Cum se trateaza BRD-ul?

13-07-2015
DrewD
Nu este medic/terapeut
DrewD
BUna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine, am fost diagnosticat acum 2 ani cu BRD minor la un control periodic de medicina muncii. Saptamana trecuta mi-am facut analizele cardio pentru a ma opera de deviatie de sept si am fost diagnosticat cu BRD major la controlul cardio. Ecografia inimii a iesit foarte bine.
Daca imi puteti spune si mie cum se poate remedia aceasta insuficienta?
multumesc!
1 comentarii
0
16-07-2015, ora 19:27
lachriss
lachriss
Buna ziua. Ce varsta aveti? Blocul major de ramura dreapta reprezinta un defect la nivelul sistemului de conducere a impulsurilor electrice ale inimii. Daca nu s-a evidentiat o afectiune cardiaca, atunci cauza cea mai probabila este ateroscleroza. Ceea ce aveti de facut este sa renuntati la fumat daca sunteti fumator, sa scadeti in greutate daca sunteti supraponderal, sa evitati consumul excesiv de alcool si sa aveti grija la alimentatie (evitati grasimile de origine animala si zaharurile concentrate, reduceti consumul de carne rosie si sare, consumati zilnic alimente care au efect de protectie cardiovasculara: fructe oleaginoase - nuci, alune de padure, migdale in stare cruda - ulei de masline extravirgin, peste gras marin, produse din cereale integrale, fructe si legume din abundenta). Mergeti la control cardiologic in mod regulat, iar daca grasimile in sange (colesterol, trigliceride) sunt crescute, trebuie sa le readuceti la normal, pe langa dieta, si prin tratament. Faceti zilnic miscare (in limita tolerantei dv la efort). Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici