D-lui doctor! Interpretare analize estradiol si progesteron!

17-06-2009
Lorena 27
Nu este medic/terapeut
Lorena 27
Buna ziua.

Am 27 ani, nu am nici un copil si nu am avut nici un avort pana acum. Am noduli si chisturi la sani (microchistice, doar unul are diametrul de 3mm), iar la ovare nu am nici o problema. Iau anticonceptionale Mercilon, de vreo 2 ani, cu pauza in fiecare an 1-2 luni. Inainte sa iau Mercilon an luat vreo 3 ani Logest, tot cu pauzele anuale, ptr ca mi s-a descoperit un chist cu diametru de 2 cm (20mm), care mi s-a diminuat la 0.6 com in mai putin de 2 ani.
Saptamana trecuta mi-am facut niste analize de dozaj hormonal. Mi s-a luat sange ptr aceasta analiza in a 12-a zi de ciclu. Relutatele sunt:
- estradiol 21, iar normal e intre 30 - 120;
- progesteron 0.2, iar normal e 1.4.

Va rog mult sa-mi explicati ce inseamna aceste valori foarte scazute! Tb sa fac un anumit tratament? trebuie refacute analizele, in alta perioada a ciclului mentrual? Va rog mult de tot sa-mi raspundeti la aceste intrebari?

Ma gandesc ca poate intr-un an sau 2 sa raman si eu insarcinata.
Va multumesc!
3 comentarii
0
23-06-2009, ora 09:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Rezultatele sunt normale in situatia in care luati anticonceptionale.
0
08-12-2011, ora 00:47
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
VA ROG DIN SUFLET SA/MI RASPUNDA UN MEDIC CAT MAI REPEDE...AM INCEPUT SA/MI FAC ANALIZELE HORMONALE SI LA CELE DIN ZIUA A14A la analiza estradiolului mi/a iesit valoarea 99.48 si a fost trecuta in dreptul """FEMEI INSARCINATE IN TRIMESTRUL I"""""De ce?atata timp cat nu sunt gravida!eu incerdc de doi ani sa raman si din cate stiu, nu sunt!vaaa rog sa ma lamuriti...multumesc
0
29-01-2013, ora 08:12
narcisa85
Nu este medic/terapeut
narcisa85
Buna ziua ! Am 27 de ani si nu am niciun copil. Recent, m-am hotarat sa raman insarcinata, dar vreau sa fiu sigura ca totul este in regula. Am consultat un medic endocrinolog care mi-a recomandat sa merg la un laborator pentru a verifica daca estradiolul, FSH, LH, testosteronul, progesteronul si prolactina sunt in parametrii normali. Mentionez ca am facut aceste analize in luna decembrie (in luna noiembrie am avut menstruatie pe 2, iar in decembrie pe 16) primele 3 in ziua 14, iar ultimele 3 in ziua 21. Rezultatele obtinute au fost : ZIUA 14 : estradiol : 32.0 pg/mL, FSH : 5.33 mlU/mL, LH : 5.30 mlU/mL, ZIUA 21 : testosteron 20.0, progesteron : 0.377 ng/ml, prolactina : 5.95 ng/ml. Va rog sa imi spuneti daca, hormonal, totul este in regula pentru a duce la bun sfarsit o sarcina. Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul