Cum slabesc 25 de kg?

27-09-2013
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Am un surplus de 25 de kg, obezitate grad II si vreau sa va intreb in afara de dieta ce alte posibilitati mai am pentru a slabi aceste 25 de kg.? Nu doresc sa dezbat problema dietei, multumesc pentru intelegere. La postarile despre dieta nu voi raspunde pentru ca nu am timp de pierdut cu explicatii despre cazul meu.
M-ar tenta o metoda nechirurgicala ca balonul endogastric (dar ma tem ca nu il voi putea suporta), as incerca si hipnoza pentru slabit. Medicul mi-a spus ca sport deocamdata sa nu fac pentru ca voi avea probleme cu articulatiile, sa slabesc putin inainte.
Deci, am nevoie de o metoda functionala pe termen lung.
Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, poate a mai trecut cineva prin asta.
Multumesc.
8 comentarii
0
27-09-2013, ora 11:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
depinde care sport, inotul sau bicicleta nu sunt daunatoare articulatiilor.
0
27-09-2013, ora 12:19
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Da, eu de inotat vroiam dar daca medicul a spus ca nu...
Oricum doar cu inot nu slabesc.
0
27-09-2013, ora 13:30
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Incercati acupunctura, cunosc persoane la care a functionat, la mine va spun sincer ca nu si tot la dieta am ajuns de fapt se numeste reechilibrare metabolica, o dieta personalizata in urma analizelor mele de sange si am slabit 17kg in 3 luni, ma simt foarte bine, am energie, am inceput sa fac sport pentru tonifiere.Vreau sa va spun ca aceasta dieta a rezolvat multe din problemele mele de sanatate, insomnia, anxietatea, gastrita, analizele de laborator sunt bune pentru ca erau toate proaste in urma unui tratament lung si greu.La 2 saptamani de dieta am renuntat la somnifere.
0
28-09-2013, ora 08:46
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Am incercat demult acupunctura si nu a mers. Pentru dieta e nevoie de ceva ceea ce eu nu am si nici nu pot capata.
Multumesc, poate mai sunt si alte idei?
0
28-09-2013, ora 13:42
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna mirodenia. In primul rand tin sa te dezamagesc, nu vei slabi niciodata mancand orice la orice ora.

Problema tuturor in ziua de azi e perceptia gresita cu privire la alimentatia corecta, considerand-o dieta. Pentru a slabi nu trebuie sa mananci doar legume fierte, ci pur si simplu sa renunti pentru totdeauna la dulciuri de orice fel, bauturi alcoolice ori carbogazoase, prajeli, precum si la mancatul dezordonat.
Mananca la ore fixe trei mese pe zi, paine doar dimineata o felie neagra ori graham, iar intre mese un fruct. De asemenea fructele nu se mananca seara niciodata. Ultima masa sa fie cu cel putin 3 ore inainte de a te culca.
Asta nu este dieta ci pur si simplu alimentatie sanatoasa respectand cele 3 mese principale pe zi. Doar de atat ai nevoie pentru a slabi. De asemenea NU te infometa, vei ajunge sa mananci enorm cand "scapi" la mancare.
Daca sport nu poti face din varii motive ( nu iti place, nu ai timp, nu poti), alege miscarea sub forma de plimbari atunci cand ai posibilitatea si mentine-te cat mai activa acasa.

Iti garantez ca vei slabi daca urmezi aceste reguli simple fara sa te infometezi, fara sa te gandesti ca urmezi o dieta. Asteapta-te la rezultate dupa cel putin o luna.
0
28-09-2013, ora 23:15
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Eu nu mancam dezordonat, prajeli, paine, bauturi carbogazoase nu tin minte de cand nu le-am gustat si totusi nu slabeam, pana nu am facut analize, si mi s-a dat o dieta personalizata nu am slabit un gram.Iar cu excluderea pentru totdeauna nu sunt de acord, un pahar de vin la cateva zile nu face rau, o prajitura la o saptamana nu face rau, trebuie sa mananci de toate dar trebuie sa stii cum s-o faci.Important este echilibrul in toate, dar cateodata nu il gasim si atunci intervin problemele.
0
01-10-2013, ora 11:22
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cu siguranta greseati undeva.. Poate la asocierea carbohdiratilor cu proteinele, ori altundeva. Ori poate reactionati la hormonii din carne ori pesticidele din legume, fructe in mod negativ.
Dieta este singura metoda de a slabi insa trebuiesc consumate si alimente ok dpdv calitativ, insa sunt foarte greu de gasit in zilele noastre, asta daca nu aveti vreo ruda pe la tara.
0
08-02-2014, ora 18:45
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Buna ziua si multumesc pentru ajutor. Puteti va rog sa imi dati numele si datele de contact ale nutritionistilor dvs.?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.