Cum sa scap de atacuri de panica?

05-01-2010
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Am trecut prin o gramada de stari de cand iau Alprazolam si Cipralex. De vreo 3 zile am niste atacuri de panica groaznice, mai ales noaptea, cand nu pot adormi decat dupa 3, 4, 5 ore. Faptul ca am trecut de la depresie la atacuri de panica reprezinta un progres? Inseamna ca ma vindec? Va rog repede un sfat cum sa trec peste atacurile de panica pentru ca cum stau mai mult de 20 de minute singur in camera, cum fac atac de panica
6 comentarii
0
05-01-2010, ora 18:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consulta un medic homeopat. Exista un remediu excelent pt. starile de panica pe care le descri.
0
05-01-2010, ora 20:04
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
am vorbit cu medicul i-am zis ca am atacuri de panica si mi-a redus cipralex-ul de la 20 mg la 5 g si mi-a marit alprazolamul de la 1 jumate la 3
0
05-01-2010, ora 20:05
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Scarface ce-mi poate face homeopatul?
0
05-01-2010, ora 20:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce ti-a facut si medicul la care ai fost acum, iti da un remediu.
Spre deosebire insa de ce ti-a dat medicul alopat, remediul homeopat nu are efecte nocive si te si poate vindeca, ceea ce cu medicamente chimice e cam exclus dupa cum o sa vezi.
In plus doua medicamente chimice luate simultan este o loterice chimica in organsim a carei rezultate nu le poate prevedea nimeni, nici cel mai tare bio-chimist.
0
15-01-2010, ora 04:55
Yojimbo
Nu este medic/terapeut
Yojimbo
Salut alexandruj.eu numai ce am scapat de aceasta problema cu atacurile de panica.am facut ptimul atac de panica in mai anul trecut, dupa moartea tatalui, cand am ajuns si la urgenta crezand ca mor.inima imi batea foarte tare!Am fost internat la spitalul militar din Constanta, si am luat tratamet cu alprazolam si serlift.sfatul meu pt tine este sa incerci sa te vindeci singur.cheia este la tine, nu la altcineva.gandeste pozitiv si fi putin mai nesimtit.in caz ca faci atac de panica, relaxeaza te total, respira si gandeste te ca este un atac de panica care o sa treaca si doar atat!iti recomand foarte mult sport, cand eram anxios ieseam in fiecare seara si alergam, 1/2 h cu pauze, faceam exercitii.seara cand ajungeam acasa ma simteam alt om, aveam pofta de mancare(care imi disparuse din caza tratamentului) iar noaptea dormea bustean.pot spune ca educatia fizica mi a intarit mult psihicul!Iti doresc multa sanatate si incearca sa bagi la cap cateva sfaturi.eu m am refacut dupa 6 luni iar acum sunt foarte bine.si asa vreau sa te vad si pe tine.Succes
0
11-05-2010, ora 01:35
sweetgirl1990
Nu este medic/terapeut
sweetgirl1990
este clar nu mai lua pastile...nu sunt bune!!! oameni buni tre sa intelegeti ca pastilele nu va ajuta!!! eu sufar de atacuri de panica, am fost la psihiatri(astia iti gasesc mereu boli, fie ca ai fie ca nu) mi-au dat pastile dar numai cand le citeam prospectu ma ingrozeam si nu le mai luam!!! atacurile de panica, depresia, anxietatea, stresul este ceva usor...sunt lucruri peste care se pot trece cu cateva exercitii de respiratii. pe mn ma mai ajuta si uitatul la desene, shopingul, cititul... e greu...dar nu disperati...si inca un sfat rugati-va la dumnezeu cand va simtiti rau...faceti orice altceva, nu va mai ganditi la asa zisa voastra boala...nu e nimic grav !!!daca va speriati faceti-va un contral la general si o sa va convingeti ca nu aveti nici o boala(va dau acest sfat pentru ca atacurile dau o frica ffff mare de moarte) si ca sunteti sanatoasi!!! capu sus...viata e frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •