DURERE OMOPLAT STANG

17-01-2010
nikoletasavin
Nu este medic/terapeut
nikoletasavin
BUNA ZIUA. Nicoleta ma numesc, am 37 ani, 155 inaltime, 64kg, iar de aprox 1 an am o durere in omoplatul stang 24 de ore din 24 pana la coloana, pe care nu o pot explica. am facut o radiografie la coloana toracica, iar pe buletin este scris osteofite incipiente t3-t4, am mai facut si ecodoppler la inima dar aici totul este ok. mentionez ca durerea nu cedeaza deloc nici la masaj dar nici la unguente locale gen diclofenac. este o durere moderata, surda, dar mai profunda o simt. de ce zic acest lucru deoarece daca imi face cineva masaj in regiunea aceea nu simt durere, doar daca apasa mai tare se simte.mai mentionez faptul ca durerea se accentueaza daca stau mai mult timp pe sacun. atunci durerea iradiaza spre coloana si ma doare jumatatea stanga a toracelui. mai trebuie sa va spun ca durere se acutizeaza si la miscari ale trunchiului stanga - dreapta. spuneti-mi va rog ce alte investigatti ar mai trebui sa fac. este cazul de un RMN ?cred ca este si o pozitie defectuoasa a spatelui dar pe mine ma nelinisteste aceasta durere de omoplat care nu-mi trece deloc. va multumesc anticipat. toate cele bune.
16 comentarii
0
17-01-2010, ora 12:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acest simptom este cunoscut in homeopatie si vindecabil cu ajutorul remediilor homeopate. Consultati asadar un medic homeopat cu experienta. Daca nu reusiti sa gasiti unul scrieti-mi aici si va trimit o lista.
Analizele la medicina clasica le faceti de poaman si cele mai multe sunt daunatoate (Rmn, CT, radiografii) si in plus inutile caci cauza nu este vizibila.
0
17-01-2010, ora 13:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din tot ceea ce descrieti D-voastra lipseste esentialul, singurul lucru cu adevarat important: consultul ortopedic.
Nu este cazul sa va complicati cu fel de fel de investigatii, RMN etc pana nu aveti un consult ortopedic specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2010, ora 17:13
nikoletasavin
Nu este medic/terapeut
nikoletasavin
multumesc foarte mult, domnule doctor. am inteles mesajul dumneavoastra si asa am sa fac. sper sa va scriu cat de curand si sa va povestesc ce am rezolvat. sanatate va doresc, numai bine.
0
18-01-2010, ora 17:18
nikoletasavin
Nu este medic/terapeut
nikoletasavin
scarface iti multumesc si tie pentru mesaj. eu sunt din galati. daca ai cunostinta de un medic bun homeopat aici in oras m-ar iteresat si acest aspect.
0
30-01-2010, ora 17:48
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
E o doamna doctor Goarza undeva prin 19 si Inca una Chiritescu, la o casa veche langa policlinica de pe Primevarii.Si eu as vrea sa merg cu fetita care imi face pe fiecare luna amigdalita pultacee.dar nu stiu daca sa am incredere sau nu in aceasta homeopatie.
0
13-04-2010, ora 15:22
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Buna ziua! Ati aflat ce aveti? Am aceleasi simptome de o luna de zile si niciun doctor nu stie sa-mi spuna ce e...
0
15-04-2010, ora 21:36
nikoletasavin
Nu este medic/terapeut
nikoletasavin
buna. din pacate nu am noutati deja m-am obijnuit cu durerea, cred ca mi se trage de la osteofite totusi. nu am mai consultat nici un medic.
0
15-04-2010, ora 23:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Osteofitele reprezinta o entitate neglijabila, din simplul motiv ca nu reprezinta un factor cauzator al durerii, ci doar o marturie a unui proces artrozic inter-vertebral.
