Iubitul meu consuma droguri usoare, gen iarba

10-12-2013
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Buna seara
Iubitul meu consuma droguri usoare, gen iarba..Marti seara a fost la o petrecere unde erau mai multe persoane necunoscute iar el considera ca cineva i-a dat ceva foarte puternic, un drog pe care nu l-a mai incercat, de marti seara nu a mai mancat, a vomitat si avea impresia ca cineva il urmareste, nu mai avea incredere in mine, era foarte labil psihic..Sambata am venit sa vorbesc cu el, l-am linistit, toate bune iar seara cand am vrut sa dormim, s-a ridicat din pat si a intrat in starea de sevraj, a innebunit complet, a spart tot ce a apucat, si-a lovit parintii, m-a lovit si pe mine, a spart peretele..haos total, eu impreuna cu parintii sai am chemat ambulanta iar aceasta l-a dus la Spitalul Alexandru Obregia, insa nu prea dam de doctora care s-a ocupat de el, nu stim programul de vizita, nu ne spune nimeni in ce stare se afla, nu ne lasa sa-l vizitam..ce se intampla acolo? Poate cineva sa imi raspunda? In cat timp se poate face bine in conditia in care personalul este asa nepasator cu el ?
22 comentarii
0
10-12-2013, ora 19:12
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
iN PRIMUL RAND NU ESTE NEPASATOR PERSONALUL DAR DACA INTRA IN SEVRAJ POATE CHIAR MURII.
In al doilea rand : anumite droguri sau legale daca ai auzit cuvantul, dau halucinatii de regula si in momentele alea este alt om si de multe ori ei nici nusi aduc aminte ce au facut, in strea aia putea chiar sa va omoare.., au o forta mare chiar daca persoana este slaba.., in acele momente nu simte durerea si nu prea are control pt. ca are vedenii pe care le percepe ca si cum ar fi realitatea.
Poti merge pana acolo sau ia numarul de telefon de pe mes si suna ca sa afli programul de vizita.
Mai posteaza si cum au decurs lucrurile pe viitor ca sa invete si altii ceva din situatia voastra.
0
10-12-2013, ora 19:36
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
daca nu sunt nepasatori de ce cunosc un caz care a fost internat cu probleme craniene VINERI si a fost operat LUNI iar persoana respectiva a decedat? De ce el a fost internat sambata iar lui i-au fost luate analize la sange tocmai LUNI ? Acum mai stiu exact cat la suta a avut substanta respectiva in el ? Da, asta stiu si nu il invinovatesc, am povestit doar ca sa fac cunoscut nivelul de sevraj pe care l-a avut.Am sa postez si nu doresc nimanui asta, este ingrozitor pentru el cat si pentru cei apropiati...
0
10-12-2013, ora 20:04
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Pt el nu este atat de nasol ca astfel sar lasa dar cel mai rau este pt. familie care nu stie incotro sa se indrepte sau ce sa faca.
0
10-12-2013, ora 20:20
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Este si pentru el, deoarece are difertie stari ingrozitoare, presupun.. Iti dai seama sa se trezeasca la nebuni si sa nu stie de ce ? sa fie singur intr-o camera, sa se simta abandonat.. cine stie ce gandeste, da, e un lucru bun ca s-a internat si ca va urma o cura de detoxifiere..dar ii va fi foarte greu si lui si parintilor, chiar si mie..pentru ca nu stiu exact ce om o sa fie dupa toata intamplarea asta.
0
10-12-2013, ora 21:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ca si la alcoolici sunt mai multe categorii de oameni: -- unii care se lasa
-- si multi altii care continua mai rau decat inainte de tratament
--si o mica parte care le imbina pe amandoua categoriile


DEPINDE numai de el atat cei din jurul lui nu pot decat sal sustina el va face numai ce vrea asta sa intelegi si tu si familia lui.
Ca parinte sau ca prietena nu aveti cum sal tineti departe de acel putin de care ai scris intotdeauna exista o cale de a si le procura, pe datorie, vanzand din casa, luind bani de la voi din geanta, spargand, furand si multe multe altele...asta este realitatea.
0
11-12-2013, ora 17:39
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Stiu asta, suntem constienti cu totii de lucrul asta.. dupa cum ai spus si tu, incercam sa-l ajutam cum putem si cat putem.
0
11-12-2013, ora 17:42
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ai reusit sal vizitezi?
daca da el ce a zis de cele intamplate?
cum a motivat cele petrecute?
pe ce si pe cine a dat vina?
0
12-12-2013, ora 15:32
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Nu am reusit sa-l vizitez, nici parintii lui nu au reusit, au fost acolo in fiecare dimineata, exceptand dimineata asta si nu era doctora, iar fara doctora IACOB, cea care are grija de el, nu poate sa-l viziteze...maine vin rezultatele analizelor si am sa va scriu, am sa va spun cand aflu ceva nou. Momentan m-am interesat de acest spital si am auzit numai povesti ingrozitoare...Am sunat sa aflu macar la ce sectie este si mii s-a spus ca la sectia 16 iar acolo stiu ca au cateva restrictii c and vine vorba de vizita dar nu stie sa-mi spuna exact, mii s-a spus sa vorbesc cu doctora, dar cum sa vorbesc cu ea cand ea nu sta prea mult la cabinet..
0
12-12-2013, ora 15:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Fiti tari greul inca nu a trecut.
Fiti optimisti ca exista si cazuri fericite cand persoana vrea cu adevarat sa nu mai traiasca asa ceva chiar daca sunt cazuri rare ele exista, nu va pierdeti speranta.
Izolarea se face pt a nu avea ocazia sa faca rost de ceva din afara.
0
12-12-2013, ora 18:28
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Multumim frumos pentru incurajari. Stiu ca de-astea se face izolarea, dar la sufletele noastre se gandeste cineva?La printii lui?facand abstractie de la mine care sunt doar un copil...se gandesc cum dorm oamenii aia noaptea cand nu dau de doctora cand nu stiu nimic de copilul lor?..Daca trec si peste asta, o sa ma simt pregatita pentru orice alta lovitura care mi-ar da-o viata..
0
13-12-2013, ora 15:28
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
au venit rezultatele, din spusele tatalui sau este dependent de iarba.simt ca este ceva care nu imi spune, mai nou sunt invinovatita ca l-am lasat sa se drogheze iar parintii lui vor sa ne desparta, in sensul ca mi-a spus sa imi vad de viata mea ca are el grija de el si ca astazi cand a fost la vizita nu a intrebat de mine ca nu isi aduce aminte nimic. Imi vine sa mor, sa intru in pamant..nu imi vine sa cred ce mii se intampla, de ce ma idneparteaza de el?de ce fac asta cand vreau sa il ajut si cand sunt constienti ca il iubesc? Pot sa-l vizitez singura fara parintii lui cat timp este in sdpital ? credeti ca exista vreo sansa cat de mica?
0
13-12-2013, ora 20:14
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
De obicei parintii cauta sa dea vina pe cineva pt ce i se intampla copilului lor, numai ca ei nu vad sau mai exact nu vor sa vada ca simgurul vinovat este copilul lor.
Deacum inainte vei avea de luptat si cu prietenul si cu parintii lui, asa ca ar trebui sa te gandesti foarte serios ce vrei sa faci in continuare.
Indiferent ce vei face eu iti doresc SUCCES si sa te inarmezi cu foarte multa energie pt. ca o asa lupta dureaza si este cruda rau.
0
13-12-2013, ora 20:30
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Am sa lupt pentru el, am sa renunt la el doar in moemntul in care am sa-l vad in fata ochilor si am sa vad, am sa ma conving eueu ca nu mai am pentru cine sa lupt, ca nu mai este aceasi persoana. Doar atunci. Multumesc frumos pentru incurajari, sa aveti parte de multa sanatate.
0
13-12-2013, ora 20:41
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Din cand in cand sa mai scrii cum mai este si daca poti sa-mi raspunzi la intrebarile anterioare.
0
13-12-2013, ora 21:13
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
am sa scriu, acum am aflat..cura de detoxifiere dureaza intre 7 si 21 de zile, adica o sa isi petreaca sarbatorile acolo cu alte cuvinte...
0
13-12-2013, ora 21:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Sanatatea este mai importanta ca sarbatorile, mai bine stai de vorba cu parintii lui si demonstrezale cu fapte de cand a inceput sa consume iarba daca vrei sa ai vreo sansa in aceasta batalie pe care o so incepi.
Multi parinti cred ca copilul lor incepe prostiile cand isi fac o prietene, ca ea este capul rautatilor si nu copilul lor care este perfect.
0
14-12-2013, ora 22:40
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Sevrajul nu prea are cum sa se instaleze doar de la o singura incercare a drogului respectiv. E dupa o anumita perioada cand iei drogul, cand organismul se obisnuieste cu substanta si o cere in cantitati mai mari si mai mari, pentru ca odata cu timpul, trece si placerea care o aduce drogul la un gramaj respectiv, iar pentru a mari starile alea, trebuie sa ia mai mult. Organismul capata un fel de toleranta. Atunci cand se intrerupe administrarea substantei, se intra in sevraj.
Ce a facut el acolo e din cauza ca a luat un timp indelungat un anumit tip de drog. Daca sunt legale, sa le lase in pace cat mai repede, ca sunt foarte foarte periculoase.
0
15-12-2013, ora 09:37
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Nu stiu ce sa zic, el fuma iarba aproape zilnic, altceva foarte rar tragea pe nas sau piluri, rar.. iar Martea trecuta a fost la o petrecere cred cu prieteni noi si de atunci nu a mai mancat, a vomitat, era in depresie, imi spunea ca vrea sa iasa din anturajul ala..ceva s-a intamplat atunci, nu avea cand sa consume un drog foarte tare..iar sa intre in sevraj de la iarba?Nu cred ca are cum, in ziua in care s-a intamplat toata tragedia asta, inainte sa ne bagam la somn el a fumat un joint, se poate ca ala sa ii fi declansat starea ? MARTON, parintii lui erau constienti de faptul ca nu sunt o influenta negativa asupra copilului lor, le-am demonstrat asta de N ori, nu stiu de ce reactioneaza asa dar am sa merg sa stau de vorba cu ei. Si inca o intrebare, pe el l-au mutat in salon cu inca 4 persoane, asta inseamna ca nu mai este la sectia 16 si ca as putea sa-l vizitez si eu ?
0
15-12-2013, ora 12:17
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Da poti incerca, eu cand am mers la cineva care era sub cheie chiar daca erau mai multi in ecelasi salon am putut sa -l vad.
Nu stii cum sati faci prieteni la spital nu?
0
15-12-2013, ora 13:30
Andreea47
Nu este medic/terapeut
Andreea47
Nu am nici cea mai mica idee, ai tu ?
0
29-06-2014, ora 10:01
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
TOTI doctorii sunt nepasatori si nu ii intereseaza. Vii cu probleme grave si te lasa sa mori in p**a mea de fomisti infecti. Daca nu le bagi sute de euro in buzunar nici nu se uita la tine. I-as injecta cu un mare virus pe toti doctorii astia si i-as lasa sa moara in chinuri. Asta merita. BANI BANI BANI SI IAR BANI, dar zdrentele astea nu se gandesc ca unii oameni au pensia 3 lei ? TREI LEI IN P**A MEA !!! Nu mai gaseste in ziua de azi doctor care sa zica "nu e nevoie" cand vrei sa ii bagi bani in buzunar. Iar de asistente nici nu mai zic. Le-as spanzura si le-as da foc!
0
29-06-2014, ora 12:57
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
TE CONTRAZIC EU AM INTALNIT MULTI MEDICI SI ASISTENTE CARE NAU VRUT SA IA NIMIC, NICI BANI NICI ATENTII SI SIAU FACUT TREABA FOARTE BINE, CHIAR IMI ZICEAU : DACA MAI INCERCI SAMIO DAI CEVA ITI FAC O INJECTIE DE TE DOARE FUNDUL O SAPTAMANA, SAU TE DAU AFARA DIN CABINET.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •