De ceva timp mi s-au umflat cumplit pleoapele

23-11-2010
Adriaa
Nu este medic/terapeut
Adriaa
La jumatatea lunii decembrie 2009 au inceput sa mi se umfle cumplit pleoapele, in fiecare zi! nimic in rest, nu roseata, nu mancarime.numai umflaturile pleoapelor!!!!!!!!.Am inceput cu analizele :sange ok, endoc rinologie ok(aum 11 ani am avut hipertiroidie, am fost operata, a ramas tesut lucrativ suficient ), ginecologie ok, coproparazitologie repetata ok, examen bacteriologic al ochiului relativ ok-streptococ alb pt care am facut tratament cu Tobrex iar apoi am mers la oftalmologie deparece toate erau bune in schimb pleoapele extra-umflate!
In luna febr a acestui an am fost diagnosticata cu sindromul ochi uscat si am facut tratament cu, Xanternet, Optive, Bluegel A, Systane.tot cam 3 saptamani, maximum o luna, timp in care mi-am dat seama ca e si o alergie la mijoc!!!! Bun, la recomandarea medicului am scos lacrimile artificiale, testul pt ochi uscat a iesit super, deci urma sa rezov alergia cu Opatanol, a fost ok 3 saptamani, apoi Alergodill, +cate o tableta de Aerius deoarece intre timp am facut teste si vad ca ma ataca si polenul pe langa chimicale, metale si parfumuri la care stiu ca sant alergica de 15-20 ani.Am facut si lavajul cailor lacrimale, 2 zile n-au curs ochii dar s-au umflat!!Am schimbat si Aerius cu Claritine deoarece eram fara pic de energie, am renuntat la opatanol/allergodill si spray nasal deoarece mi se umfla pleoapele iar acum am luat un gel cu aloe pt ochi, a fost intr-un fel ok, 2 zile n-a curs ochiul dar s-au umflat pleoapele.Mai e ceva, se aduna ceva mucus lipicios si lung ca un fir de ata iar daca il scot din ochi pleoapa se increteste pur si simplu !! Spal fata numai cu sampon no tears, incerc sa hidratez fata si pleoapele uscate numai cu Avene pt atopici si nu folosesc farduri.
Asta a fost pana in luna octombrie, tratament cu Claritine n-am mai facut, mi-am pus doar picaturi cu aloe dar pleoapele sant cand umflate, cand normale.Trecand in urma cu o saptamana pe la cabinetul oftalmologului, mi-a oferit spre testare picaturi oftalmice Alocryl(Allergan) care sant si pt rinite alergice...ei bine, folosind in prima seara, am constat ca respir normal pe nas, nu tusesc noaptea si m-am trezit si fara pleoape umflate.zile la rand m-am bucurat pana am constatat ca am dureri de cap din cauza picaturilor si am pus putin ser fiziologic sa le pot folosi in continuare fara dureri de cap.Nu m-am gandit la o rinita alergica cu toate ca in 43 de ani de viata n-am umblat decat cu batista dupa mine indiferent daca afara sant -20 sau + 40 de grade.
Intrebarea mea este daca credeti ca este rinita alergica??ce as mai putea face in aceasta privinta????
si va rog mult sa-mi spuneti daca vreodata ati mai avut pacient la care sa i se umfle pleoapele tot timpul anului din aceasta cauza ????
Multumesc mult de tot !
8 comentarii
0
24-11-2010, ora 06:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O persoana care este alergica din copilarie la diverse substante.. e normal sa aiba si reactii alergice locale ( Rinita alergica). Gresala Dvs. este ca incercati sa tratati fiecare parte a corpului separat.. fara sa va ganditi ca toate problemele sunt legate intre ele.
trebuie sa faceti O endoscopie gastrica + colonoscopie
sa faceti Urocultura si investigatii pentru Rinichi
Sa adoptati un regim alimentar strict fara Euri, coloranti artificiali, condimente, conservanti
sa faceti cure de dezintoxicare de durata
sa scoateti florile de apartament
sa limitati folosirea detergentilor..s.a
Numai in acest caz o sa puteti controla simptomele si afla cauza starii alergice a organizmului
0
24-11-2010, ora 19:17
onutza sweet
Nu este medic/terapeut
onutza sweet
buna.ma numesc oana, am 16 ani.sunt din br.am si eu o mika problema.acum o luna am fost la orl si mi-a spus ca am amigdalele inflamate si ca sunt umpik alergica la praf si polen.am facut analize sanguine, dansul a spus ca sunt ok si ca sunt anumite valori care sunt ceva mai mari din cauza infectiei de la amigdale.acum urmez un tratament cu rhinocort, rinoalersin, septilin, voseptol si flonidan.voseptolul l-am ilnocuit cu trahispan. atunci am fost la orl mai mult din cauza unor"crize" respiratorii(simteam ca nu pot sa respir, tuseam, dureri de cap si stranut, respiram destul de rapid cu febra usoara).aceste crize apar mai mult noaptea cu o durata de aproximativ o ora.acum simptomele au reaparut si mi-e teama sa nu fie din cauza tratamentului.
0
24-11-2010, ora 20:19
mihaipconstantin
Nu este medic/terapeut
mihaipconstantin
Va salut, domnule doctor. Am si eu o problema, in momentul cand mananc(nu se intampla de fiecare data) mi se umfla ganglionul din parta dreapta cam de marimea unui ou de porumbel, apoi dupa aproximativ 20-30 de minute umflatura dispare. Va rog sa-mi spuneti si mie parerea dumneavoastra. Mentionez si faptul ca sunt fumator.


