Cum scap de xantelasme?

08-02-2014
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Buna ziua,

Spuneti-mi va rog ce metode exista de indepartare a xantelasmelor si care sunt cei mai buni medici care ma pot scapa, fara risc, de ele.
Multumesc.
3 comentarii
0
08-02-2014, ora 20:14
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Prezenta xantelasmelor este, in general, expresia unor valori crescute ale grasimilor (in special ale colesterolului) din sange. Prin urmare, inafara interventiei chirurgicale ca atare- si chiar mai important decat aceasta !- este necesar un control, o scadere- prin dieta, miscare si medicamente preferabil naturale a valorilor colesterolului sanguin si, daca sunt crescute, si ale trigliceridelor din sange.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
09-02-2014, ora 11:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Cura chirurgicala a xantelasmelor se face de catre oftalmolog sau chirurgul plastician. Numai bine
0
09-02-2014, ora 13:03
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Da, stiu ca apar asa. Culmea e ca eu am colesterolul usor crescut dar sora mea care nu il are crescut ci normal are si ea xantelasma. Mama mea are colesterol mare si nu are xantelasma. Deci, e o cutuma sa spui ca mereu apar pe cresteri de colesterol. Iata ca nu apar chiar asa mereu.
Dar am retinut cu dieta.
Va rugasem sa imi indicati cel mai bun medic din Bucuresti care poate face, fara a risca, o asemenea operatie si la ce clinica.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.