au dat nimic, m-au trimis acasa cu aceleasi dureri. Doctorita casei a cerut Cat Scan-uri doua, rezultat negativ, Mi-a dat ampicilina. Cam dupa trei, patru saptamini aceasta durere a trecut. Imediat dupa aceea din senin, au aparut niste senzatii extrem de ciudate. In tot corpul, ca si cum se miscau tot felul de paraziti, viermi, cap, git, miini, picioare. Doctorul de boli infectioase a testat o multime de virusi, paraziti, a facut 3 MRI, toate rezultatele negative, exceptie IG E, care era foarte mare si leucocite 10500, dupa americani in regula pina la 11000. Senzatiile astea de miscari tip viemi, paraziti in interior au disparut dupa doua saptamini si au inceput alte simptome iar. Furnicaturi pe intreg corpul, scurte de citeva secunde, durere, ca si cind inteapa ceva in partea stinga cap prepronderent, dar se misca pe intregul cap. Am ajuns din nou la urgenta cu furnicaturi extreme (cap, corp) si mina amortita si au pus diagnoza paresthesia. (ceea ce de fapt nu ediagnostic).Dupa aceasta am ajuns is la neurolog, care si el a pus aceeasi diagnostic si a facut si el acuma diferite teste protein electrophoresis, immunofixation electrophoresis, hemoglobin, folate, celiac disease. Toate analizele vin negativ inapoi, exceptie Ig E si vit d mare deficienta. Plus leucocitele, care dupa ei sunt foarte bune.As fi putut sa fie o encefalita, care ei nu au descoperit-o si tratat-o in timp si acuma am complicatii? In fiecare zi am simptome, zi si noapte, neurologul a zis, ca nu e encefalita si ca o sa treaca. ce este exact?? nu stie exact..a zis paresthesia, dar pentru asta el nu da medicamente. Aproape doua luni si nu sunt capabili sa ii dea de capat.Am furnicaturi, ma doare capul si ma simt, ca si cind as fi luat un paharel doua de vin, dar nu beau deloc.Plus am senzitivitate la lumina. Singurul lucru, ce a mai ramas ar fi punctia lombara. S-o fac si pe asta?Mi-e groaza, ca imi fac alte complicatii si pe urma iar nu au raspuns. Doctori scoliti la cele mai bune facultati de medicina din USA. Ei se uita la mine si eu la ei. Intrebati de unde vin toate aceste probleme, raspuns : I do not know.
6 comentarii
0
03-12-2013, ora 23:41
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ati incercat niste teste (la microscop) pt boala Lyme ?!
0
03-12-2013, ora 23:58
Melly1313
Nu este medic/terapeut
Melly1313
da, au testat mono, au test cyto, au testat herpes, au testat virusi californieni (ca lucru la mine in gradina cu pamint), au testat lyme, paraziti, tot negativ. Dar am uitat sa scriu am o problema mare de tiroida. Am citit ceva de encefalita tiroidiana. Mi-au dat tratament cu levothroid anul trecut si l-am inrerupt pe vreo sapte luni, acuma am inceput din nou. Si cind au inceput problemele astea m-a muscat un paienjen, nu stiu care tip, dar am avut o muscatura pe git. Cu o saptamina inainte prinsem la mine in dulap un red back spider. Nu se gaseste aici in California, e tipic pentru Australia, nu stiu cum a ajuns la mine in haine. E unul din cei mai veninosi paienjeni din familia vaduvei negre din lume.
0
04-12-2013, ora 00:09
Vallly
Nu este medic/terapeut
Vallly
Dupa unele simptome - durerea de cap f. mare si faptul ca nu suportati lumina, cred ca prima investigatie ar fi trebuit sa fie punctia lombara. Ar fi fost simptome de meningita in cazul in care ati fi avut febra mare si se mai face urmatorul test: sa puneti barbia in piept si in caz de meningita este o mare durere in ceafa.. Nu ati pomenit nimic de febra! Ce v-au zis ei de parestezie, acesta este un simptom in diagnosticele date de un neurolog, cind este afectat un nerv: de exemplu eu am astfel de parestezii (adica senzatie de cald, alternind cu senzatie de rece) pentru ca de la hernia de disc pe care o am, am facut si o pareza de nerv popliteu. La noi in Romania, cu niste ani in urma, numarul de leucocite in limitye normale era intre 6000 - 8000; nu mai stiu in ziua de azi ce limite sunt si mai ales nu stiu in America. Luati Vitamina D daca ati iesit in deficit, mai ales ca e anotimpul rece si chiar e necesara tuturor. Va doresc sanatate si sa aflati ce aveti! Cu deosebita stima.
0
05-12-2013, ora 06:13
Melly1313
Nu este medic/terapeut
Melly1313
multumesc pentru raspuns domnul Vally. Am fost la neurolog MARE MARE intre timp. M-a testat, tot felul de reflexe, ochi si asa mai departe. A zis, ca el nu se arunca in punctia lombara inca. Intre timp mi s-au infundat urechile, aud, cum maninc, am furnicaturi, dureri dreapta, stinga, spate in cap, am tinitus episoade. Pina sunt gata toate rezultatele de singe, sunt KO.. dar doctorul a zis: take it easy (stil califonrian), sa ma duc la ocean, sa ma plimb, ce ma agit asa? Pentru ca eu nu sunt obsinuita sa fiu bolnava ca ei.Dureri de cap au milioane aici.Nu mai zic nimic, ca imi da pain pills, de zimbesc intr-una. Aici se dau droguri prescrise de dcotori ca bomboanele.Hydrocodone e interzis in europa, aici il primesti in cantitati industriale.Dependenta de droguri e uriasa in USA datorita doctorilor. si acuma 6000-8000 sunt valorile normale de acasa. Aici nu conteaza, sunt destule milioane de oameni, prea multa bataie de cap, sa ii consider bolnavi de la 8000. Toate valorile sunt ridicate in USA, asa mi se pare mie.Stau si astept, poate in 2 saptamini vin analizele astea mai complicate.
0
05-12-2013, ora 06:26
Melly1313
Nu este medic/terapeut
Melly1313
am pus barbia in piept, nu am asa o durere mare in ceafa...cea de obicei stinga, dreapta si in spate, dar nu se face mai rau
0
15-12-2013, ora 01:26
Vallly
Nu este medic/terapeut
Vallly
Doamna Melly, ma bucur ca ati luat legatura totusi cu cineva de specialitatea Neurologie, ma bucur ca nu aveti dureri in ceafa cindaca lasati barbia in piept. De HYDROCODONE nici nu am auzit in Romania!!! Vreau sa va spun ca si eu sunt ca si Dumneavoastra, femeie - ma numesc Aurelia si locuiesc in Bucuresti. Cind m-am inregistrat pe acest site, la utilizator am vrut sa scriu numeel meu dar nu mi s-a admis, am incercat fel si fel de nume si in final am pus Valy (cu trei de "L') si asa mi l-a admis; am pus acest nume pt. ca vorbisem in acea seara cu o prietena care se numeste Valentina. Va multumesc pentru raspuns, va doresc sanatate si sa va treaca aceste simptome neplacute si daca va mai face placere sa mai imi scrieti cin puteti, astept cu mult drag. Cu stima, Aurelia Micu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.