Cu stima,

Mihai P.
0
24-11-2010, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
onutza sweet
Tebuei sa scoti toate florile din dormitor ( ai putea fia lergica la ele) si sa ai grija la alimnetatie ( exista si alergeni alimentari). IN rest TRe sa mai mergi ;la ORL.. daca amigdalele sunt mari si medicul ORL..zice catrebuie scoase.. mergi si te operezi

mihaipconstantin
Este vorba NU de ganglion.. ci de Glanda salivara submandibuara.
are un calcul pe canal.. si face ca un dop cand este multa saliva.. dupa care treptat se goleste.
se rezolva usor la Maxilo_facial !!!!
0
06-12-2010, ora 16:21
Adriaa
Nu este medic/terapeut
Adriaa
Va multumesc mult, m-au ajutat randurile dvs., imi pierdusem directia dupa atatea cautari dar m-am repus in miscare exact cum mi-ati recomandat si am ajuns de la analize sange, urina, ecograf, gastroenterologie sa fiu indrumata spre reumatologie ssi in final sa am un diagnostic clar.de fapt mai multe, e vorba de Sjogren., Hashimoto, Glaucom.Angioedem recurent !!Rinita alergica o rezolv cu Alocryl, in rest ramane sa vad ce pot face pt celelalte.
Numai bine,
Sarbatori Fericite!!!!!!!!!
0
23-03-2011, ora 20:17
livia41
Nu este medic/terapeut
livia41
buna seara, finuta mea care are 1 an si sapte luni a fost depistata azi de catre medicul oftalmolog cu o tumoare de 17 mm in spatele globului ocular al ochiului stang. Ce se poate face ? E o operatie riscanta ? mai trebuiesc si alte investigatii ?operatia are reusita ? parintii sunt in cumpana, sa faca operatia?
multumesc anticipat ptr raspuns, o seara buna.
0
24-03-2011, ora 06:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inteleg ca sunteti socati de veste.. dar intrebarile Dvs. nu prea au logica. Normal ca e grav diagnosticul.
Copilul trebuie urgent internat in clinica de oftalmologie. acolo dupa multe alte investigatii o sa va dea un prognostic
0
27-03-2011, ora 10:59
livia41
Nu este medic/terapeut
livia41
multumesc ptr raspuns, intre timp au mers in ungaria si se pare ca 98% nu e tumoare, dar trebuie sa astepte 2 sapt sa vada evolutia, si apoi sd va interveni intr-un fel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: