Durerea in piept, dupa o raceala zdravana

26-12-2009
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
Buna am 16 si sunt din Cluj ma framanta ceva de vreo 4 zile deci dupa o raceala zdravana care a durat 3 saptamani cu febra spre 38 tuse frisoane scadere mare de calciu (acum iau calciu sandoz) am ramas cu o durere usoara in piept in prima zi dupa raceala ma durea mai tare insa acum mai deloc as dori sami spuneti care este cauze eu zic ca este de la raceala daca imediat dupa a aparut durerea, nu ma doare in spate sau umar m adoare intre plamani nu plamanul stang sau drept astept un mesaj .
p.s: AR trebui sami fac o radiografie pulmonara?
am tot citit pe aici fiecare ce probleme are la plamani dar ei au junghiuri toratice
9 comentarii
0
26-12-2009, ora 19:40
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Posibil din cauza faptului ca ai tusit din belsug ai facut o febra musculara a muschilor care participa la tuse si de aceea durerea.Poate fi vb. si de o iritare a traheea care mai tine nitel dupa vindecarea racelii
0
26-12-2009, ora 20:20
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
Multumescmult la asta m-am gandit si eu din cauza tusei si racelii grave deoarece ce am citit pe aici, alti au problme grave cu durerea in piept junghiuri si dureri pana in spate banuiam eu ca e ceva de la raceala am sa ma duc la medicul de familie, imi poate zice de acolo nu?
0
26-12-2009, ora 21:12
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Da, daca durerea era de la plamin... sau de la pleura (lichid la plamini) ea ar fi aparut in cursul racelii nu dupa.
Mergi la MF sa te asculte la plamini si sa decida in functie de asta daca e cazul sa faci si o radiografie...
0
26-12-2009, ora 21:15
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
si pleura cum se manifesta? deci in cursul racelii pai a aparut la 2 zile dupa raceala eu zic ca e logic daca fix dupa raceala sa instalat o o durere minora in primele ile a fost putin dmai tare dar sti cum e sanatatea:)..
voi merge la medic sa ma asculte apropo cu durerile astea in piept se poate ajunge prin spitale? insa doar daca e grav nu
as dori sami dai ceva exemplu de durere grava in piept si sa ajungi in spital:)
si inca o intrebare dar dupa asta:))):*
0
26-12-2009, ora 21:29
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
apropooo nasul mi-e infundat si dupa raceala oare de ce? ca am avut aceasta racelaa grava mai bine zis mai maricica? nu infundat de nu pot sa vorbesc doar putin eu zic ca nu mi-a trecut de tot si nu e nimic nu?
0
26-12-2009, ora 22:55
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
hei as vrea sa-mi raspunzi la asta nu stiu uneori ma doare uneori nu si cand trag aer in piept simt asa ca un pufait ce o fi
raspundemi cand ai timp
:)
0
26-12-2009, ora 23:50
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Durerea de pleura apare atunci cind inspiri adinc (e accentuata de inspir) dar e si in repaus daca ai lichid la plamini.In acest din urma caz respiratia e dificila pt ca lichidul apasa pe plamin.Daca ai lichid, in acea zona se aude (mai exact NU se aude) ceva de catre medic iar daca MF-ul tau te asculta va sti daca e ceva acolo care sa justifice o radiografie.
Oricum daca e ceva la pleura te-ar durea tot timpul nu doar uneori
0
26-12-2009, ora 23:52
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
multumesc mult ca imi raspunzi daca ai putea sa imi dai id-ul tau sa vorbim acolo sa te mai intreb ca aici le raspunzi multor oameni
0
05-12-2010, ora 17:58
aea
Nu este medic/terapeut
aea
cum te mai simti ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •