Durere masea, granulom? Coronita?

30-03-2011
stoica_sf
Nu este medic/terapeut
stoica_sf
Buna ziua,
Imi cer scuze de la inceput pt. ca povestea lunga dar vreau sa va transmit cat mai multe detalii.
O sa descriu problema mea, a inceput acum 1, 5 luni:
- am inceput de la o sinuzita maxilara (stanga), am facut 4 punctii, dupa aceea dr. ORL a zis ca este ok, nu am mai avut puroi,
- in acelasi timp am inceput sa tratez 2 masele (molarul 2 si premolarul 2, molarul 1 l-am scos acum cativa ani fara sa ramana resturi).
- procedura efectuata: mi-a scos nervii si curatat canalele la ambele masele, mi-a pus plombe provizorii,
- dupa aprox 1 saptamana am inceput sa am dureri pe pomete ca inainte de punctii cand aveam sinuzita (dar mai mici si fara miros de puroi), am mers la ORL si mi-a spus ca nu am puroi si ca simptomele sunt de la masele si ca este foarte probabil sa am un granulom pt. ca ma doare cand apas pe gingie langa molarul 2,
- am mers la stomatolog, mi-a zis ca nu este nici un fel de problema la masea, mi-a curatat gingia, mi-a bagat o solutie pe canale si suruburi plus plombe provizorii.
- de atunci mi-au disparut durerile de pomete dar am ramas cu acea durere cand apas pe gingie - durere asemanatoare cu ce a unui abces,
- acum am inceput sa lucram cele 2 masele sa punem o coronita peste molarul 1 scos.
O alta problema: cand ma apas pe premolarul 2 nu simt nimic dar, cand ma apas pe molarul 2 simt ceva (nu este durere) pur si simplu este ceva "deranjant", imi cer scuze ca nu pot sa descriu exact.
De la inceput, Dr. stomatolog nu mi-a facut nici o radiografie, mi-a facut una, cand i-am spus ca Dr. ORL mi-a spus ca este posibil sa am un granulom, dar la radacini nu se vedea foarte bine (cred ca nu a fost facuta bine radiografia, pt. ca a zis ceva de genul "mi-au iesit radacinile alungite...") dar in schimb a vazut 2 carii la molarul de minte. Peste 3 zile o sa merg sa vedem ce facem si cu aceasta masea daca trebuie scoasa sau se poate trata.
Nu stiu ce sa fac acum, nu vreau sa pun o coronita, sa platesc degeaba si ulterior, doamne fereste, sa trebuiasca sa o dau jos.
Este posibil ca aceste probleme (dureri) sa le am de la vre-un granulom sau va disparea in timp? Se poate sa am un granulom cum a zis dr. ORL? Sa fac o radiografie si sa merg cu ea la dr. stomatolog?
Va rog sa-mi transmiteti recomandarile/sfaturile dvs.
O alta intrebare este: pt. ca am mai multe masele cu probleme si in partea dreapta sus, pe o radiografie panoramica se poate vedea daca am vre-un granulom, sau alte probleme folositoare pt. dr. stomatolog, sau trebuie sa fac o radiografie locala pt. cei 2 dinti?
Imi cer scuze inca o data pt povestea lunga si sper ca-mi veti raspunde.
Multumesc din suflet celor care imi raspund si celor care au avut rabdare sa citeasca.
5 comentarii
0
30-03-2011, ora 19:44
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In primul rand, dupa o obturatie de canal (inteleg ca vi s-a scos nervul) poate sa apara durere la presiunea dintelui sau la atingere cu limba, sensibilitate care ulterior dispare. Pt a vedea daca este o problema la varful radacinilor(in special la dintii/maselele superioare, este bine sa faceti o radiografie retroalveolara (mica) pt ca pe radiografia panoramica se suprapun si alte structuri (sinusuri, fose nazale) care ingreuneaza punerea unui diagnostic de granulom
0
30-03-2011, ora 22:48
stoica_sf
Nu este medic/terapeut
stoica_sf
Multumesc mult pentru raspuns. Maine o sa merg sa-mi fac o radiografie retroalveolara cum mi-ati recomandat. Sper ca maine seara sa pot atasa pe acest forum o fotografie. Daca aveti timp v-as ruga sa va uitati putin pe ea si sa-mi comunicati daca este sau nu ok. Multumesc inca o data pentru raspuns.
0
31-03-2011, ora 20:46
stoica_sf
Nu este medic/terapeut
stoica_sf
Din pacate am am observat ca nu pot (sau nu am descoperit) sa atasez foto.
Imi pare foarte rau.
Oricum multumesc din nou pt. raspuns.
0
31-03-2011, ora 20:50
stoica_sf
Nu este medic/terapeut
stoica_sf
Am adaugat o poza, nu stiu daca este suficient...
0
01-04-2011, ora 18:12
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu vad nimic in neregula nici pe premolarul 2 nici pe molar. Sensibilitatea, asa cum am spus, este cauzata probabil de tratamentul si obturatia de canal. Se vede, in schimb, ceva in dreptul varfului radacinii primului premolar. Pentru a fi sigur ca nu este un artefact (o greseala pe radiografie) se poate face un test de vitalitate si daca dintele este vital (adica aveti sensibilitate la el in timpul testului) totul e in regula
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: