durere zona lombara amorteala si furnicaturi tot membru stang

11-03-2014
sorina01
Nu este medic/terapeut
sorina01
buna ziua,
durere zona lombara amorteala si furnicaturi tot membru stang.

aceste simtome au inceput in urma cu mai bine de un an, doar ca durerile au fost suportabile, pana prin octombrie 2013 cand durerile au fost din ce in ce mai profunde si imi amortea si piciorul foarte tare mi-am luat inima in dinti si am mers la medicul de familie (joi 30.01.2014).

diagnostic prezumtiv: lumbago cu sciatica,
tratament:
10 zile flamexin si mydocalm
trimitere la balneologie.
ameliorare???... aprox. 2-3 ore dupa acest tratament.
din contra noaptea si dimineata durerile erau groaznice insuportabile din 03.02.2014
am facut analize de sange care au iesit super ok si o radiografie la care
diagnosticul a fost :
1.scolioza dextroconcava,
2.spina bifida s1,
3.pensarea posterioara a spatiului articular intervertebral :(

la consultul dnei balneolog: in 13.02.2014

-tiolin complex vitamine o luna,
-tador 10 zile
-fizioterapie- galvanizare transversala membru inferior
-cdd ls
-masaj sedativ
-kinetoterapie

hmmm.:((
pe scrisoarea medicala a mai scris si al 4-lea diagnostic: -suspect de stenoza vertebrala
mai rau mi-au facut chinuri peste chinuri si fara nici un folos.
am mers inapoi la medicul de familie...
bilet de trimitere la neurologie si tratament cu gabaran, omez si diclofenac 10 zile...pfff!!!

intre timp tot cautand pe net am facut repede si un rmn:
-fara modificari de aliniament al corpilor vertebrali lombari,
-fara modificari patologice de semnal la nivelul maduvei osoase a corpilor vertebrali,
-rectitudinea coloanei lombare
-degenerarea discurilor intervertebrale l4 si l5 care apar hiposemnal t2
-protuzie l4 de 2, 5 mm cu ingustarea recesurilor
-prolaps l5 cu extruzie paramedian stanga de 12 mm cu ingustarea recesului drept, usoara ingustare foramina bilaterala, stenoza recesului stang si amprentarea radiculara s1 stanga la acest nivel
-fara stenoze semnificative de canal spinal
-fara linii de fractura sau formatiuni tumorale.

concluzia:
-prolaps l5 cu extruzie paramedian stanga de 12 mm cu ingustarea recesului drept, usoara ingustare foramina bilaterala, stenoza recesului stang si amprentarea radiculara s1 stanga la acest nivel.
am ajuns si la neurolog cu tot cu rmn si incep a povesti de cand de unde si de ce...si se uita pe rmn... reactia dnei dr.: 'pfai hmmm'
bun zice ea trecem la dexametazona inj. 5 zile, milgamma n inj. 10 zile si gabaran 400 mg.

dintre toti acesti 3 m3dici nici unul nu a zis sa ma intorc la un eventual control sa vada cum am reactionat in urma tratamentului...eu nu ma simt bine deloc chiar mai rau pot sa zic :((
nu mai stiu incotro sa ma duc sa imi spuna cineva ceva...medicul de fam nici bilet de trimitere nu mi-a dat si nici macar un sfat. (ex. dute la neurochirurg sa vezi ce este? chiar daca trebuia sa platesc sau stiu eu...)

vreau sa specific ca am 29 ani, 1, 63 m, si 49 gk
sant ingrijitoare la gradinita unde efortul fizic si solicitarea coloanei sunt de neevitat

v-as fi foarte recunascatoare daca m-ati putea indruma in vre-un fel undeva unde ar fi trebuit sa ajung mai de mult...imi este frica deja pt. ca vad ca nimeni nu imi da nici un raspuns...
o zi buna tuturor! :)
3 comentarii
0
18-04-2014, ora 18:25
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
In primul rand cred ca ar fi trebuit sa va dea macar cateva zile de concediu medical. Daca medicul nu v-a dat din proprie initiativa (asta se intampla rar, pt ca e preocupat de partea medicala si poate nici nu stie daca luctari sau unde lucrati), puteti sa cereti dvs. Apoi daca va simtiti in continuare rau mergeti inapoi la control. Poate medicii sunt prea aglomerati ca sa va cheme, dar de multe ori se gândesc ca daca pacientul nu a mai venit inseamna ca se simte bine. Asa, ca sa revenim la problema, rezultatul RMN arata acel prolaps care inseamna ca e un incept de hernie de disc, iar faptul ca are contact cu radacina nervoasa S1 stg explica durerile pe care le aveti in picior. Va recomand sa mergeti la un neurochirurg cu experienta sa va consultati daca nu e caz de operatie. Si atentie fara efort fizic! Aveti dreptul la concediu medical. Cereti de medicul de familie si in continuare de la neurolog.
0
23-04-2014, ora 08:07
sorina01
Nu este medic/terapeut
sorina01
Multumesc frumos pentru raspuns.
Intre timp am fost operata acum 6 saptamani si ma simt foarte bine...
o zi placuta! :)
0
25-04-2014, ora 13:14
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Din punctul meu de vedere operatia era inevitabila, mai devreme sau mai tarziu. Nu este gresit sa incerci terapie medicamentoasa la inceput, poate, poate, "se linistesc lucrurile", dar cei care continua sa ridice greutati (mai ales daca tine de meseria lor) -majoritatea inregistreaza o agravare a simptomatologiei in timp. Pacientilor cu aceasta simptomatologie le aloc o parte din timpul consultatiei pentru a le explica cum se ridica corect greutatile astfel incat sa menajam spatele, ce activitati trebuie sa evite. Chiar si dupa operatie, lucrurile nu sunt "ca noi", spatele trebuie in continuare menajat. Uneori, se pune si problema schimbarii locului de munca dar in astfel de vremuri... cam greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.