Cum sa aflu daca e stafilococie cutanata?Rog rasp. urgent!

18-12-2008
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua acum cativa ani la exudat faringian mi s-a descoperit stafilococ auriu, dupa o vreme am inceput sa am probleme si cu pielea, intai cu pielea scalpului, mi-au aparut ceva bubite, cruste si mancarimi iar apoi se pare ca aceasta problema s-a extins pe fata, spate si decolteu (mi-au aparut bubite si cosuri pe spate) asta in decurs de cativa ani si se pare ca se duce mai in jos.Pana si in gura am inceput sa am mancarimi,.Cum sa aflu daca este vorba de o stafilococie sau streptococie cutanata?Ce analize trebuie facute?Cum se poate afla sigur?Sunt sigura ca e vb despre o infectie pt ca alergie nu e, bubitele sunt tot timpul acolo iar ciuperca se pare ca nu e.Din cand in cand imi mai apare si cate un cos cu puroi sau ca un fel de galme mai mici sub piele, asta mai ales pe fatza pe barbie si zona sprancenelor.Va multumesc.
8 comentarii
0
20-12-2008, ora 14:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie, dupa sarbatori sa te vada un dermatolog.Sunt multe tipuri de infectie cutanata, iar cele mai frecvente sunt date de stafilococi.La tine dureaza de ceva timp aceasta piodermita.Nu ai fost nicaieri pana acum?Aceste infectii prelungite sunt date de o imunitate scazuta a organismului, de o igiena precara, anumite boli cum ar fi diabetul, etc. La dermatologie vei face anumite teste alergologice, examan micotic, examen bacteriologic, poate va trebui sa mergi la laborator pentru o glicemie, o hemoleucograma, o hemocultura, anumite dozari hormonale etc..Sarbatori fericite!
0
21-12-2008, ora 11:12
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua am fost la un dr. dermatolog dar nu mi-a facut aceste teste, s-a uitat pur si simplu si mi-a zis ca e alergie si mi-a dat advantan dar in zadar, iar un altul mi-a ras de pe piele pt. analiza la microscop iar cand mi-a dat rezultatul mi-a zis ca a iesit negativ si ca e vorba de o reactie alergica sau giardia si mi-a dat niste creme sa ma dau dar in zadar, normal ca nu mi-a trecut.Am facut examenul copro pt. paraziti de foarte multe ori (tot la cateva luni) si mi-a iesit negativ de fiecare data!Am facut si coprocultura de cateva ori si mi-a iesit tot timpul rezultat negativ.Legat de ingrijire sunt o persoana foarte ingrijita deci clar nu din cauza asta au aparut aceste bubite, diabet nu am, acum aproape o luna mi-am facut analizele de sange si mi-a iesit glicemia in limite normale, nu am avut niciodata probleme cu glicemia.Acum 1 luna mi-a facut aproape tot ce tine de analize de sange inclusiv pt. bolile cu transmitere sexuala, absolut tot mi-a iesit ok in afara de calciu seric.Mi-am facut si exudatul faringian tot atunci si mi-a iesit se pare negativ, urocultura deasemenea, Mi-am facut toate aceste analize din proprie initiativa tocmai pt a primi niste raspunsuri...Dar mi-a iesit totul in regula.Dupa sarbatori am sa merg la un alt doctor dermatolog sa vad ce imi spune si am sa fac testele alergologice, hemocultura, examenul micotic si bacteriologic.Mi-e si frica sa nu se ia aceasta infectie si sa o dau si celor dragi, vreau neaparat sa stiu ce sa o tratez si pt linistea mea.Am fost si la un medic de interne recent si se pare ca am pb si cu intestinele:sindromul intestinului iritabil se pare, se poate ca aceste bubite sa fie in legatura si cu aceasta pb?Uneori mancarea imi fermenteaza in intestin:|Ce e ciudat e ca toate aceste probleme de sanatate parca au legatura intre ele.Va multumesc.Sarbatori Fericite!
0
21-12-2008, ora 12:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Angelica, din ce localitate esti ?
0
26-12-2008, ora 20:31
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, sunt din Arad.
0
28-12-2008, ora 11:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din pacate nu cunosc niciun medic din Arad la care sa te indrum, insa dupa sarbatori ar fi indicat sa mergi la Clinica Dermatologica de la Timisoara sa te vada un medic de acolo!
0
29-12-2008, ora 17:54
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Va multumesc, am sa merg dupa sarbatori, sper sa gasesc raspunsul si tratamentul acestei afectiuni pt ca pe zi ce trece ma simt tot mai rau, mancarimile sunt tot mai puternice si am frecvent o stare generala de rau si oboseala fara motiv, dureri de maxilar, gingia inflamata, mancarimi ale gurii, pielii, dureri in zona abdominala stanga pana sub coaste foarte puternice, stomacul imi e ca umflat, e o jena puternica in zona aceea si mancarime atat acolo si mai ales scalp, decolteu, fata si spate.Mentionez ca atunci cand mancarimile sunt mai puternice pielea este foarte calda, fierbinte iar daca pun compresa cu apa rece peste acea zona, se mai atenueaza din mancarime.Mi-e teama sa nu fi luat o boala de piele sau un microb de la locul de munca pt ca lucrez de 4 ani la schimb valutar si lucrez doar cu bani sau sa nu fie vorba de ceva parazit intern mai aiurea care sa-l fi luat cand mergeam prin practici prin tara cu facultatea (mancam si la cantine uneori desi mancarea parea ok nu ai de unde sa stii ce mananci).Imi spuneti va rog care e riscul de a contacta o boala dermatologica (sau de alt gen) la persoanele care lucreaza doar cu bani:casierie, schimb valutar?Am sa renunt la aceasta meserie in curand si am sa ma indrept spre domeniul in care sunt licentiata, dar vreau sa stiu la ce riscuri ma expun lucrand doar cu bani.Va doresc sa aveti un An Nou Fericit!
0
08-01-2009, ora 23:56
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am fost la dermatologie in Arad la o dr. f buna, pt ca zilele acestea mi-au iesit si bube mari si roz pe tot corpul...Din cate mi-a zis d-na doctor seamana destul de bine cu cele de varicela in stadiul incipient, dar nu poate sa fie varicela pt ca am mai avut cand am fost mica...Mi-a pus diagnosticul de dermatita atopica si m-a trimis la interne pt niste investigatii ca nu cumva aceste pb de piele sa nu fie in stransa legatura cu stomacul.Luni am sa merg sa imi fac acele investigatii si in caz ca nu e vb de ceva de la stomac ma va trimite la alte investigatii pana se va gasi cauza exacta a acestor pb.Oricum sapt viit am sa merg si la Clinica Dermatologica de la Timisoara sa ma consulte si un dr de acolo.Sper ca in sfarsit sa aflu de unde provin aceste pb si sa le tratez:)Am sa trec totusi si pe la un ORL-ist sa vada care e pb cu gura si gatul.Va multumesc.
0
05-11-2009, ora 21:25
POPA FLOAREA
Nu este medic/terapeut
POPA FLOAREA
Buna seara, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.Mi-a aparut la inceput in zona fruntii sub forma unor cosuri sub piele, iar la o zi, doua s-au transformat in 2 unflaturi mari si rosiatice, apoi mi-a mai aparut si in zona pielii capului prezentand si un oarecare disconfort, o durere si o usoara mancarime.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.