Cum se interpreteaza analizele ? | Forumul Medical ROmedic

Cum se interpreteaza analizele ?

10-01-2009
Andrei_IS
Nu este medic/terapeut
Andrei_IS
Buna ziua.Dca se poate rog sa primesc si eu un raspuns la urmatoare problema: Mama mea a facut niste analize medicale in Italia si in urma acestor analize a rezultat ca este suspecta de Leucemie. De asemenea analizele au fost repetate inca de 2 ori in Italia si rezultatul a fost acelasi (Suspecta de Leucemie). Cand a revenit in Romania a repetat analizele (09.01.2009) iar doctorii de aici au spus ca e putin probabil sa fie diagnosticata cu Lucemie. Nu stiu ce sa mai cred, nu ma pricep la analize dar pe fisa de analize reprezinta anumite valori ale sangelui si nu stiu exact cum se interpreteaza. Rog sa se afiseze un exemplu la cum ar trebui sa arate o fisa medicala in care persoana respectiva nu sufera de leucemie, cum arata o fisa de analiza pt personele care sunt suspecte de leucemie si cum arata o fisa de analiza pt o persona care are leucemie. Va rog multa ajutati-ma sa pot intelege ce se intampla cu mama mea! Multumesc.
3 comentarii
0
10-01-2009, ora 08:22
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
E o problema prea complexa pentru a ti-o lamuri pe un forum.
Leucemie inseamna in principiu o crestere a globulelor albe(leucocite) in singe.De la valori normale de pina la 10.000 put ajunge la 6-70.0000 chiar sute de mii.In schimb celelalte celule ale sg. globule rosii(hematii) si trombocite(plachete sg) sint mult scazute.Pe buletinele de analize toate acestea apar prescurtat scrise:Le sau WBC pt leucocite, Hm, Hb, Ht pt heogloina, Tr pt trombocite.In lb.romana.
Depinde si de virsta mamei tale.De asemenea leucemiile, mai ales cele ale virstnicilo, pot prezenta asa numite perioade de remisie in care analizele tind sa se normalizeze..
Ceea ce am scris eu aici e doar o vaga idee.Analizele ar trebui interpretate de un hematolog.Toate, si cele din Italia.El va recomana si explorari dg. suplimentare care sa elucidee dg.
0
10-01-2009, ora 09:51
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Andrei, intra la sectiunea de sus unde scrie Prima Pagina.langa e Boli si Afectiuni, apoi la boli de sange si la subcapitolele Leucemie. Leucemia e de mai multe tipuri si sunt sanse de vindecare foarte mari functie de tipul de afectiune pe care o are. Dupa cate vad esti din judetul Iasi.eu zic sa mearga la Spiridon sau la Parhon si sa faca punctie osoasa, ceea ce va determina 100% daca are aceasta afectiune. Deci leucemiile apar daca globulele albe sunt de ordinul 50.000 - 400.000 sau foarte scazute sub 3500. Cel mai bine sa mearga la Hematologie si sa faca din nou analize de sange si punctie osoasa. Multa sanatate!
0
17-01-2009, ora 05:21
Andrei_IS
Nu este medic/terapeut
Andrei_IS
Multumesc mult pentru raspunsuri !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.