Cum sa procedez daca-mi banuiesc sotul de o aventura ?

17-04-2009
LC
Nu este medic/terapeut
LC
Buna, as putea sa primesc niste sfaturi referitor la problema mea? Sunt casatorita si locuim in strainatate, recent sotul a mers in tara pentru o saptamina si jumatate. La intoarcere mi s-a parut cam rece fata de mine, nu asa cum e el de obicei cind nu ne vedem citevai zile( mai ales in pat). Ceva in subconstientul meu imi spune ca ar fi avut o aventura, il cunosc foarte bine, suntem impreuna de 14 ani si simt ca ceva nu e in regula. Dar nu stiu cum sa procedez, cum sa ma comport cu el? Sa-i spun de suspiciile mele sau nu? Cum as putea sa-mi dau seama daca m-a inselat sau nu? Va multumesc mult anticipat.LC
7 comentarii
0
17-04-2009, ora 17:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Comunicarea este de multe ori cea mai buna modalitate de a rezolva lucrurile!Suspiciuni vei avea mereu!Mai bine discuta cu sotul despre ceea ce te macina!S-ar putea ca reactia lui sa fie un raspuns concret ;)
Paste Fericit iti doresc si liniste sufleteasca!
0
28-04-2009, ora 02:13
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Care e scopul tau? aflarea adevarului sau rezolvarea problemei. Daca vrei sa afli adevarul iti dau o veste proasta, nu-l vei afla niciodata, chiar daca sotul tau din proprie initiativa ti-ar spune probabil ar face-o daca vrea sa rupa relatia si asta te-ar indurera dar daca nu vrea el sa spuna inseaman ca poarta regret pentru orice ar fi facut. Mai vreau sa te intreb ceva, cine a inventat casatoria? Raspuns: Dumnezeu. Daca nu admiti asta vei decide tu cu casatoria voastra ce te taie capul. Sa sti ca nu-s nici pocait nici preot, dar ca barbat pot sa-ti spun ca in mintea oricarui barbat este ispita aventurii cu o alta femeie. Problema barbatilor e ca se aprind repede, ca un bec, si se sting tot asa, ca un bec. Pt barbat e foarte usor sa "calce pe bec"... eu n-am nici un interes sa te mint dar deocamdata m-a ferit Bunul Dumnezeu dar sunt constient de tot dezastrul care ar urma in urma unui astfel de lucru. Daca tu ai banuieli despre el, as zice eu 90% ca a facut-o. Intrebarea mea e daca intradevar s-a intamplat, ce vei face? Sau ce ar trebui sa faci? Hristos a iertat-o si pe cea care a avut 7 barbati, iar curva se considera atunci mai vinovata decat un barbat care preacurveste. Daca el a facut asta trebuie sa-l recastigi! Cum vei face asta, prin aflarea adevarului? nu cred, ci prin dragoste. Daca el a primit mai multa dragoste de la altcineva sau mai dulce inseamna ca tu trebuie sa-ti bati concurenta. Trebuie sa o faci in stilul tau, cu demnitate de sotie, nu vreau sa zic sa devi dintrodata tarfa, asta ar face sa te dispretuiasca. Dar putem discuta despre asta. Eu cred in dragostea lui DUmnezeu si fiindca am jurat la altar sa-mi iubesc nevasta si in zile bune si in zile rele... ei iata ca vin si zile rele... nu vreau sa par pros dar eu cred ca sunt mari pagube ce pot urma, si daca e o banuiala neadevarata, gelozia poate face mari pagube... si de aceea eu sunt pentru refacerea atmosferei si a relatiei oricat de grea ar fi situatia si oricat ar costa... mai mari sunt pierderile in situatii din astea decat costurile reparatiei :)
0
01-05-2009, ora 18:48
LC
Nu este medic/terapeut
LC
Buna Petruel! Iti multumesc mult pentru mesajul tau, in mare sunt de acord cu tine. Cind m-am vazut in fata acestei probleme, mi-am dat seama si eu ca trebuie sa fiu foarte atenta cum reactionez, de aceea am si adresat intrebarea pe forum( poate nu destul de clar). Nu stiu cum e mai bine...daca ii fac cunoscuta sotului banuiala mea ar insemna ca accept "calcatul lui pe bec"( desi nu am dovezi fizice, ma bazez aici doar pe intuitie si pe faptul ca-l cunosc foarte bine ) si in acest fel el probabil o va mai face cu mai multa indrazneala, iar valoarea mea in fata lui va cadea. Daca insa ma prefac ca nu mi-am dat seama de nimic, iarasi mi-e teama ca va fi tentat sa o mai faca..Nu stiu, sunt confuza...Pe de alta parte nu cred ca as vrea sa aflu ca m-a inselat...cred ca totusi prefer sa nu stiu sigur...Dar nici n-as vrea sa i se urce la cap...parca totusi as vrea ca sa stie ca eu mi-am dat seama..Poate imi dai un sfat cum sa-l abordez? Multumesc mult.LC.
0
02-05-2009, ora 12:41
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Hm, e un lucru greu. Se spune ca inima barbatului e ca o pestera, si daca el nu scoate din ea ce e acolo nu ai nici o sansa. Am putea aborba subiecte de psihologie si comunicare subliminala si sa studiem in felul asta foarte multe. Insa as vrea sa merg pe un drum mai simplu.

In primul rand as vrea sa definesc preacurvia la barbati. Cum se manifesta? Daca se uita la o femeie care ii place (Iisus a spus urmatoarele) si o pofteste pe acea femeie, deja a preacurvit cu ea in inima lui. Parerea mea e ca e foarte greu pt un barbat, mai ales in lumea de azi si in atitudinea imorala a vremilor noastre sa ramai un barbat sfant. Eu cred ca in momentul in care un barbat a daruit din inima lui un miligram altei femei e deja foarte grav. Nu trebuie sa se ajunga la contact fizic cu acea femeie, este suficient ca afectiv un barbat sa aiba pentru o alta femeie si deja sotia lui poate simti ca ascunde ceva (apropos voua). Astfel din cele ce am zis mai sus si eu sunt preacurvar. Nu m-am culcat cu o alta femeie niciodata dar mi-am inselat-o in sentimentele mele. Mi s-a intamplat acum 5 ani sa ma joc pe chat pe internet si sa flirtrez cu cineva... m-am simtit ca un criminal. Betia asta m-a tinut cam 3 zile dupa care hotarasem sa imi schimb parola la contul meu cu ceva care il voi uita, ceva abstract, adica mi-am taiat singur craca, in cazul asta spre bine. Am constientizat grozavia magariei care am facut-o si o regret si azi. Mi s-a mai intamplat sa ma indragostesc de femeia altuia dar din cauza unor tensiuni ce m-au indepartat de familia mea. Asta e, nu mi-am permis sa merg mai departe si nu pot decat sa ma rog lui Dumnezeu sa aiba mila de mine ticalosul! Sincer m-ar bucura daca as putea ajunge la o discutie cu sotia pe acest subiect, dar incerc sa-i tati singur drumurile care ma duc spre ispita. Uneori ispita vine pe fondul unor tensiuni acumulate in timp intre soti.

Asadar, putini barbati ar putea ridica mana sa spuna ca nu si-au inselat sotia. Era un om sfant, Iov care facuse legamant cu ochii lui si isi jurase ca se va feri sa se uite la vreo femeie si ca nu-si va lasa inima amagita niciodata sa iubeasca pe alcineva decat nevasta lui. cam greu azi. Pot sa spun doar ca Bunul Dumnezeu ma iarta si ne iarta oridecate ori ne intoarcem la el cu cainta, altfel n-ar fi Dumnezeu.
0
02-05-2009, ora 12:55
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Deci trebuie sa admiti ca pt un barbat nu e usor sa fie sfant.

Apoi as aduce in discutie ca unul din punctele forte la un barbat e spiritul de raspundere. Daca punctul lui slab e sexul, punctul lui forte e simtul datoriei. Lucru total invers la femei. Daca o femeie se indragosteste de alt baiat e instare sa dea cu piciorul la toata viata ei indiferend ca "ucide" multe inimi, nici ca-i pasa. Un barbat poate fi manipulat sexual, de aceea trebuie sa fi foarte atenta la asta sa nu ti-l ijosesti la acest aspect. Fa-i bucurii la acest capitol. Intreaba-l ziua in amiaza mare daca vrea sa faca sex, dar nu neaparat sa inteleaga ca vrei tu asta, ci doar faptul ca tu fiind o nevasta estraordinara te gandesti la el. Poti sa-i spui (creativ) ca toate femeile aratoase se plimba ziua pe strada si-i incita pe barbati asa ca daca are "pofta" oricand poate sa apeleze la "serviciile" tale si va fi servit cu placere. Gandeste-te ca cei care isi inseala nevasta o fac la servici cu vreo colega, sau dupa ce pleaca de la munca "are ceva treaba si intarzie un pic" ca e mai greu sa lipseasca noaptea pt asta. Dar aici am facut o paranteza cam lunga, e dragut poate ce am zis dar adevarul despre preacurvie e ca incepe cu un mic vierme in inima barbatului, care il roade si poti vedea asta pe fata lui ca o tristete si ca o evitare a privirii deschise in ochi.

Sa revin la ce am inceput. Punctul forte e simtul datoriei. Daca il responsabilizezi pe un barbat el devine ditr-odata un fel de soldat care sta in linia intai pana la moarte. De aceea viata=sex e foarte fals. Uneori preacurvia vine pe fondul lenevirii. Evitati pe viitor sa va mai relaxati separat, adica faptul ca a fost singur plecat... nu e bine. Si asa muncim separat, dormim separat (adica dupa ce ai adormit e ca si cum ai fi singur) macar cand ne relaxam sa fim impreuna. As putea sa spun ca punctul forte a familiei mele e ca ne-am hotarat de la inceput sa nu ne despartim niciodata si cautam cu orice chip sa fim cat mai impreuna.
Revin sa pun punctul pe i despre simtul raspunderii la barbat.
0
02-05-2009, ora 13:11
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
daca el intelege ca are raspunderi... de exemplu urmeaza sa cumparati o casa, urmeaza sa va mutati ca sa va faceti un viitor, urmeaza sa va casatoriti copiii care au nevoie tot mai mult de ajutorul vostru, etc. Incearca sa discutati lucrurile importante despre viata voastra. POate chiar un vis din tineretea lui, si-a imaginat sigur casa visurilor lui, si incercati sa va ganditi la daca n-ar fi posibil sa faceti primii pasi spre cele mai dorite lucruri din vita voastra pe care poate s-au asternut praful. Criza asta a lui poate e legata poate chiar de acest fapt. Se gandeste ca au trecut multi ani decand a renuntat la visurile lui si de vina e plafonarea si familia si toata viata lui il impiedica sa faca asta. Poate edezamagit de viata ca toate palnurile lui de multi ani au cazut. Un barbat face in astfel de situatie urmatoarele: ori se plafoneaza ireversibil, ori tranteste totul de pamant si o ia de la zero, adica isi ia lumea in cap si chiar isi paraseste familia. Problema e ca fiind mai batran, mai obosit, ajunge doar la prima crasma din colt unde va iubi o boschetara si isi va distruge viata.
Insa o veste buna, Dumnezeu asa a facut familia ca barbatul va fi ajutat de ea sa-si gaseasca implinirea visurilor lui prin ea.

Ca final, eu cred ca daca reusesti sa-l responsabilizezi ca barbat (sa-i dai de lucru) cu chestii importante, problema va disparea de la sine. Nu-l invata sa-i rezolvi tu toate lucrurile dacat daca el te roaga sa-l ajuti. Il inveti lenes si lenea il duce la pacate. Totdeauna e asa. Daca cumva internetul e un geam deschis la voi, incearca sa-l inlocuiesti cu filme. Mai bine uitati-va impreuna la filme, si creaza-i atmosfera placut apt asta, bea cafea daca pici de somn, doar lupti pt barbatul tau sa-l faci fericit.
Poate vei spune ca nu ma gandesc si la tine. Dar vei fi si tu rasplatita.

Si inca ceva. Un barbat care rataceste pe cararile viatiio inseaman ca s-a departat de Dumnezeu. Rugaciunea nevestei lui poate sa-l ajute foarte mult, si si a copiiilor. Faca Bunul Dumnezeu sa va pazeasca de orice rau!

Imi cer iertare ca poate am scris cam mult.
0
02-05-2009, ora 13:14
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
revin ca sa va recomand 2 carti bune, care le gasiti pe internet la editura aquaforte
"eu barbatul" si "eu femeia" vi le recomand cu foarte mare caldura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul