Diagnostic necunoscut, sarcina saptamana 22

17-12-2011
GEORGEU
Nu este medic/terapeut
GEORGEU
femeie 25 de ani insarcinata in 22 de saptamani cu cerclaj, s-a trezit in dimineata de 13.12.11 cu durere severa de cap si vertij, apoi s-a instalat o stare de greata si a vomat din 30 in 30 de minute pana in jurul orei 18 cand a fost internata la spital (cu profil ginecologic), diagnostic colica biliara (datorita vomei verde galbui), s-a administrat no spa, scobutil, arefam, ostero. se externeaza fara vreo ameliorare dupa 2 zile (nu mai vomita dar starea de voma inca exista si nu poate manca), mergem la o clinica se face ecografie biliara si se exclude colica, la neurologie se suspecteaza spondiloza cervicala si administreaza paracetamol si betaserc 8mg, pacienta inca are durerea de cap si vertijul si inca nu poate manca, nu se poate tine singura pe picioare.peste cateva ore urmeaza consult o.r.l.(ne gandim la o posibila sinuzita ), insa deja au trecut 4 zile de dureri groaznice si orice sfat este bine venit.multumesc
3 comentarii
0
19-12-2011, ora 19:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tensiunea arteriala cat e ? Trebuie sa stea internata in maternitate o perioada ; trebuie urmarit copilul si monitorizata evolutia sarcinii pana isi revine. Important este sa se excluda o eventuala complicatie a sarcinii.
0
20-12-2011, ora 05:56
GEORGEU
Nu este medic/terapeut
GEORGEU
Tensiune 10 cu 5, glicemia 65.Suntem inca internati in maternitate, copilul se dezvolta normal si sarcina nu este in pericol, s-au continuat perfuziile cu glucoza, b1, b6 si vitamina c injectabil + betaserc oral 2/zi, astazi durerea a scazut in intensitate si ametelile nu mai sunt asa de profunde, probabil ca maine vom fi externati insa sunt dezamagit ca nu stim cauza problemei si ma tem sa nu reapara. La consultul o.r.l. medicul a spus ca este posibil sa fie boala meniere insa este doar o supozitie iar eu tind sa il contrazic fiindca criza a fost prea puternica pentru un debut de meniere.(mentionez ca nu am experienta decat din ce am citit pe net).
daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva rog sa postati experientele voastre sau poate mai sunt medici care isi pot da o parere.
0
23-12-2011, ora 20:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
TA si glicemia sunt mici pentru o gravida tanara cum e ea...Eu cred ca nu prea mananca..se poate ca din cauza anemiei sa-i fie rau.Se teme ca va pierde sarcina, va "ceda" cerclajul daca uterul se mareste si devine mai greu.Trebuie sa se alimenteze bine si sa stea in casa pana la sfarsitul celor noua luni.Mai ales in ultimul trimestru, cand copilul are un ritm de crestere accelerat e necesar ca mamica sa se alimenteze foarte bine. Si vitamine pentru sarcina sa ia timp de o luna...Nu cred ca are alte probleme...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Saptamana 22
  •