Asa dupa cum va precizam mai sus, inainte de a incepe fel de fel de experimente terapeutice, este mult mai simplu sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-04-2010, ora 13:49
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Buna ziua,
Eu cel putin am fost la toti medicii posibili, medic de familie, neurolog, ortoped, chirurg, cardiolog...am facut analize de sange, radiografii (inclusiv pulmonara), RMN la intreaga coloana. Am o usoara hernie de disc lombara, spondiloza incipienta, usoara scolioza si discopatie lombara... Totusi medicii spun ca durerea nu e de la coloana. Kinetoterapeutul spune ca am multe contracturi musculare. Intr-adevar, dupa masaj parca e ceva mai bine. Dar durerea e tot acolo, nu e puternica, ci mai degraba o jena permanenta (mai putin noaptea) care se muta putin pe un spatiu de 10cm patrati, in zina omoplatului. O simt ca o durere interna si de asta mi se pare ca nu e nici de la muschi, nici de la coloana, dar nu stiu de la ce...
Multumesc.
0
11-06-2010, ora 18:48
3n3rgi3
Nu este medic/terapeut
3n3rgi3
Domnule doctor eu am 26 de ani din octombrie 2008 cand am fost la examenul de proiba sportiva la politia comunitara a inceput sa imi trosneasca omoplatul stang, am avut si dureri, care le-am calmat cu stiocle cu apa calda si pastile diclofenac 50mg, flamexin. acum imi trosneste din ce in ce mai des. Ce pot face? puteti sa imi scrieti pe adresa mea de email popa_alexandru_ionut_2009@ahoo.com.doresc sa stu ce trebuie sa iau si ce trebuie sa fac pentru a scapa de aceasta durere care imi creeaza un mare discomfort. Aceasta durere se intinde ana la coastele dion stanga si cateodata ma panichez deoarece eu ma panichez aproape din orice si parca mi-ar da mci junghiuri langa inima. Din cauza acestei dureri eu nu ma pot deplasa depoarte de domiciliu pentru ca intru in panica. Astept un raspuns de la dumneavoastra pe mail deoarece nu ma prea pricep la acest site sa aflu unde imi scrieti! Va multumesc din tot sufletul ca m-ati ascultat!
0
24-06-2010, ora 09:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele pe care le descrieti par sa fie urmarea unui efort excesiv. Pot exista probleme la nivelul articulatiei umarului sau pur si simplu la cea scapulo-toracica.
Fara un consult ortopedic specializat nu puteti primi un sfat concret, din simplul motiv ca nu putem intui ce aveti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-04-2016, ora 11:47
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
Bună ziua de azi noapte m am trezit cu o durere de mana stanga care radiaza spre spate spre omoplat si in jos lateral spre coaste. Ce cauza ar putea fi. Eu dorm mai mult pe partea stanga.
0
02-04-2016, ora 16:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este o cervico-brahialgie, adica un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-04-2016, ora 18:00
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
Mulțumesc mult.
0
02-04-2016, ora 18:47
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
Imu cer scuze mai revin cu un detaliu...de o săptămână iau ketoprofen pt alta afectiune ginecologica- este normal sa am asa dureri de sa imi taie respirația. Menționez ca am 35 de ani si 1, 78 m înălțime.
0
05-10-2021, ora 23:48
alessandrau
Nu este medic/terapeut
alessandrau
Buna seara, de cateva luni mai exact 5 ma confrunt cu dureri in piept non stop care nu cedeaza sau cedeaza rar la miscare, dureri stern stanga care se mai lasa si pe axila si coaste si se resimte si in spate( Intr o dimineata m am trezit cu o durere suspecta mai ales cand ma misc stanga dreapta si nu doare cand respir, se simte ca si cum as avea ceva acolo, ca o contractie)Am facut investigatii ce tin de gastro(endoscopie superiora ok), ekg ok, eco cord ok, 2 radiografii plamani si torace ok, eco san, eco si radiografie abdominala ok si analize de sange bune. Nu pot sa mi dau seama de ce nu scap de aceasta durere care imi da viata peste cap. Am 30 de ani si fara alte probleme de sanatate. Dupa nastere acum un an am ramas cu cateva dureri de coloana insa sunt rare.Initial m am gandit ca ma doare sternul de la ridicat greutate, dar tot nu cedeaza.Am luat mydocalm, analgezice, flamexin, ceaiuri, unguente, Ce investigatii sa mai fac? Ce poate sa fie? A mai patit cineva asa ceva?
Multumesc mult,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •