Durere spate stanga sus

16-07-2015
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna ziua! De multi ani resimt permanent o durere (care poate fi descrisa mai degraba ca un disconfort) in partea din stanga sus a spatelui, intre coloana vertebrala si omoplat. Era insotita aceasta durere si de o trosnire a omoplatului, insa un medic ortoped mi-a zis ca e pe fond psihic si ca trebiuie sa ma abtin de la a mai trosni, asadar a ramas numai disconfortul/durerea.
Uneori simt mai acut aceasta durere si o resimt mai puternic la anumite miscari(cum ar fi: ridic mana stanga, iar cand apas puternic spre dreapta, ma doare).
Mana stanga imi amorteste usor si resimt mai ales in degetul mic si cel inelar amorteala.
De asemenea, partea din stanga sus a coloanei vertebrale (acolo unde ma doare) este mai proeminenta decat partea dreapta si dupa un masaj mai indelungat devine foarte dureroasa/sensibila la atingere.
Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi... Nu a trecut la tratament cu brufen si midocalm+omez.
4 comentarii
0
18-07-2015, ora 09:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suferinta descrisa poate avea si o origine vertebrala (pentru care se impune, evident, o examinare la neurochirurg).
De asemenea, suferinta depinde de eforturile fizice practicate, de intensitatea acestora etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-07-2015, ora 20:40
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Va multumesc pentru raspuns!
Efortul fizic este acelasi de ani de zile, de cand a inceput durerea, adica minim, cu modificarea ca intre timp am inceput sa urc pe munte (dar la nivel incepator, fara bagaje grele si prea mult efort).
In ce ar consta un examen neurologic pentru descoperirea cauzei acestei probleme?
O seara buna!
0
20-07-2015, ora 12:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Efortul de ascensiune montana este unul foarte solicitant, care poate justifica perfect suferinta actuala.
V-am sfatuit sa apelati la neurochirurg, nu la neurolog.
Este vorba despre o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-07-2015, ora 16:38
Marinelu_90
Nu este medic/terapeut
Marinelu_90
Incercati sa folositi EnjoyNT Harpago Gel cind aveti durerile, se comporta foarte bine in asa cazuri, pe mine ma ajuta mereu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •