Cum scapi de gandul la boala?

26-12-2009
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Sunt intr-un cerc vicios.Am un diagnostic, colon iritabil, dispepsie functionala, ', dar nu m-am simtit mai bine cu nici un tratament luat pana acum.Unii doctori mi-au spus sa merg la psihiatru sau ca e psihosomatic, sau distonie neuro vegetativa..Eu am realizat ca, gandul permanent la aceste afectiuni, ma fac sa ma simt si mai rau, stomacul ma doare si mai tare atunci cand ma gandesc si ma framant..Vreau sa nu ma mai gandesc la boala dar parca nu ma pot abtine.Este o obsesie? A devenit boala psihica? Imi trebuie tratament ? Nu stiu cum sa ies din acest cerc...
9 comentarii
0
26-12-2009, ora 20:27
dana48
Nu este medic/terapeut
dana48
In primul rand CRACIUN FERICIT! Si eu am o spondiloza cervicala care imi da dureri de ceafa si ameteli. Toata ziua stau cu frica sa nu am altceva si ma gandesc ca ma simt asa rau ca ma gandesc la asta tot timpul. Cred ca ar trebuii sa ne preocupe altceva, dar zilele astea stam si acasa si.ne gandim la boala.
0
27-12-2009, ora 00:20
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
CRACIUN FERICIT! Ai dreptate..Numai ca statul meu cu frica, se traduce prin dureri de stomac si discomfort si...ma intreb daca exista vreun tratament homeopat care sa te ajute sa "nu-ti mai bati cuie-n cap",
Numai bine.
0
27-12-2009, ora 08:59
dana48
Nu este medic/terapeut
dana48
In farmacii exista niste pastilute homeopate SEDATIV PC. Incercati cu ele.
0
27-12-2009, ora 19:37
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Am incercat..dar cum nici un medicament nu-ti schimba gandurile.Dificil...
0
03-01-2010, ora 19:01
druguscristina
Nu este medic/terapeut
druguscristina
LA MULTI ANI ! din pacate si eu fac parte din aceeasi categ orie, 100% este teama, frica, lipsa de putere, parca nu mai poti lupta, nu mai ai aer, simti ca traiesti intr-o cutie, iar panica si-a pus amprenta pe noi...si totul a plecat de la o boala banala, cu care nu am fost prea obisnuiti, sistemul imunitar este foarte important, consumarea legumelor si a fructelor, fara acidulat, acru si condimentat, nu putem sa ne schimbam asa de usor, dar putem sa ne rugam, , , cit despre medicamente...eu am facut doai ani tratament de la psihiatru...iar acum am inceput cu medicamente naturiste (brusturi) asa le numeste un prieten de-al meu care este medic...trebuie sa crezi si in aceste ierburi cine stie...DAR VA ZIC SA FITI MAI INCREZATORI...SI NU UITATI D-ZEU NU POATE DA NUMAI ACELUI CARE POATE SA DUCA, dac esti va...mai slab de inger ai pus-o...subconstientul nu te lasa in pace deloc...acei stimuli care i-ti trasmit numai energie informatioanala negativa, faceti sport ajuta foarte tare, dar sincer este foarte greu, , , ce ma MAI SALVEAZA PE LUMEA ASTA ESTE IUBIREA PENTRU SOTUL MEU... SNATATE MULTA, TREBUIE SA INVINGEM NU SUNTEM NOI CEI MAI S;LABI...SUNT OAMENI CARE AU BOLI GRAVE DE TOT SI CARE SUNT CONSTIENTI CA O SA MOARA...IAR NOI NE CHINUIM DEAGEABA.SLUTARE.
0
08-01-2010, ora 21:44
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
Steluta, abia acum am vazut mesajul tau! vezi ca ti-am mai trimis o data pe privat. sanatate
0
30-01-2010, ora 16:50
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Pentru stelutademare,

Nu atat faptul ca te gandesti la boala este o problema, ci modul in care o faci - predominant negativ, cu o intensitate si frecventa ridicata. Acest mod de procesare a realitatii iti generaza trairi negative asociate cu tulburari vegetative, traduse in modificari functionale ale aparatului digestiv.
In multe situatii, persoana ajunge sa-si canalizeze cea mai mare parte a energiei nervoase pentru a-si intretine atentia focusata pe simptomele corporale. Mai mult, acestea devin un fel de ghid pentru luarea anumitor decizii: nu fac cutare lucru pentru ca mi-e teama ca-mi va agrava boala, nu ma angajez intr-o calatorie lunga pentru ca daca mi se face rau nu voi avea la indemana tot ce-mi este necesar etc.

Ideea este sa controlezi modul in care te gandesti la boala: ia in calcul si variantele pozitive de evolutie a starii tale de sanatate; inregistreaza in memoria ta si perioadele in care te simti bine, si nu doar pe acele in care apar senzatiile neplacute; informeaza-te cat mai mult asupra diagnosticului, apoi vezi in ce mod se particularizeaza la nivelul organismului tau etc.
Cu alte cuvinte, in loc sa consumi energie pentru a te gandi sau a rezista sa nu te gandesti, ia o atitudine activa fata de disfunctia mentionata de tine si actioneaza constient pe directia imbunatatirii starii de sanatate la nivel fizic si psihic.

Si pentru ca iritabilitatea colonului este o tulburare psihosomatica, ia in calcul si indicatia tratamentului psihologic. Corpul si mintea sunt doar in mod teoretic si artificial separate. In fapt, sunt parti ale intregului care formeaza fiinta umana.

Sanatate!

Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
25-02-2010, ora 13:21
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Multumiri intarziate, pentru raspunsul dvs. d-na psiholog Simina Munteanu.Nu mai sunt in tara de cateva luni.Ma intreb daca va pot lasa un mesaj privat undeva..
Un gand bun
Multumesc
0
22-03-2011, ora 09:19
blagadorel
Nu este medic/terapeut
blagadorel
Buna tuturor.
Si eu am trecut prin stari si mai grele de cand am facut Vacinul AH1N1 anul trecut in ianuarie.Dupa ce am facut vaccinul la vreo 10 minute dupa ce am plecat de la spital mi sa facut rau cu ameteli, palpitatii, stare de lesin etc.Am fost dus la urgente si mi sa spus ca am facut o reactie alergica.De atunci am avut mereu ameteli chiar 1 criza de vertej ca am ramas lat pe jos.Am fost la neurolog vreo doi, orl, oftalmologie, cardiologie si nimic am facut tratament cu Betaserc de 24 mg 2 pe zi, Bilubil 40 mg 2 pe zi, si tot ametit eram.Am hotarat sa merg la psiholog cand ajunsesem intr-o stare foarte grea numita depresie de psiholog.Ma ajutat foarte mult si acum mai merg la psiholog ma simt bine dar tot mai vin stari de rau cu ganduri de boala etc.Cel mai nasol este ca nu dorm noaptea decit 1 maxim 3 ore si nu stiu ce sa zic.Psihologul mi-a zis somnul se aranjeaza mai greu dupa starea in cate am fost.Am facut RMN cerebral e totul ok.analizele mi-au iesit bine cu exceptia calciului ionic care e sub limita un pic, dar mereu am avut probleme cu calciu si nu am facut niciodata vreo cadere de calciu.In general ma simt bine am inva tat de la psihoterapeut sa gandesc pozitiv sa nu ma mai gandesc ca sunt o persoana bolnava si cum sa-mi controlez amotiile (dar aici mai am de lucrat).

Cum credeti ca pot rezolva si problema somnului ?E greu sa nu dormi o noapte intrega si a doua zi sa mergi la lucru 8 ore.Mentionez ca nu am luat antidepresive de nici un fel.Mai iau cate un sadatiff pc rar si Benosen ptr. somn dar nu mereu, la nevoie.Ziua mai am stari de nod in gat si transpiratia palmelor cu ceva emotii din senin si usoare apasari pe tample (nu zi de zi).Ce sfat puteti sa i-mi dati sa rezolv si problama cu somnul? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  • Curcumina în tratamentul indigestiei / dispepsiei funcționale
  •