Cum sa ti detoxifici organismul

09-10-2014
ICA VERONICA
Nu este medic/terapeut
ICA VERONICA
Este sanatos sa bei 5 pana la 10 zile numai suc de fructe, si sa nu mananci altceva decat fructe. O cunostinta mi a recomandat aceasta cura de detoxifiere.
4 comentarii
0
01-02-2016, ora 18:34
rawvegancafe.md@gmail.com
Nu este medic/terapeut
rawvegancafe.md@gmail.com
Eu îţi zic că cu siguranţă este foarte bine să ţii cure cu sucuri, cu condiţia ca acestea să fie proaspăt stoarse din fructe. Poţi adăuga şi verdeaţă. verdeaţa este bogată în fibre, iar fibrele sunt cunoscute prin aceea că ele merg ca o mătură prin intestin şi absorb tot ce este rău şi scot afară. Eu am o experienţă destul de mare în acest domeniu. Eu de 3 ani mănânc doarfructe, legume, nuci, seminţe şi verdeaţă toate în stare proaspătă, adică crude. Nu folosesc focul în prepararea hranei mele. Sunt mai aproape de natură.
0
03-03-2016, ora 16:01
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Deşi fructele sunt considerate alimente sănătoase, acestea trebuie consumate în cantităţi moderate şi în stare proaspătă, de preferat. Pentru a-şi manifesta efectele benefice asupra sănătăţii, acestea trebuie incluse în cadrul unei alimentaţii echilibrate, care să cuprindă alimente din toate grupele: cereale şi derivate, fructe şi legume, produse lactate, leguminoase şi alte surse de proteine, etc.

Această "cură" de detoxifiere poate provoca deficite nutriţionale (fiind săracă în proteine şi alte principii nutritive) şi poate iniţia şi creşterea în greutate din pricina conţinutului bogat în zaharuri (da! fructoza şi glucoza sunt zaharuri care se găsesc în mod natural în fructe). Absorbţia rapidă a acestor zaharuri poate determina creşterea glicemiei (sucurile de fructe au un indice glicemic crecut şi sunt deficitare în fibre care ar fi putut încetini absorbţia glucozei).


Prin urmare, nu este indicată urmarea acestei "cure de detoxifiere" dezechilibrate din punct de vedere nutriţional.
0
17-03-2016, ora 18:58
florin.pop
Nu este medic/terapeut
florin.pop
Sunt de acord cu Dr. Acasandrei Mihaela. Acest regim de "detoxifiere" iti debalanseaza organismul. Nu stiu dece aceste cure de slabit si detoxificat sunt asa populare in ultima vreme.

Daca vrei sa iti "curati" organismul incearca cu un shake de fructe si legume dimineata impreuna cu niste exercitii fizice(pentru tonus si acceleratia metabolismului). Poti sa combini sfecla, telina, mar si morcov. Combinatia este ciudata, precum si gustul ei, dar nu pot sa zic ca este chiar neplacut, mai ales dupa ce te obisnuiesti. Shake-ul iti da energie, iti curata organismul si este usor de pregatit. Combina il cu o dieta echilibrata(in internet poti gasi o multime de idei pe acest capitol) si o sa te bucuri de un corp mai sanatos, mai multa energie si sanatate.
0
01-04-2016, ora 12:15
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Organismul are mecanisme proprii de „detoxifiere”/ „curatare”, foarte eficiente atat timp cat i se asigura o alimentatie sanatoasa.

Caloriile nu trebuie sa fie administrate sub forma lichida (semi-lichida), indiferent de provenienta lor din fructe, legume sau orice alt aliment considerat „sanatos”, cu exceptia unor preparate culinare. Cel putin nu in mod regulat. Ingredientele unui shake/suc pot fi incluse cu succes in cadrul mai multor mese intr-o zi sau o saptamana, impreuna sau separat, astfel incat sa ofere diversitate dietei zilnice.

Consistenta alimentelor (alimente care promoveaza masticatia), cantitatea, orarul meselor, toate acestea sunt la fel de importante ca provenienta nutrientilor, actul de alimentare fiind mult mai complex.

Consumati o gama cat mai variata de alimente, preparati-le corespunzator, consumati-le cu moderatie, desfasurati regulat activitati fizice de intensitate moderata pentru un stil de viata sanatos si pastrati-va placerea de a manca!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produse naturale pentru curățarea colonului (detoxifiere naturală)
  • Cum elimină corpul substanțele toxice?
  • Detoxifierea ficatului - o abordare științifică
  • Noi descoperiri legate de detoxifiere și prelungirea vieții
  • Detoxifierea corpului - metode, sfaturi și recomandări
  • Detoxifierea organismului - ce trebuie să știi
  •