Cum scap de Seroquel?

13-04-2012
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Din luna iulie 2011 iau Seroquel XR 300 pentru somn. M-am ingrasat destul de mult, somnul e ok insa vreau sa termin cu el.
Am citit pe internet ce scriu pacientii despre dependenta de Seroquel si sunt speriata.
Va rog sa-mi spuneti daca exista variante pentru a nu deveni dependenta de el.
Ce pot sa fac in cazul in care nu voi putea dormi fara Seroquel asa cum am vazut si eu odata cind nu l-am luat si asa cum spun oamenii ca nu mai pot dormi fara el.
Sunt speriata.
Multumesc.
5 comentarii
0
13-04-2012, ora 16:57
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Intreabati-va medicul.
0
19-04-2012, ora 13:40
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Exista persoane care nu au fost dependente de Seroquel, care si-au revenit cu somnul in mod natural?
Multumesc.
1
31-07-2012, ora 17:48
redemption
Nu este medic/terapeut
redemption
Poate intre timp ati reusit sa scapati de Seroquel. Va spun insa povestea mea, in ideea ca poate cineva are aceiasi problema si nu o poate depasi.

Cel mai mult am avut Seroquel 300mg, dat poate gresit de medicul meu, crezand ca sunt psihotic - sufar de anxietate sociala cu elemente obsesiv-fobice indusa de o substanta. La inceput am crezut ca ma ajuta cu anxietatea, insa in timp s-a dovedit ca si o doza de 900mg pe zi era ineficace in acest sens.

Tot ce a facut acest medicament pentru mine a fost sa ma puna pe somn pana in punctul cand nu mai puteam dormi fara.

Treptat mi-am rugat medicul sa-mi dea doze din ce in ce mai mici, am ajuns la 150mg pe zi. In timp, in decursul a 2 saptamani am scazut la 75mg/zi. Am mers din nou la medic, am primit 50mg/zi si timp de o saptamana am incept sa rup capsulele in doua, apoi cu ajutorul unei lame clasice de barbierit am bucatit cate o jumatate de capsula de 50 mg cat de tare am putut si in jurul a 4 zile am scapat complet. In prima noapte fara e mai greu, dar in timp substanta se retrage si veti putea dormi si fara.

E un medicament a naibii de afurisit, de un an de zile am tot incercat sa renunt la el si nu reuseam.

Multa sanatate si succes!
1
02-04-2014, ora 16:05
lsz
Nu este medic/terapeut
lsz
Am luat si eu, cam 2 luni, seroquel 50 mg. Am redus la 1/2 timp de 1 sapt. Apoi 1/4 inca o sapt, apoi zero. A fost foarte greu primele zile, la zero, apoi treptat am revenit, in 2 sapt la somn natural. Mai greu a fost ca a trebuit sa renunt si la Sanval, in paralel.
1
03-04-2014, ora 11:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista un sevraj pe care il da reducerea completa a seroquelului. Scrie si pe prospect. Se manifesta prin insomnie si stari de greata.

La mine a durat si 4 luni sevrajul (nu neaparat cu simptome zilnice).

Ca sa dorm luam un diazepam sau un anxiar si pentru greata metoclopramid sau emetiral.

Insomnia e un element de sevraj care abordata cum trebuie se trece usor peste ea. Totul e sa iei ceva sa dormi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul