Cum se poate evita ca -ASLO- sa mai creasca?

18-05-2006
ninabob67@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ninabob67@yahoo.com
De un an ii tot fac copilului meu analizele deoarece aslo are 600000 de unitati peste limita normala, doctorul de familie ne-a recomandat sa facem Moldamin 3 luni, dar tot degeaba.
Am repetat analizele si au iesit la fel. atunci am facut Retarpen recomandat de un medic de la spitalul de pediatrie dar si asa dupa 6 luni de injectii nu avem un rezultat bun.

Ce sa mai facem?
6 comentarii
0
18-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Poate ca o solutie ar fi amigdalectomia.pentru buna regula mergeti la un ORL-ist
0
29-01-2007, ora 00:00
stelalumi
Nu este medic/terapeut
stelalumi
M-am confruntat si eu cu problema asta, copiii mei avand ASLO 550 : au urmat un tratament cu Cexyl, 10 zile / luna timp de 4 luni, dupa care am constatat ca ASLO scazuse la 180, va sfatuiesc sa mergeti mai intai la medicul dvs. si apoi sa incercati, mult succes.
1
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Valoarea ASLO crescuta, fara alte semne de inflamatie sau infectie (VSH, PCR, Fibrinogen crescute, formula leucocitara modificata) indica numai o infectie streptococica in urma cu mai multe luni. Persistenta doar a unui ASLO crescut, in conditiile in care exudatul faringian este negativ la recoltari repetate, sumarul de urina normal, fara semne de reumatism (dureri articulare, ticuri, fenomene cardiace) poate insemna faptul ca organismul copilului a reactionat mai puternic la infectia cu Streptococ in gat si poate dura mai mult pana cand valorile ASLO se normalizeaza. Pentru copiii din colectivitati, valori ale ASLO de 400 ui fara alte modificari nu impun tratament de lunga durata cu penicilina. Supravegheati nivelul ASLO dar si celelalte valori de laborator, in special exudatul faringian.
0
25-07-2010, ora 12:07
mirelageorgeta
Nu este medic/terapeut
mirelageorgeta
Valoarea ASLO crescuta -baietelul meu in varsta de 6 ani, avea ASLO 900, la sfarsitul lunii februarie am urmat un tratament cu moldamin, apoi cu RETARPEN, acum ASLO a ajunsla valoarea de 374, dupa o perioada de 6 luni facandu- i injectie saptamana de saptamana, acum doctorul mi-a recomanda inca o serie de RETARPEN de 6 saptamani. Mentionez ca dupa fiecare 6 saptamani ii fac analizele baietelului.
Scade foarte putin ASLO si as vrea sa stiu daca este indicat ca aceste injectii sa depaseasca o perioada mai mare de 6 luni, ii cauzeaza????
Analizele la data de 22. 07. 2010 au iesit astfel -fibrogen=263.28, aslo=374, NE%=44, 3, EO%=5.7, MO%8, 3, LY% 41, 3, MCHC=31, 2, restul din analiza de Hemoleucograma au iesit in valorile normale
va multumesc
0
01-08-2010, ora 18:36
mirelageorgeta
Nu este medic/terapeut
mirelageorgeta
buna ziua
mie nu-mi raspude nimeni?
0
07-08-2010, ora 05:57
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Hemoleucograma nu indica modificari care sa indice o infectie bacteriana, iar bibrinogenul, marker al inflamatiei este in limite normale. Dupa cum am precizat anterior. la copil, o valoare de pana in 400 UI nu este ingrijoratoare - daca exudatul este negativ, nu are utilitate tratamentul indelungat cu Penicilina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •