Durere in partea dreapta cand merg

01-03-2010
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
buna de o zi de pe la ora 16:00 ma camd oare in partea dreapta jos a abdomenului din cate stiu eu...hm acolo e apendicele
vreau sa stiu si eu poate fi apendicita? sau simptomele trebuie sa fie mult mai mari
stiu si eu febra greata diaree
daca imi trece pana maine
ar putea fi doar o simpla durere?
si apropo costa operatia de apendicita?

ASTEPT UN RASPUNS..
MULTUMESC FOARTE MULT.
8 comentarii
0
02-03-2010, ora 18:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Poti incerca un remediu homeopatic care poate pune capat durerii indiferent de la ce este...si chiar apendicitei acute. Operatia de apendicita este facuta de cele mai multe ori de prisos.
Ca viitor medic ar trebui sa sti ce fac viitorii tai colegi.

TRUE LIES - scris de un medic de urgenta care posteaza si pe aici.
Sursa: http://drweather.wordpress.com/2009/01/04/true-lies/

Cam putine bloguri scrise de doctori....gasesc blogul unui coleg(de meserie) Iulianmd, in care scrie despre apendicectomia laparoscopica. Trebuie sa recunosc ca ai nevoie de ceva tupeu sa fii in anul I la medicina si sa incepi sa scrii despre chirurgia laparoscopica.Daca isi va pastra acest tupeu (pozitiv desigur) sint convins ca va ajunge chirurg....

Dar ce legatura are asta cu titlul zilei....imi aminteste de o intimplare savuroasa si cu semnificatii. Fiica unuia dintre angajatii spitalului la care lucrez acum suferea de citeva luni de o colica abdominala nespecifica.Mai exact toate analizele si explorarile dau rezultate normale iar fata avea perioade in care se tavalea pe jos de durere si varsa intr-o veselie. Internata la chirurgie are sansa sau nesansa de a ii iesi la una din analizele de rutina o cresetere usoara a leucocitelor sangvine.Motiv pentru care chirurgul decide sa o opereze pentru a ii scoate apendicul.

Dupa citeva zile tatal feteii ma abordeaza foarte fericit, spunindu-mi ca fiica lui se simte acum excelent, nu mai are nici o problema, iar la operatie i s-a scos un apendic "uite atita de lung" expresie urmata de o gesticulatie de pescar ce sugera un apendic de vreo 20 cm (normal are vreo 3-4 cm).Il abordez pe chirugul -erou care mi-e si amic:acesta desigur printre zimbete ironice imi spune ca da, a deschis-o pe fata dar inauntru nu a gasit nimic anormal, nici macar apendicul, pe care l-a scos mai mult din ratiuni de etica medicala. Oricum de atunci fata nu a mai avut probleme...

Am vorbit adineauri de etica apendicectomiei...desigur sint multe operatii pentru apendicita care gasesc un organ apendicular indemn (adica fara modificari...pe scurt nu e apendicita). Chirurgul are in acest caz de ales intre atitudinea colegului meu (variata adoptata in 99% din cazuri) sau a spune direct dupa operatie ca a fost o eroare si apendicul nu a fost bolnav, nefiind necesara scoaterea lui.

Din pacate exista si o a treia cale, cea imorala, in care chirurgul NU scoate apendicul dar spune pacientului ca i l-a scos. Problema va apare atunci cind pacientul chiar va face apendicita, el fiind convins ca nu mai are apendic, cicatricea postoperatorie certificind aceasta. Pacientul va astepta in acest caz pina ce ii va perfora apendicul, peritonita rezultata impunind oricum operatia. Am intilnit doua asemenea cazuri.

-
Raspunsul unui pacient:

"Eu nici in ziua de azi nu stiu dc am avut apendicita sau nu. As inclina sa spun ca nu, cred insa ca numai chirurgul care m-a operat stie....

Eram studenta in anul III si aveam o pereche noua de pantofi. Pe cat de frumosi pe atat de incomozi. Pantofi care dimineata mi-au facut o rana ingrozitoare la calcai si cum in ziua respectiva aveam cursuri pana seara am umblat, evident, incaltata cu ei.

Seara abia am ajuns acasa schiopatand (din nou evident, era vorba de piciorul drept). Rana imi pulsa si ma durea ingrozitor. A doua zi am inceput sa fac teperatura, m-am intors de la cursuri pe jumatate moarta, piciorul ma durea pana sus, febra a urcat la 40 de grade, am ramas in pat doborata de febra si cu piciorul durandu-ma ingrozitor iar in seara zilei urmatoare gazda m-a luat de o aripa si m-a dus la urgenta.

Leucocitele erau foarte crescute m-au intrebat ce ma doare, le-am spus desigur piciorul, care picior, dreptul, tac pac m-au internat si in aceeasi noapte m-au operat cu rahianestezie.

Sunt insa sigura ca am ramas fara apendice fiindca chirurgul a insistat sa imi arate "obiectul muncii" pe care il scosese din abdomenul meu, lucru pe care l-am refuzat.

Tot atunci pe masa am avut o cadere de nu stiu ce, daca o fi fost cadere, mi-am pierdut cateva clipe cunostinta, chiar in timp ce ma inchideau, per total a fost absolut ingrozitoare experienta, mai ales faptul ca inainte de operatie o asistenta sau ce-o fi fost mi-a taiat pe viu rcu o forfecuta curbata rana de la picior. Nici cand am nascut nu am avut parte de dureri mai crunte ca atunci.

Oricum nu pot sa nu ma gandesc daca nu cumva apendicele meu era ok si am fost taiata numai din pricina unei nenorocite de infectii de la un pantof.

Da, asa e, nu mai conteaza, bine ca am scapat de el"

-
Dr. Weather:
"Sa-ti spun o chestie ... rezidentii (chirurgii incepatori din spitalele mari) nu prea opereaza altceva in afara de apendicite.Nu ii lasa sefii. Asa ca uneori forteaza nota pentru a nu sta pe bara. E drept ca uneori in apendicita durerea merge pe picior in jos, dar debutul ei e totusi la nivelul abdomenului. Acu, intr-adevar, bine ca ai scapat de el. Si in plus ai facut fericit un rezident"

-
2 experiente similare: de cand ma stiu am avut probleme cu colecistul, care se manifesta in anumite conditii ca si apendicita(aparent), si asa am ajuns eu de 2 ori la urgenta cu febra 40, dureri in partea dreapta ce radiau pe picior de nu mai puteam calca in el. Ai mei incercau sa-i convinga sa-mi dea ceva sa-mi treaca criza, ei nu ca e apendicita o operam, fara niciun control (palpare/ ecografie ceva). Daca nu refuzau ai mei operatia pana acum imi scoteam apendicele de 2 ori
0
02-03-2010, ora 18:44
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
Ok am citit hm adevarat dar eu sunt interesata daca e ceva cu apendicita piciorul nu ma doare febra nu greata nu pofta de mancare am
asta ma intereseaza e doar o durere de apendice?
sau sar putea sa ma operez
mersi mult.
0
02-03-2010, ora 20:37
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
hai să ţi spun cum ne testăm noi studenţii la medicină când ne mai apucă gându că avem apendicită- cel care e cu durerea stă pe spate întins cu genunchi îndoiţi şi altul îl apasă pe burtă (palpează) nu foarte tare, începând din sensul opus durerii- adică din stânga şi mergând circular- adică ultimul loc ajuns e jos în dreapta. şi apoi ţînând constant apăsat în dreapta îl pui pe examinat să ridice piciorul drept. dacă doare există şanse să fie apendicită. e doar un test, dar te linişteşte dacă nu e nicio durere.
dacă este apendicită acută, cel mai sigur este să te operezi
0
02-03-2010, ora 21:41
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
Nu ma doare piciorul sau stiu eu ce ieri ma durea cnad umblam prin casa dar azi s-a linistit ma mai ia putin la vreo miscare brusca
AM sa incerc metoda.
M-am gandit de la ovare...dar nu stiu cand urinez nu ma doare...
Apendicita trebuie sa am unele simptome?
Si in plus daca as avea mar durea tot timpul nu?
si mai tare...
0
02-03-2010, ora 21:44
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
"-tranzit absent pentru gaze. "
ce inseamna?
0
03-03-2010, ora 16:05
Junglee2009
Nu este medic/terapeut
Junglee2009
Nu toata lumea are toate simptomele la apendicita. La fel de bine poate fi un ovar marit, De aceea, cel mai bine e sa mergi la doctor.
0
03-03-2010, ora 17:48
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
Daca mai astept cateva zile sa vad cum e...dac atrece si nu ma mai doare e okai?
si apropo daca e ovarul marit e grav?
0
03-03-2010, ora 19:07
Junglee2009
Nu este medic/terapeut
Junglee2009
Mady, nu sunt medic. Mi-am spus doar parerea. Eu te incurajez sincer sa mergi la medic, sa vezi ce ai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • Apendicita acută necomplicată: tratamentul cu antibiotice, mai puțin eficient decât chirurgia
  • Operația ar putea deveni un tratament secundar împotriva apendicitei
  • Antibioticele pot înlocui operația chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienții cu apendicită este sigură și reduce necesitatea intervenției chirurgicale
  • Durere de burtă
  •