DERMATITA PERIORALA

21-07-2009
mimita
Nu este medic/terapeut
mimita
Buna ziua.
In urma cu 3 ani am suferit 2 interventii chirurgicale pentru chist ovarian drept. Prima interventie am facut-o cand chistul ovarian s-a rupt, nestiind de existenta lui. Dupa 3 luni, acelasi an, am facut a 2-a interventie pentru un chist de 7 cm la acelasi ovar (drept).Abia dupa a 2-a interventie mi s-a spus sa iau pilule contraceptive.
Am inceput cu Diane 35. Dupa primele 3 luni de tratament mi-au aparut pe fata niste bubite mici, rosii, in zona barbiei.Le tineam in frau cu Elocom. Cu timpul s-au extins pe fata. Am continuat inca 3 luni cu Diane, dupa care ginecologul mi le-a schimbat cu Marvelon, Yasmine, Desorelle (pe care le iau si in prezent) din cauza eruptiei de pe fata.
Dermatologul m-a observat si mi-a pus diagnosticul de DERMATITA PERIORALA si mi-a prescris la inceput un antibiotic pe 2 luni + sa alternez METROCREME cu ELOCOM, pana la eliminarea completa a acestuia din urma. Nu am reusit sa elimin Elocomul, iar mai mult de 4 zile nu tine tratamentul cu Metrocreme din cauza eruptiei care s-a intins deja pe toata fata. Deci schema este 4 zile Metrocreme (seara)+1 zi Elocom (seara). Si se repeta la nesfarsit.
Ecografia tiroidiana a aratat 3 noduli mici de 2-3 mm pe lobul stg.( in urma cu 2 ani), iar endocrinologul nu mi-a prescris tratament pt. ca analizele erau bune.Mi-a spus sa tin nodulii sub observatie.
Am o fetita de 9 ani si sunt din Ploiesti.
Cam asta este odiseea mea. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea spune ce analize trebuie sa fac( este nevoie de teste antialergice???) si daca o sa continui pe viata acest tratament. Pielea fetei deja mi se usuca si se vad urmele rosii ale eruptiei. Exista si alt tratament care sa ma scape de cortizon? Mentionez inca o data ca iau pilule Desorelle.
Va multumesc anticipat pentru raspuns si promit sa tin legatura.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.