Cum sa ne purtam cu personale cu psihoza discordanta?

06-08-2010
clara107
Nu este medic/terapeut
clara107
Mama mea acum cativa ani a fost diagnosticata cu psihoza discordanta. A fost internata de cateva ori dar de fiecare data parea ca sia revenit. Noi ne purtam obisnuit cu ea adica nu consideram ca ar avea ceva in neregula si nu vorbim despre boala ei. De ceva vreme prezinta din nou simptomele bolii, nu doarme noaptea, bea multa cafea, are niste idei foarte ciudate si bizare cum ca tata ar fi facut nu stiu ce chestii care nu sunt adevarate deloc. Normal ca tata se enerveaza cand ii sunt aduse aceste acuzatii si zbiara la ea. Adevarul este ca ea nu constientizeaza boala si cand ii spunem sa ia medicamentele refuza. De fapt nu a mai luat medicamentele de foarte mult timp si nu stim cum sa o convingem ca nu se simte bine. Tot timpul are senzatia ca am fi impotriva ei si isi aminteste toate lucrurile din trecut pe care le foloseste pentru a-i reprosa tatalui meu. Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa ne comportam cu ea si cum sa o convingem de faptul ca are nevoie de ajutor. Sincer toata ziua scoate cate ceva cu care ii scoate ochii tatalui meu si nici el nu mai poate si deci la noi in casa e tot timpul scandal. As face orice ca sa schimb aceasta situatie insa nici tata nu intelege ca trebuie sa ramana calm si nici mama nu renunta la ideile ei. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog mult sa-mi dati cateva sfaturi.
1 comentarii
0
09-08-2010, ora 20:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Internati-o involuntar. Altfel o sa va strice linistea zi de zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul