DEFICIT IG G SI TUSE CRONICA

24-06-2012
diamantulalbastru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
diamantulalbastru@yahoo.com
Buna ziua, am un baietel de 4 ani care raceste foarte des mai ales cand merge la gradinita...de o luna si ceva tuseste foarte des(tuse sacaietoare).inainte de asta a luat tratament cu Augmentin ES si eurespal pt. amigdalita si tuse productiva. Se mai linistise putin si imediat si din senin a aparut tusea asta sacaietoare care persista de o luna si numai ziua, noaptea, nu si nu are respiraie suieratoare, doar tuse. i-am facut analizele si radiografie pulmonara care e ok, iar la analize i-a iesit Ig E 44, 7; eozinofile secr. nazala prezente; Ig G 569, 95 iar in rest sunt cam ok, in iulie fiind programat pt. iontoforeza. Tratamentul prescris a fost singulair 4mg zi 3 luni; astha 5ml2orizi o luna; Klacid 4 ml12ore si aerosoli ACC+SF. Intrebarea mea este- daca imunologic prezinta deficit de Ig G, Singulair-ul stiu ca nu este pt imunitate, atunci de ce nu i s-a prescris ceva si pt imunitate? Luand cam lunar antibiotice sigur i-a scazut imunitatea. Astept raspunsul dvs. si va multumesc.
1 comentarii
0
27-08-2019, ora 14:40
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Puteți lua niște suplimente de la farmacie, ceva cum ar fi vitamina B, C, aminoacizi esențiali, antioxidanți. Și urmați tratamentul prescris de medicul curant este bun. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.